Tarihin Sırlı Sayfalarına Gömülmüş Oyun: Killswitch

Tarih, her zaman sırrı çözülemeyen olaylara tanıklık etmiştir. Bazıları ne kadar açıklanmaya çalışılsa da her zaman bir açığı bulunur ama bazı da hiç açıklanamaz bile. Oyun dünyasında da hala açıklanamamış sırlar mevcut. Bir örneği de Killswitch adlı esrarengiz oyun.

Killswitch Gerçek

Killswitch, 1989 yapımı bir oyun. Karvina Corporation adlı firmanın çıkarmış olduğu horror survival türündeki bir oyun, ne kadar normal bir oyunmuş gibi görünse de aslında öyle değildi. Oyun bitirildiği takdirde kendini tamamı ile siliyordu. Bütün dosyalarını yok ediyordu ve bir daha oyunu oynamanın bir imkanı yoktu. Sadece 5000 adet olması ise onu en sonunda elde edilemez bir oyun yaptı.

Killswitch Tekrar Edilemez

Killswitch, oyunculara iki farklı karakterle oynama imkanı sunuyordu; Porto, bir kadındı ve Ghast ise bir hayaletti. Oyunun hikayesi bir madende geçiyordu. Yaralı bir şekilde uyanan Porto, işçisi olduğu madeni gezmeye başlar ve ne olduğunu anlamaya çalışır. İlerledikçe ölü madenci arkadaşlarını ve madende dolaşan iblisleri görür. Gayet normal bir oynanışa sahipti Porto; çevrede bulunan ipuçları toplayıp engelleri aşmaya ve bu sırada da iblislere yakalanmamaya çalışılıyordu. Ayrıca büyüyüp küçülebilme özelliği bazı yerlerde oyunculara yardımcı oluyordu.

Killswitch

Killswitch

Killswitch Telafi Edilemez

Ghast olarak oynamak ise imkansızdı, çünkü görünmezdi. Ne düşmanlar ne de oynayan kişi onu görebiliyordu. Özel yeteneği ise ateş topu püskürtebilmesiydi. Kimse Ghast olarak oyunu bitiremedi. Zaten oyun Porto olarak bitirildiği takdirde kendini siliyordu. Kimsenin daha sonra Ghast olarak bitirme olanağı olmadı.

Ve Killswitch Mantık Dışıdır

Daha sonra yapımcıların yaptığı bir açıklama ise herkeste büyük bir merak uyandırdı. Ghast aslında Porto’nun sevgilisiydi. Ama Porto’nun hikayesinde Ghast’e hiç rastlamayan oyuncular, ne denmek istediğini kavrayamadı. Ghast olarak oynasalardı, Porto’yu görebilecekler miydi? Kimse bilmiyor. Öğrenmek için oyunun kopyalarını bulmaya çalışanlara ise Karvina şirketinin cevabı gecikmiyor.

“Killswitch benzersiz bir oyun tecrübesi sunmak için tasarlandı: gerçek gibi, tekrar edilemez, telafi edilemez ve mantık dışı. Kelimelerle ifade edilemez. Ölüm sondur; ölüm tamamlanmadır. Porto ve onun sevgilisi olan Ghast’in kaderi bizimki gibi bilenemez. Bu Karvina Corporation olarak bizim arzumuzdur ve müşterilerimizden ricamız, bu arzuya saygı göstermeleri. Karvina, batının kaliteli oyun ihtiyacını karşılamaya devam edecek. Killswitch bizim bir çok mucizemizden yalnızca bir tanesi.”

Bundan sonra ise 2005 yılında oyunun bir kopyası satışa çıkarıldı. Kopyayı ise 733.000 dolara Yamamato Ryuichi adında, oyun hakkında oynanış videosu çekmek isteyen biri aldı. Ryuichi, yakın zamanda video paylaşacağını söyledi ve paylaştı da. Video da Ryuichi karakter seçme ekranında öylece duruyordu. Biraz sonrasında ise ağlamaya başlıyordu ve video orada sonlanıyordu. Daha sonra Ryuichi’den ses çıkmadı.

2013 yılında ise bir YouTube kanalı, oyuna dair videolar yüklemeye başladı. Oyun içi birkaç video içeren bu kanal hala açık ve içindeki videolar da duruyor. Buradan kanala ulaşabilirsiniz.

Shadow Of War Definitive Edition 28 Ağustos’ta Geliyor

Bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş!
Yazar

Furkan Necati Ürkmez

Oyun evreninde kendini kaybetmiş ama halinden memnun bir 'Gamer'