Sony’den Yeni Playstation Classic Geliyor!

25 yıllık efsane tekrar canlanıyor. 1994’te piyasaya sürülen, Sony’nin ilk oyun konsolu Playstation 1’ın minyatür bir versiyonu olan Playstation Classic yakında çıkıyor!

Sony yetkilisi, Playstation Classic hakkında, özellikle nostaljik PlayStation tutkunları için harika olduğunu vurgulayarak şunları söyledi:

“PlayStation Classic modeli orijinal PlayStation’ın yanı sıra 1990’lardan kalma klasik PlayStation oyunlarını deneyimlemek isteyen PlayStation’a yeni katılan oyuncular için de iyi bir tercih olacak.”

Playstation Classic, nostaljik bir tasarım ile yeni özellikler sunuyor. Sınırlı sayıda üretilecek olan konsol yalnızca Japonya, Kuzey Amerika ve Avrupa’da satışa çıkacak. Satış fiyatının ise Japonya’da 9980 yen, Kuzey Amerika’da 99 $ ve Avrupa’da 99 € olacağı açıklandı.

Playstation Classic

Playstation Classic yüzde 45 daha küçük olacak

Yeni konsol, orjinal Playstation 1’e kıyasla kenarları % 45, hacim olarak ise % 80 daha küçük olan minyatür bir model olacak. Ancak oyun kontrolleri, PS 1 ile neredeyse aynı boyutlarda olacak.  Aynı zamanda yeni konsolda HDMI çıkışı da bulunacak. Bu sayede PS Classic, monitöre ve televizyonlara bağlanarak oynanabilecek.

Playstation Classic tam 20 retro oyun yüklü olarak gelecek

Şu an için yüklü gelmesi planlanan oyunlar arasında; Final Fantasy VII, Tekken 3 ve R4 Ridge Racer Type 4, Jumping Flash! ve Wild Arms bulunuyor.

Daha önce Nintendo, NES ve SNES oyun konsollarının yenilenmiş hallerini piyasaya sürmüştü. Şimdi, Sony de bu furyaya Playstation Classic ile katılmış oluyor. Sony’nin ilk oyun konsolu PlayStation One, gerçek zamanlı 3DCG render özelliği ve bünyesinde CD-ROM barındırma gibi, o dönem için önemli sayılan özelliklerle ilk kez Japonya’da 3 Aralık 1994 tarihinde piyasaya çıkmış ve 1990 ve sonrasının oyun endüstrisine damga vurmuştu. Sony, yeni minyatür oyun konsolu Playstation Classic’i, ilk konsolunun çıkışından tam 25 yıl sonra aynı tarihte, 3 Aralık 2018 günü piyasaya çıkaracak.

Teknik özellikleri:

Ürün İsmi PlayStation®Classic
Video Çıkışı 720 p, 480 p
Ses Çıkışı Linear PCM
Giriş/Çıkış HDMI™ çıkış portu
USB port (Micro-B)*5
Kontrol cihazı portu x 2
Güç DC 5V / 1.0A
Maksimum Güç 5 W
Dış Boyutlar Yaklaşık 149 x 33 x 105mm (5.8 x 1.3 x 4.1 in) (en x boy x derinlik) (Kontrol cihazı hariç)
Ağırlık Konsol:     Yaklaşık 170g (6.0 oz)
Kontrol Cihazı:     Yaklaşık 140g (4.9 oz)
Çalışma Isısı 5 ℃ ile 35 ℃ arası

Tanıtım videosu:

Playstation Classic hakkında tüm bilgileri öğrenmek için kendi web sitesini buraya tıklayarak ziyaret edebilirsiniz.

PlayStation Okula Dönüş Kampanyası Başladı!

Bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş!
Yazar

Senem Aksakal

"Bilgisayar oynamak" vazgeçilmez bir tutkudur benim için. Bu tutkumun bir kısmını oyun yapımına yönelttim; 2016'dan beri çeşitli oyunlar tasarlamakta ve geliştirmekteyim. Ayrıca her tür teknolojik gelişmeyi yakından takip etmeyi severim.