Red Dead Redemption 2 Oyunculara Doğayı Öğretiyor!

Son Güncelleme Tarihi:

Exeter Üniversitesi’nde Red Dead Redemption 2 oyununun doğayı oyunculara öğretmesi konusundaki etkinliği araştırıldı ve ilginç sonuçlar bulundu.

Red Dead Redemption 2 Oyunculara Doğayı Öğretiyor!

Video oyunları ile alakalı birbiriyle çok zıt görüşlerin yer almaya devam ettiği bir ortamda video oyunlarının insanlar üzerinde olumlu etkilerinin olduğunu kanıtlayan araştırmaları da bulmaya devam ediyoruz. Bu sefer yapılan araştırma, Red Dead Redemption 2’nin oldukça gerçekçi hayvan implementasyonlarının oyunculara doğa konusunda nasıl öğretiler aktardığı yönünde yapılan bir araştırma oldu.

Araştırmada ilginç sonuçlar çıktı. Araştırmaya katılan oyuncular testten geçirildi ve bilgileri ölçüldü. Daha önceden oyunu oynayanların testte ortalama 15 sorudan 10 tanesini doğru yaptığı ortaya çıktı. Oyunu oynamayanların bilgi düzeyi ise 15 soruda 3 doğru olarak kaldı. Böylece oyunların ne kadar etkili araçlar olabildiği ve insanları eğitme konusunda neleri başarabildiği de tekrar kanıtlanmış oldu.

Bunun yanı sıra da araştırmayı yapan ekibin, oyunlaştırma yöntemleri ile insanlara doğa gibi konuların eğitiminin verilmesinin çok etkili olacağı yönünde bir mesaj verdiğini de belirtelim.

Bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş!
Yazar

Caner Özdemir

Bilgisayar mühendisi, yazar, oyuncu ve oyun geliştirici.