Sony, El Konsolu Piyasasından Çekiliyor

Nintendo’nun el konsolu piyasasındaki tek rakibi 15 yıldır Sony idi. Ancak Sony’nin piyasadan çekilmesiyle Nintendo rakipsiz olacak.

2004’de PlayStation Portable (PSP) piyasaya çıkmıştı. “Twisted Metal” ve “Ridge Racer” gibi muhteşem grafikleri olan oyunlarla PSP, adeta oyuncular için görsel bir şölendi. Akıllı telefonların artmaya başlamasından önce PSP oldukça yaygındı. Fakat PSP’nin yüksek fiyatı, disk tabanlı medya formatı (universal media discs = UMD) içermesi ve pahalı oyunları, rekabeti Nintendo’nun DS’ine kaptırmasına sebep oldu. Üstelik Sony, PSP için 2015 yılından itibaren yeni oyunlar geliştirmeyi bırakmasıyla sevilen el konsolu tamamen ikinci plana atılmış oldu.

Sony’nin yeni el konsolu PlayStation Vita ise 2011’de piyasaya çıktı. Sony’nin “Uncharted”, “Wipeout” ve “Hot Shots”  gibi önemli oyunları, Vita ile oynanabiliyordu. Yeni konsolun görselleri, rakibi Nintendo 3DS’e göre oldukça etkileyiciydi. Vita’yı tekrar öne çıkaran şey ise “Hotline Miami”, “Spelunky” ve “The Binding of Isaac” gibi indie yapım oyunlar olmuştu. Ayrıca, PS Vita ile neredeyse konsol kalitesine yakın oyunlar oynanabiliyor, hatta PS4 oyunları için yayın yapılabiliyordu. Ancak 2019’dan itibaren PS Vita, piyasadan yavaş yavaş çekilmeye başlanacak.

El Konsolları - PS Vita ve Nintendo 3DS XL

Sony, PlayStation Vita’yı piyasadan çekiyor

Sony Interactive Entertainment’ın Kıdemli Başkan Yardımcısı Hiroyuki Oda, Japon video oyun dergisi Famitsu’ya verdiği röportajda; 2019 yılına kadar, Japonya’da PlayStation Vita üreteceklerini ancak bu tarihten sonra nakliyeyi sonlandıracaklarını söyledi. Üstelik, Sony’nin planları arasında Vita’nın yerini alacak yeni bir el konsolu da bulunmadığını belirtti. Bu, şu anlama geliyor: Nintendo, el konsolları üreten tek şirket olarak kalacak. Sony, henüz resmi olarak taşınabilir oyun marketinden çekildiğini duyurmasa da Sony’nin çalışanları tarafından, Business Insider sitesindeki rapor doğrulandı.

Sony, yakın zaman önce, Vita için ücretsiz PlayStation Plus oyunu vermeyi 2019’da bırakacağını söylemişti. Bu haber Sony’nin, PS Vita’yı yavaş yavaş piyasadan çekeceği sinyalini önceden verdiğini gösteriyor.

Fortnite İçin Kaçırılmayacak Nintendo Switch Paketi

Bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş!
Yazar

Senem Aksakal

"Bilgisayar oynamak" vazgeçilmez bir tutkudur benim için. Bu tutkumun bir kısmını oyun yapımına yönelttim; 2016'dan beri çeşitli oyunlar tasarlamakta ve geliştirmekteyim. Ayrıca her tür teknolojik gelişmeyi yakından takip etmeyi severim.