Şampiyonluk Ligi Yenileniyor

Son Güncelleme Tarihi:

Riot Games Şampiyonluk Ligi 2018 için yapacağı değişiklikleri resmi internet sitesi üzerinden açıkladı.

Yeni sezonla birlikte Türkiye’de League of Legends elektronik spor sahnesinin 5. yılını geride bırakacağız. Bu süre boyunca içerisinde takımlar, oyuncular, sponsorlar, Riot Games Türkiye ve izleyicilerden oluşan espor ekosistemi çok ciddi bir yol katetti. Bu sene de bu gelişimi daha da hızlandırabilmek adına Riot Games bir süredir yoğun çalışmalar sürdürüyor.

Geçtiğimiz sezonda Bo2 sistemiyle ilerleyen ligin hem takım ve oyuncuların kazanma motivasyonunda, hem de izleme deneyiminde negatif bir sonuca yol açtığı aşirkardı. Riot Games, hem operasyonel anlamda daha verimli olan, hem de izleyici deneyimini zarara uğratmayacak olan Bo1 sisteminde karar kıldı. Olabildiğince fazla sayıda maçı yaşayabilmek ve espor severlere aktarabilmek adına her takımın birbiriyle 4’er kez karşılaşacağı dört devreli lig usulü sistemi tercih edildi. Lig adına karar verilmesi gereken bir diğer önemli konu da takım sayısı oldu. 2018 Sezonu’nda da lige 8 takımla devam edilecek ancak 2019’da Şampiyonluk Ligi’ndeki takım sayısı 10’a çıkacak.

Yapısal bir başka problem olan mevsim finaline yükselen takımın ligden düşmesini de 2018 Sezonu’yla ortadan kaldırıldı. Yeni sezonla beraber lig aşamasında ilk 6’da yer alan takımlar eskiden olduğu gibi mevsim finaline yükselecek ve bir sonraki mevsim ligde kalmayı garantileyecek. Ligi 7. bitiren takım Şampiyonluk Ligi Elemeleri’nde mücadele ederken, ligin son sırasındaki takım doğrudan Yükselme Ligi’ne düşecek. Şampiyonluk Ligi Elemeleri formatının ise yakalanan eşleşmeye göre iyi gününde olan bir takımın 3 maçta lige yükselmesinin en iyi 8 takımı belirleme noktasında yetersiz kaldığını düşünen Riot Games, bu sebepten ŞL 7.si, YLF 2. ve 3.sünün katılacağı turnuvanın formatını çift eleme usulü yaptı. Böylece takımlara birden fazla şans verilecek ve gerçekten en iyi takımın ŞL’ye çıkmasını sağlanacak.

10 TL VE ALTINA ALABİLECEĞİNİZ EN İYİ 5 OYUN

 

Bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş!
Yazar

GameXNow

GameX Dijital Eğlence ve Oyun Fuarı'nın resmi oyun haber sitesi!