PUBG | PC 1.0 #12 Yama Notları

PUBG için bu büyük bir yama! Çok fazla değişiklik ve yeniliğin oyun ile buluştuğu yama, ara dürbünlerden üç farklı kabza ve bir yeni eklentiye, yepyeni silah ve arabadan harita üstündeki değişikliklere kadar çok fazla değiştirme, düzeltme ve yenileme ile karşımızda.

Öncelikle bahsetmek istediğimiz konu silah hasarlarındaki değişiklikler. Dengeleme üzerine kurulmuş hasar oynamaları, oyundaki silahların kendi amaçları dışına çıkmasına biraz daha engel oluyor. Hafif Makineli Tüfek ile keskin nişancı olmak ya da tabancaların yan silah olmaktan bile uzaklaşması gibi kavramlardan kurtulmaya çalışılıyor. Hasar tablosu dışında da silahlar üzerinde oynamalar gerçekleştirildi.

Silahlar ve Fırlatılabilirler

Tabancalar

Tüm tabancalarda sadece hasar artışı yapıldı.

Pompalı Tüfekler

Uzuv atışları artık daha fazla hasar veriyor. S686 ve S1897’nin hasarları biraz azaltıldı. Tüfek için şarapnel saçılımı %25 azaltıldı ve artık Kesik-Namlu’ya Şok eklentisi takılabiliyor.

Hafif Makineli Tüfekler

Uzuv atışları artık daha fazla hasar veriyor. Micro UZI, UMP9 ve Vector’ün hasarları biraz arttırıldı. Dikey geri tepme tüm HMT’lerde azaltıldı, Dürbün ile nişan (ADS) söz konusu iken geri tepme ve silah sallanması azaltıldı. ADS moduna geçiş hızı arttırıldı.

Taarruz Tüfekleri

AKM ve Groza dışındaki TT’lerde verilen hasar biraz düşürüldü. Şarjör değişim süresi SCAR-L, M416 ve M16A4 tüfeklerinde %30, AKM’de ise %10 arttırıldı. AKM haricindeki TT’lerde dikey ve yatay geri tepme arttırıldı. Geri tepmenin sıfırlanma hızı düşürüldü. Artık hiçbir TT’ye 8x ve 15x dürbünleri takılamayacak. TT’ler için yeni geri tepme animasyonları eklendi.

Seçilmiş Nişancı Tüfekleri

Kafa, gövde ve uzuvlara verilen hasarlar arttırıldı. SKS’nin hasarı azaltıldı, VSS ve Mini14’ün hasarları biraz yükseltildi. Tüm SNT’ler için yatay ve dikey geri tepme arttırıldı, geri tepme sıfırlanma hızı düşürüldü ve yeni geri tepme animasyonları eklendi.

Diğer Silahlar

DP-28 ve M249’un hasarları biraz arttırıldı. DP-28 ve M249 için 8x ve 15x dürbünleri takılamayacak. Arbalet için yeniden doldurma süresi 4 saniyeden 3,5 saniyeye düşürüldü. Tüm silahlarda silah salınımı ayarlandı ve nefes tutma durumunda daha belirgin olacak şekilde ayarlandı. Yanak Dayanağı eklentisi ile birlikte hareket durumunda silah salınımı azaltılacak, salınım sıfırlanması daha hızlı gerçekleşecek.

El Bombaları

Patlama hasarı yükseltildi, yeni vuruş efektleri ve animasyonları eklendi. El bombasının geri itme etkisi kaldırıldı ve verdiği hasar sadece patlama hasarına bağlandı. El bombasının ağırlığı 12’den 18’e çıktı. Kalan fırlatılabilirlerin ağırlıkları düşürüldü.

Karakter Hareketliliği

Keskin Nişancı Tüfeği, Ağır Makineli Tüfekler ve Pompalı Tüfek tutulurken hareket hızı biraz daha düşecek. Karakter koşmazken atılan ilk merminin gecikmesi kaldırıldı. Artık M24, Kar98, S1897 gibi silahların mermileri doldurulurken sizi yürüme hızı ile limitlemeyecek. Vurulduğunuzda oluşan kamera sallantısı, artık alınan hasara bağlı olacak.

Diğer Eşya Değişiklikleri

Seviye üç kasklar artık sadece Yardım Paketlerinde bulunabilecek ve her Yardım Paketinde garanti bir tane olacak. KNT’ler için Hızlı Çekim Şarjörü ve Uzatılmış Hızlı Çekim Şarjörü sadece Yardım Paketlerinde bulunacak. Adrenalin Şırıngaları dünya üzerinde nadiren bulunabilecek, kullanım süresi ise 8 saniyeden 6 saniyeye düşürüldü. TT’ler için Uzatılmış Hızlı Çekim Şarjörlerinin bulunma sıklığı azaltıldı. SNT’ler artık TT eklentileri de kullanabiliyor.

Yeni Silah: SLR

SLR, dünya üzerinde oluşan silahlara eklenen yeni Seçilmiş Nişancı Tüfeği. 7.62mm mermi kullanan 10 mermi kapasiteli SLR, SKS’ye nazaran daha çok vuruyor ama daha çok geri tepmeye sahip. Geri tepme kontrolü SLR’nin efektif kullanılabilmesi için şart.

Yeni Araç: Mirado

Mirado, 4 koltuklu klasik bir sedan. Sadece Miramar’da, çoğunlukla da ana yol kenarlarında bulunabilir. Van çok dayanıklı lakin yol dışında yavaş bir tercih iken Buggy daha az dayanıklı ama yol dışı için ideal bir tercihti. Kamyonetler ise Buggy’ye göre daha yavaş ama daha dayanıklı bir Off-road seçimi. Mirado ise otoyolda gitmenin en hızlı yolu olacak.

Yeni Eklentiler

Ördek Ağzı, Pompalı Tüfek tipi için yeni bir eklenti. Dikey saçma dağılımını azaltıp yatay saçma dağılımını arttırıyor. Hafif Kabza eklentisi takılabildiği silahlar için geri tepme sıfırlanma süresini azaltıyor ama dikey ve yatay geri tepmeyi arttırıyor. Başparmak Kabzası dikey geri tepmeyi azaltırken yatay geri tepme ve geri tepme sıfırlanma süresini arttırıyor. Yarım Kabza ise yatay ve dikey geri tepmeyi azaltıyor, aynı zamanda geri tepme sıfırlanma süresini de kısaltıyor.

3x Dürbün, 3x büyütme ve aydınlatılmış nişangaha sahip. Dünyada bulunabilir. 6x dürbün ise 3x-6x arası değişken görüşe sahip ve dünyada nadiren karşılaşılabilir. Kırmızı lazer görüşü, Holografik görüş ve 2x dürbünlerinin nişangah stilleri belli tuşlar yardımı ile değiştirilebilinir hale getirildi (Varsayılan tuşlar Page Up/Page Down).

Tekne ve Yüzme Ayarlamaları

Tekneler artık yok edilmeleri durumunda batacak. Su altında saklanmak çok güçlü bir avantaj olduğundan üstünde değişiklikler oldu. Su altına azami kalma süresi 35 saniyeden 15 saniyeye düşürüldü. Nefesiniz bittiğinde alınan hasar 4’den 10’a yükseltildi. Artık su üstüne çıkılması durumunda nefesinizin yenilenmeye başlaması için 1 saniye yerine 4 saniye beklemeniz gerekecek.

Harita Seçimi ve Ana Menü Arayüzü

Artık harita seçimi yapılabiliyor. Tek harita seçerseniz kesin o haritada oynayacaksınız, birden fazla harita seçilmesi durumunda ise aralarından rastgele bir tanesi gelecek. Yeni haritalar eklendiğinde bu özellik gözden geçirilecek. Takım modu ve bakış açısı seçiminin arayüzü geliştirildi.

Seçenekler

Dikey fare hassasiyeti ayarlanabilir duruma getirildi. İzleyici modunda birisini rapor etmek için kullanılan kısayol tuşu değiştirilebilir oldu.

Dünya Düzenlemeleri

Miramar haritasında Vaha’nın boyutu büyütüldü ve etrafına daha çok bina yerleştirildi. Birçok şehir ve kentin dışına küçük binalar yerleştirildi. Bazı şehir bölgelerindeki bina yoğunluğu azaltıldı. Belli şehir ve kentlerdeki gereksiz siper alanları kaldırıldı. Açık alanlarda siper alacak noktalar bulunabilmesi için kutular, kayalar vb. birçok obje eklendi. Belli binaların içi basitleştirildi.

Hata Düzeltimleri

Motosikletin diğer araçlarla çarpışması sonucu oluşan abartılı çarpışma etkileri azaltıldı. Motosiklet düştüğünde bazen inmenizi engelleyen bir hata düzeltildi. Oyuncular hem ateş edip hem hareket ettiklerinde, mermi kovanları yere düşecek ve oyuncuyu kovalamayacak. Son mavi alanın zamanı artık doğru gösteriliyor. Oyundan ayrılıp tekrar bağlanan bir oyuncu için mavi alan sesinin duyulmamasına yol açan bir hata düzeltildi. Belli kamera açıları ile Erangel’deki okulun tavanlarının içinden bakılabilmesine sebep olan bir hata düzeltildi. Erangel ve Miramar’da garip çalışmalara yol açan sorunlu arazi bölgeleri düzenlendi. Erangel’deki bazı perdelerin kurşun geçirmez olması kaldırıldı. Erangel’deki bazı binalardaki anormal turuncu ışıklandırmalar düzeltildi. Karakter modellerini etkileyen garip çarpışma sorunları düzeltildi. Tahta üstünde yürümek artık garip veya yeri belli olmayan ayak sesleri yaratmayacak. Yere yatan karakterler artık yerle iç içe geçmeyecek.

Önümüzdeki PUBG yamalarından hızlı bir şekilde haberdar olmak için GameXNow‘u takip etmeyi unutmayın.

Bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş!
Yazar

GameXNow

GameX Dijital Eğlence ve Oyun Fuarı'nın resmi oyun haber sitesi!