Robotics Competition Etkinliğinde, Robotlar Türkiye’de Yarıştı!

27 yıldır Amerika’da devam eden FIRST® Robotics Competition etkinliği, 2015’ten beri Türkiye’de de OffSeason adı altında organize ediliyor.

Etkinlik, öğrencilerin bilim ve teknolojiye olan ilgilerini artırmak üzere Türkiye’de Fikret Yüksel Vakfı tarafından düzenleniyor. Etkinliğin amacı; lise çağındaki gençlerin takım ruhunu, yardımlaşmayı ve sonuç yerine sürece odaklanarak, birlikte kazanmayı benimsemesi. Öğrencilerden, belirlenen oyun ve kurallar dahilinde robotlarını yapmaları, aynı zamanda kendi iş planlarını oluşturup kaynak bularak sürdürülebilir bir takım oluşturması bekleniyor. Robot performansının yanı sıra teknik birikimleri ve topluma kazandırdıkları değerler ile incelenen takımlar bu kriterler çerçevesinde farklı sektörlerden alanında uzman jürilerin değerlendirilmesi sonucu ödüllendiriliyor.Etkinliğin tamamı sponsorlar ve gönüllülerle yürütülüyor. Gönüller, işin her anında ve alanında yer alıyor. Yapılması gereken her şeyi büyük bir özen ve özveriyle yapıyorlar.

20-22 Ekim tarihleri arasında dördüncüsü düzenlenen ve Samsun, Adana, Manisa, Kastamonu ve Afyon’un da dahil olduğu 14 farklı ilden 61 takımın yaptıkları robotlarla yarıştığı 2018 Turkish Robotics OffSeason İstanbul’da Ülker Spor ve Etkinlik Salonu’nda düzenlendi! “Artan gönüllüler ve sponsorlarla 2015 yılında 8 takımla başladığımız bu yolculukta 2018 yılında takım sayısını 61’e çıkartarak yaklaşık 1800 öğrenciye ulaştık.’’ diyen Fikret Yüksel Vakfı Türkiye Temsilcisi Ayşe Selçok, bu etkinliğin öğrencilerin bilim ve teknolojiye olan ilgilerini artırmasının yanı sıra eğitim kurumları ile sektörler arasında kurulan ilişkileri de hızla geliştirdiğini vurguladı.

Koca bir sezon boyunca canla başla çalışan takımlar, teknolojinin ve yaratıcılığın ön planda olduğu 3 günün sonunda  ödüllere,  jüri üyelerinin değerlendirmeleri sonucu kavuştular. İşte ödül kazanan takımlar ve kazandıkları ödüller:

Ayrıntılı bilgi için: www.fikretyukselfoundation.com

BLAST Pro Series Copenhagen’ın Kazananı Natus Vincere Oldu

Bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş!
Yazar

Ahmethan Demir

%25 Oyun, %25 aylaklık, %50 iş.