PUBG-Fortnite Savaşı Kızışıyor!

Son Güncelleme Tarihi:

PUBG 2018’in ilk yarısında oyuncu ortalamasında yaklaşık %50’lik bir düşüş yaşadı. Bu düşüşün en büyük sebeplerinden biri Fortnite’nin hızlı yükselişi olarak görülmekte. Bu düşüşe rağmen PUBG Steam üzerinde en çok oynanan oyun olma özelliğini sürdürüyor.

Playerunkown’s Battlegrounds 2017 yılında muazzam bir başarı yakalamış ve bu başarı ile birlikte oyuncuları kendine çekmeyi başarmıştı. Fakat bu başarısı 2018 yılı itibari ile sekteye uğramış durumda.

PUBG’de son 6 ay içinde görülen düşüş (SteamCharts)

SteamCharts istatistiklerine göre 2018 yılı Ocak ayında PUBG, ortalama oyuncularda tarihinin en yüksek seviyesine ulaştı. Bu tarihten itibaren işler PUBG için hiçte yolunda gitmemeye başladı. Ocak ayından bu yana son altı aylık aşamada PUBG yaklaşık olarak %50 oranında oyuncu kaybetti. Fakat bu kayıpların kaçtığı rota ise en büyük rakipleri Fortnite!

Epic Games 26 Eylül 2017’de duyurduğu Fortnite battle royale modunu ücretsiz bir şekilde piyasaya sürdü. Bu çıkış, hali hazırda 2017 içerisinde yükselme grafiği çizen PUBG‘nin bu duyurudan sonra yükseliş grafiğinde yavaşlama meydana getirdi. Bu yavaşlama 2018 Ocak ayı sonrasında yerini hızlı bir düşüşe bıraktı. Ortalama oyunculardaki bu düşüşün sebebi Fortnite‘nin piyasaya girdikten sonraki yükseliş grafiği idi.

PUBG 2018 Ocak ayı sonrası ortalama oyuncularda yaşadığı düşüş (SteamCharts)

1 milyon 584 bin seviyelerinden 870 bin seviyelerine gerilen PUBG‘nin bu düşü Twitch‘e de yansıdı. En çok izlenen oyunlardan biri olan PUBG yerini zaman için Fortnite bırakmakla kalmadı bir darbede espor etkinlikleri üzerinden yedi. PUBG Global Invitational 2018 için açıkladığı 2 milyon dolarlık ödül havuzuna karşılık Fortnite 100 milyon dolarlık bir ödül havuzu ile oyuncuların ilgisini kendisine çekmeyi başardı.

Twitch Mayıs sonu itibari ile ortalama izleyiciler (TwitchTracker)

Bu rekabet oyuncular üzerinden devam ederken hukuksal alanda da yoğun bir şekilde devam ediyor. PUBG, Epic Games’e Fortnite için telif hakkı ihlal davası açtı! Bu dava ile PUBG, Fortnite yükselişine karşı direniş göstereceğinin ve bu alandaki liderlik tahtı için savaşmaya hazır olduğunu ilan etti. Bu savaş oyun içi güncellemeler, espor etkinlikleri, teşviklerle oyuncuları kendilerine çekme amacı iki oyun içinde kızışarak devam edeceğe benziyor. PUBG şuan için tahtını Fortnite‘ye kaybetmiş görünüyor olsa da hala Twitch üzerinden en çok izlenen oyunlardan biri ve Steam üzerinden en çok oynanan oyun olma özelliğini sürdürüyor. Bakalım bu rekabetin devamında neler olacak? Bu savaşı yakından takip ediyor olacağız.

PUBG’nin Yeni Haritası Sanhok Geliyor!

Bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş!
Yazar

GameXNow

GameX Dijital Eğlence ve Oyun Fuarı'nın resmi oyun haber sitesi!