Resident Evil 6 incelemesi

Her ne kadar bir türlü kabul etmek istemesek de oyun sektöründe artık yavaş ilerleyen, yoğun ve atmosferin oyuncuyu korkutmaya yettiği korku oyunlarına pek yer yok, Resident Evil 5’in şimdiye kadar en çok satan Resident Evil olması ve bir kaç ay önce Capcom’un altıncı oyun için”Call of Duty hayranlarını çekmeyi arzuluyoruz” demesi bu durumu fazlasıyla doğruluyor. Evet, artık çoğu büyük dağıtımcının ıslak hayallerinde sadece tek bir şey var: Yapımcılara Call of Duty hayranlarının ilgisini çekecek aksiyon ağırlıklı yapımlar yaptırarak Call of Duty’nin finansal başarısına ulaşıp hissedarlarının ağızlarını kulaklarına getirmek. Yoğun, korkutucu, kaliteli bir deneyim yaratmanın, oyun sektöründe bir farklılık yaratmanın yapımcılar ve dağıtımcılar için pek bir anlamı yok artık.

Resident Evil 4 her ne kadar serinin köklerinden ayrılan ilk oyun olsa da aksiyonu kaliteli, mekanikleri çok düzgün çalışan, oldukça uzun süren ve her anlamda oyuncuyu doyuran ve her şeyden önemlisi oynarken inanılmaz derecede keyif veren bir yapımdı, eleştirmenlerden de bu kaliteye uygun olarak oldukça iyi notlar aldı ve bir çok site tarafından 2005 yılının en iyi oyunu seçildi. Ancak bu eleştirel ve finansal başarı Capcom’a yetmemiş olacak ki, gözlerini coop ve aksiyon ağırlıklı oyunların başarısına diktiler ve 20 Haziran 2005’te duyurdukları Resident Evil 5’i 2009 yılında iki kişilik, aksiyon ağırlıklı ve ilk oyuna göre oldukça kısa süren bir coop oyun olarak piyasaya sürdüler. Her ne kadar finansal başarı elde etseler de (yukarıdaki paragrafta belirttiğim gibi Resident Evil 5 serinin şimdiye kadar en çok satan oyunu) oyunun RE4’ün karanlık atmosferine ve stiline sahip olmaması ve oyunun içeriğinin en iyi tabirle “yavan” olması bir çok eleştirmen ve hayran tarafından oyunun yerle bir edilmesine sebep oldu. İki kişi oynayınca “eğlendiren” bir yapımdı Resident Evil 5, ancak serinin kökenlerinden ayrılan ilk oyunu RE4’te bile araştırmayı, keşfetmeyi ve atmosferi ön plana koyan Resident Evil serisi ne zamandan beri eğlenceden ibaret bir seri olmuştu ki?

11 Ocak 2012’de Resident Evil 6 duyuruldu, 11 Haziran 2012’de (yani E3 2012 sırasında) Capcom oyunculara ilk oyunun fazla aksiyon dolu olmasının serinin hayranları arasında pek iyi karşılanmadığının farkında olduklarını, ancak hayranların yeni oyunla birlikte gittikleri yönü beğeneceklerini açıkladı, bu da doğal olarak oyuncular arasında “Resident Evil, altıncı oyunla birlikte kökenlerine dönüyor” olarak yorumlandı.

Bugün Resident Evil 6’yı oynamış biri olarak sadece şunu diyorum: “Hayranlar serinin aldığı yeni yönü beğenecek” demiştin ya, bambaşkaymışsın Capcom. Ne diyebilirim ki.

Next page
Yazar

GameXNow

GameX Dijital Eğlence ve Oyun Fuarı'nın resmi oyun haber sitesi!