Sanatsal Bir Indie Yapım: Color Assembler

3 Haziran 2015 tarihinde Steam’de satışa sunulan Color Assembler, kendine has, farklı üslubuyla dikkatleri üzerine çekiyor. Özellikle, Casual ve Puzzle türündeki oyunları sevenlerin oldukça hoşuna gidecek türden bir yapım.

Color Assembler

Color Assembler, 2014 Aralık ayında Steam Greenlight’dan yeşil ışık alarak mağazadaki yerini almıştı. Oyun bizlere çok farklı bir atmosfer sunuyor; parlak renkleri ve huzur veren müzikleriyle adeta içine çekiyor. Oyunda, farklı renk ve şekillere sahip cisimler ile bunların üzerinde, adeta atomun etrafında dolanan elektronlar gibi dönen, farklı renkli 3 temel şekil bulunmakta. Bunlar; “kırmızı daire”, “yeşil üçgen” ve “mavi kare”. Oyunu kazanmak için; bu cisimleri en uygun şekilde eşleştirerek, ekranın sağında bulunan cismin “elektronları”nın yani renklerinin aynısını elde etmek gerekiyor. Color Assembler ayrıca, renk körlerinin de oynayabileceği şekilde dizayn edilmiş.

Color Assembler

Color Assembler’da; yıldız, yuvarlak, kare, altıgen ve ay gibi birbirinden farklı tam 9 adet şekil bulunuyor. Her şekil, renkleri farklı yöntemlerle manipüle ediyor. Örneğin; yıldız ile eşleştirme yapıldığında, asıl şekilde bulunan küçük parlak renkler aynen yıldıza aktarılabiliyor. Ancak altıgen ile eşleştirme yapıldığında, daha önce altıgene aktarılan renkler varsa azalabiliyor.

İndie bir yapım olan Color Assembler, 80’den fazla level barındırıyor. Oyunun zorluğu da göz önüne alınırsa, oynanış süresi bakımından tatmin edici olduğu söylenebilir.

color assembler levels

Color Assembler tam bir sanat içeriyor. Oyunda kullanılan renk paletleriyle olsun, oyun için özel olarak hazırlanmış zihni rahatlatan müzikleriyle olsun, her yönüyle tam bir minimalist hava içermesi ve oyunun sayısal bir mekanizmaya dayanması, sanatın; görsel, sayısal ve işitsel gibi farklı yönlerinin birleşiminden faydalanıldığını gösteriyor. Bu anlamda oyun, tür itibariyle yalnızca küçük bir kitleye hitap etse de kaliteli bir yapım olduğunu hissettiriyor.

Böyle bir indie oyuna şans vermek isterseniz veya zaten Casual ve Puzzle türü oyunlara ilginiz varsa Color Assembler şu an Steam’de % 85 indirimle satılıyor. 20 Ağustos’a  kadar yalnızca 2,25 TL’ye bu adresten satın alabilirsiniz. Ayrıca, oyunun tanıtım videosu ile Soundtrack’ının tamamını içeren videoyu da aşağıda bulabilirsiniz.

Tanıtım videosu:

Oyunun Soundtrack’ı:

Eğer oyunun soundtrack’ı ilginizi çektiyse, besteleyicisi Nicolas Lee’nin Soundcloud hesabına buradan ulaşıp diğer çalışmalarına da göz atmak isteyebilirsiniz.

Bir Indie Oyun Mucizesi: SUBNAUTICA

Bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş!
Yazar

GameXNow

GameX Dijital Eğlence ve Oyun Fuarı'nın resmi oyun haber sitesi!