Ready Player One Filmine İlk Bakış!

Kitabının uyarlaması olan Ready Player One filmi, Steven Spielberg tarafından beyaz perdeye taşındı. Sanal gerçekliğin gücünü bizlere yansıtmayı amaçlayan film, izleyicilerine güzel bir deneyim sunuyor.

İnsanların gerçek hayatları artık dünyada değil, Oasis’te. Yaşanan kaynak savaşları, fakirlik gibi sebeplerden dolayı insanlar artık nerede yaşadıklarını önemsemiyor. James Halliday tarafından kurgulanan Oasis’in oyunu insanlara kendilerine yeni bir hayat kurabilme şansını sunuyor. Oasis’te istediğiniz kişiye dönüşebilir, aklınıza gelen birçok şeyi yapabilirsiniz. Oasis, birçok çevrimiçi oyun içeriyor. Herkesin en büyük amacı karakterinin sıfırlanmaması, öldüğünüz zaman tüm kıyafetleriniz, paranız ve envanterinizde bulunan her şey siliniyor. Wade Watts (Parzival) yani ana karakterimiz Oasis’teki herkes gibi beş sene önce hayatını kaybeden James Halliday’in avını tamamlayıp Oasis’in yeni sahibi olmak için çabalıyor. Fakat Oasis’in yeni sahibi olmak o kadar da kolay değil. Wade Watts’ın bu oyundaki en büyük rakibi ise IOI firması.

Bir de IOI firmasının sahibi olan kötü bir karakterimiz var, ismi Sorrento. Sorrento film boyunca görebileceğiniz en ilginç karakterlerden birisi. Davranışları ve konuşmaları kimi zaman orta yaşlı bir karakter olmasının hakkını verse de kimi zaman tam bir ergen olabiliyor.

Wade bu savaş boyunca yalnız değil. Oasis’te edindiği, bu savaş boyunca onun yanında olacak birçok arkadaşı var. Belki de arkadaşlardan fazlasını edinmiştir, sanal bir dünyada hayatının aşkını bulmuştur.

Ready Player One birçok gönderme içeriyor. Wade Watts’ın ismi bile Peter Parker veya Bruce Banner gibi karakterler ile alakalı. Hatta Wade’in Back to the Future sevgisi Oasis’te kullandığı arabadan anlaşılıyor. Bu göndermelerin sebebi belli: Tıpkı bizler gibi James Halliday’in de onlara hayran olması. Film boyunca birçok oyuna göndermeler yapıldığına rastladık, bunlardan bazıları Overwatch, HALO, Borderlands, Tomb Raider gibi popüler oyunlara ait.

Film genellikle animasyonlardan oluşuyor fakat bu demek olmuyor ki film gerçek dünyayı içermiyor. Film genel olarak sanal dünyalar yaratmakta çok başarılı. Film hem animasyon kalitesi olarak, hem de sanal dünya ile gerçek dünyayı birbirinden ayırma konusunda oldukça başarılı.

Ana karakterlerimizi Tye Sheridan, Olivia Cooke ve Ben Mendelsohn canlandırıyor. Oyunculuk bakımından ortalamanın biraz üstünde bir filmdi. Sorrento (Ben Mendelsohn) karakteri film boyunca birçok kez karşımıza çıkıyor. Karakterini pek gerçekçi bulmasak da Ben Mendelsohn’un oyunculuğu gayet başarılıydı.

Ready Player One Fragmanı:

Genel olarak izlemesi gayet eğlenceli, sanal gerçekliği güzel bir şekilde yansıtan bir filmdi.

Cem Yılmaz’ın Filmi Arif V 216’ya İlk Bakış

Bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş!
Yazar

Bilgehan Ilgar

En yeni ve en sevilen oyunları oynuyor, espor turnuvalarını büyük bir tutkuyla takip ediyorum. Kısacası hem eğleniyor hem de sizinle paylaşıyorum ✌