Riot Games Türkiye ve Bahçeşehir Üniversitesi’nin Espor Bursuna Büyük İlgi

Bahçeşehir Üniversitesi ve Riot Games Türkiye İşbirliği 1 Milyon TL’lik Espor Bursuna Dönüştü
Riot Games Türkiye ve Bahçeşehir Üniversitesi işbirliğiyle hayata geçirilen Türkiye’nin ilk espor bursuna gençlerin ilgisi büyük oldu. Profesyonel oyuncuların yanı sıra, Türkiye’de hızla gelişen espor ekosisteminin ihtiyaç duyduğu yetişmiş insan gücüne katkıda bulunmayı hedefleyen burstan yararlanan öğrenciler, eğitimlerinin ilk aşamasını başarıyla tamamladı. Bahçeşehir Üniversitesi espor burs programında öğrencilere sağlanan eğitim desteği yıllık 1 milyon TL’yi aştı.

2017 Mart ayında Riot Games Türkiye ve Bahçeşehir Üniversitesi işbirliğiyle hayata geçirilen Türkiye’nin ilk espor bursu ilk yılında gençlerin yoğun ilgisiyle karşılaştı. Apply BAU sistemi üzerinden 600’ün üzerinde kesin başvurunun gerçekleştiği programa yüzde 100’e varan burs oranlarıyla kabul edilen öğrenciler, eğitimlerinin ilk aşamasını başarıyla tamamladı. Burs kapsamında öğrencilere maddi değeri 1 milyon TL’yi aşan eğitim desteği sağlandı.

Bahçeşehir Üniversitesi Espor Bursu, yalnızca profesyonel oyuncuları desteklemekle kalmayıp, organizasyondan yayıncılığa, sunuculuktan hakemliğe Türkiye’de hızla gelişen espor ekosisteminin ihtiyaç duyduğu yetişmiş insan gücüne katkıda bulunmayı hedefliyor. Riot Games Türkiye yöneticilerinin de eğitmenleri arasında yer aldığı programla, Türkiye’de ilk kez 3 kredilik ‘Oyun Sektörü ve Espor’ seçmeli dersi yükseköğretim müfredatına dahil oldu. Program bu yönüyle dünyada da bir ilk olma özelliği taşıyor.

1511862486_BAU_RIOT0123

Türkiye Espor Ekosisteminin Eğitimli Profesyonellere İhtiyacı Var
Ortaya koydukları burs programıyla Türkiye’de hızla gelişen espor ekosistemine katkıda bulunmayı hedeflediklerinin altını çizen Bahçeşehir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şenay Yalçın, şunları söyledi:

“Espor, Bahçeşehir Üniversitesi olarak desteklediğimiz birçok spor dalı arasında yer alıyor. Türkiye’de espora olan ilgiyi ve Riot Games Türkiye’nin ülkemizde esporun gelişimi için gösterdiği çabaları yakından takip ediyoruz. Bu nedenle biz de Türkiye’nin önde gelen eğitim kurumlarından biri olarak üzerimize düşeni yapmak istedik.Espor özelindeki eğitim, staj ve sertifika programlarını sektörün lideri Riot Games ile birlikte oluşturarak, espor alanında ilerlemek isteyen gençlere akademik ve profesyonel anlamda destek olmak için Türkiye’nin ilk espor bursunu hayata geçirdik. Birlikte ortaya koyduğumuz çalışmaların Türkiye’nin espordaki varlığını güçlendirmek adına değer katacağına inanıyoruz.”

Burs programımız önümüzdeki yıllarda da devam edeceğini belirten Yalçın, öğrencilere espor bursu kapsamında verilen derslerin yakında çevrimiçi olarak herkesin erişimine sunulacağının da müjdesini verdi.

1511862488_BAU_RIOT01

Espor Kariyerinde Akademik Eğitimin Yolu Açıldı
Riot Games’in Türkiye’de ve dünyada esporun gelişimine büyük önem verdiğini ifade eden Riot Games Türkiye Ülke Müdürü Bora Koçyiğit, akademik kurumların bu alana gösterdiği ilgiden ve Bahçeşehir Üniversitesi ile yapılan işbirliğinden büyük memnuniyet duyduklarını söyledi. Türkiye’de bir ilk olan Bahçeşehir Üniversitesi espor bursuyla kendini yetiştirmek isteyen gençlere akademik eğitim yolunun açıldığını söyleyen Koçyiğit, “Bahçeşehir Üniversitesi’nin espora verdiği akademik ve kurumsal destek, Türkiye’de esporun geleceği için atılmış büyük bir adımdır. Riot Games Türkiye olarak, Türkiye espor ekosisteminin her alanına dokunan bu değerli girişimin bir parçası olmaktan büyük mutluluk duyuyoruz” dedi.

1511862489_BAU_RIOT012

Yeni Espor Burs Başvuruları Aralık Ayında Başlayacak
Proje yöneticisi olarak başvuruları değerlendiren Bahçeşehir Üniversitesi Espor Danışmanı Serhat Bekdemir, bu işbirliğinin sonuçlarının önümüzdeki 4 yıl içinde alınacağını söyledi. Bölümlerinden mezun olan öğrencilerin espor kariyerlerine bir adım önde başlamasını hedeflediklerini ifade eden Bekdemir, “Türkiye’de esporu yüksek eğitimle bir araya getiren ve dünyaya örnek olan bu proje için Riot Games Türkiye’den ve Bahçeşehir Üniversitesi’nin diğer tüm fakültelerinden destek aldık. Akademik olarak son derece başarılı sonuçları olacağına inandığımız bu işbirliğinin diğer eğitim kurumlarına da örnek teşkil edeceğine inanıyorum” dedi. Bekdemir, ayrıca ileriye yönelik yüksek lisans programı için ön çalışmalara başladıkları bilgisini de paylaştı.

Önümüzdeki akademik yıl için verilecek olan espor burs başvuruları Aralık ayında Apply BAU üzerinden duyurulacak.

Team Boğaziçi Dreamhack Finali’nde!

Bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş!
Yazar

GameXNow

GameX Dijital Eğlence ve Oyun Fuarı'nın resmi oyun haber sitesi!