Steve Ditko Örümcek Adam’ı Yetim Bıraktı

Son Güncelleme Tarihi:

Örümcek Adam ve Dr.Strange yaratıcısı Steve Ditko 90 yaşında vefat etti. New York’ta dairesinde ölü bulunan Ditko içine kapanıklığı ile tanınıyordu.

Steve Ditko: Spot Işıklarından Uzakta Çizgi Romanlar İle Geçen Bir Ömür

1927 yılında Pensilvanya’da doğan Ditko işçi sınıfı bir aile içinde büyüdü. Hem işci sınıfından gelmesi hem de babasının çizgi roman kültürü içerisinde oluşu onu bu yöne doğru itti. Büyüdüğü yıllarda “Büyük Buhran” sancılı dönemlerini gördü. 2.Dünya savaşı sonrası orduya katılan Ditko burada ordu gazetesi için çizgi romanlar çizdi. Ordudan terhis olduktan sonra New York’da Karikatüristler ve İllüstratörler Okuluna başladı. Burada Batman için Robin ve Joker’i çizmiş olan Jerry Robinson’dan ders aldı. Burada kendini stil çizimlerini geliştirmeye odaklayan Ditko, ilk çizgi romanını 1953 yılında sattı. Genelde korku çizgi romanlarına yönelen Ditko  Stan Lee ile tanışmasından sonra Marvel için çalışmaya başladı.

Lee ile birlikte çok yakın çalışan Ditko birlikte en büyük işleri olan ve Marvel’in yükselmesinde büyük rol oynayan Örümcek Adam’da görev aldılar. İlk aşamada Örümcek Adam için Stan Lee ve Jack Kirby görevlendirilirken bir süre sonra bu görevi Ditko aldı ve Lee’nin söylemleriyle “Genç süper kahraman insalığı kurtarıyor temasını inanılmaz etkili bir biçimde ortaya çıkardı.” Ditko karakteri yeniden tasarladı ve ikonik kırmızı-mavi kostümü yaratarak karakterin çarpıcılığını ortaya çıkardı. Karakter ilk kez 1962 yılında Amazing Fantasy #15’de yayımlandığında inanılmaz ilgi gördü.

Örümcek Adam’ın Ortaya Çıkışı (1962 Ağustos Amazing Fantasy)

Örümcek Adam’dan Dr.Strange’ye

Örümcek Adam’a yoğunlaşan Ditko “Amazing Spider-Man” başlığı altında çizmeye devam etti. Yeşil Cin, Kum Adam, Doctor Octopus gibi ikonik kötü karakterlerin ortaya çıkışında rol aldı. Daha sonra Örümcek Adam’a olan yönelimini azaltarak bir başka ünlü Marvel karakteri Dr. Strange’ye odaklandı. 1966 yılında Ditko ve Lee ani bir kararla Marvel’den ayrılarak DC Comics için çalışmaya başladı fakat bu macera kısa sürdü ardından serbest çalışma kararı alan Ditko DC Comics ve Marvel için serbest olarak çalışmaya devam etti. Ditko imza günlerinden veya röportaj vermekten kaçınan kendi dünyasında yaşamayı seven biriydi. Bu içine kapanıklığına dair Dr.Strange’nin yönetmeni Scot Derrickson 2016 yılında verdiği bir demeçte şunları söyledi. “Kendisine asla ulaşamıyor ve  yaklaşamıyoruz spot ışıklarından uzakta olmayı seviyor. Umarım nerede olursa olsun filmimizi görmeye gelir çünkü yaptığı işe saygı duyuyoruz” 

1998’de emekli olan Ditko Midtown’da çalışmalarını kendi dairesinde devam etti. Stan Lee şovu severken o tam aksine sessizliği ve şovdan uzakta durmayı tercih etti. Çizimlerine ve hikayelerine odaklandı, çizgi roman dünyasının en önemli ve değerli eserlerinin altına imzasını attı.

Eskileri Tekrar Yaşamak İsteyenler İçin Nostaljik Oyunlar

Bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş!
Yazar

GameXNow

GameX Dijital Eğlence ve Oyun Fuarı'nın resmi oyun haber sitesi!