Stephen’s College, Espor Bursu Veren İlk Kadınlara Özgü Üniversite Oldu

Stephen’s Koleji, Missouri’de küçük ve kadınlara özel bir üniversite. Espor bursu vermeye karar veren üniversite bu alanda bir ilke imza attı.

ESPN tarafından hazırlanan rapora göre kolej, espor eğitim programları başlatarak, rekabetçi oyunlar için burs imkanı sağlayan ilk kadın kolejidir. Okul TESPA Kupası’nın Sonbahar ayağında kendini gösterecek bir Overwatch takımı kurmayı planlıyor.

Üniversite başkanı Dianne Lynch, ESPN’e verdiği röportajda “Hedefimiz, kadınların her alanda başarılı olabilmelerini ve istedikleri her meslekte, her konuda seçim yapabilmelerini sağlamaktır.” dedi.

Bu gerçekten iddialı bir açıklama. Diğer kolejler espor bursu vermeye 2014 yılında Illinois’deki Robert Morris Üniversitesi’nin önderliğinde başlamışlardı. Ayrıca kurulacak takım tamamı kadınlardan oluşan ilk takım da olmayacak. Özellikle Counter Strike: Global Offensive oyununda birçok kadın takımı var.

Stephen’s Koleji, ABD’deki kadınlara özel bu imkanı sunan ilk üniversite olma özelliğini taşıyor. Oyuncularına her alanda destek vereceklerini açıklayan üniversite, espor bursu kazanan oyuncularının diğer sekiz atletizim programına da erişebileceklerini açıkladı.

Okulun güz yarıyılına takımı hazırlayabilmesi için önünde fazla uzun bir zaman yok ama bu alanda oyuncularına böyle bir destek sunan ilk kadın koleji olduğu için bütün imkanlarını kullanmaları gerektiğini söylüyor ve başarılar diliyoruz.

 

Spotify’dan Türkiye’de “Öğrenci için Premium” Paketi

Bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş!
Yazar

GameXNow

GameX Dijital Eğlence ve Oyun Fuarı'nın resmi oyun haber sitesi!