Project Eternity hakkında yepyeni detaylar su yüzüne çıktı

Obsidian’ın old-school RPG projesi Project Eternity, Kickstarter’da tozu dumana katmaya devam ederken ve henüz bağışların sonlanmasına 22 gün kala 1.9 milyon dolar gibi net bir gelir elde etmişken, yapımcılardan yeni ayrıntılar beklememek de aptallık olurdu.

1.1 milyon dolarlık hedef rakamı aşıp kısa süre içerisinde neredeyse 2 milyon dolar bağış toplamayı başaran projenin, Kickstarter’da yeni bir rekora imza atmasına ihtimal dahilinde bakılıyor. Zira Double Fine yeni adventure oyunu için Kickstarter’dan 3.34 milyon dolar, Brian Fargo ise Wasteland 2 ile 2.93 milyon dolar bağış toplamıştı. Obsidian’ın bu rakamların üzerine 22 gün içerisinde çıkabilme ihtimali halen ihtimal dahilinde görünüyor.

[box_dark]Project Eternity evreninde “teknoloji”[/box_dark]

Proje hakkında açıklamalarda bulunan Tim Cain, oyundaki birçok uygarlığın teknolojik manada Orta Çağ’ın son/yükselme evresine tekabul edeceğini belirtirken, bazı güçlü uygarlıklarınsa modern teknolojiye sahip olacağını söyledi.

Bu erken dönem modern teknolojileri arasında gemiler ve gemilerle birlikte denizcilik ve ateşli silahlar gösterilmekte.

Ayrıca Tim Cain, oyun evreninde deniz seferlerinin ve bu yolla yapılan keşiflerin, çeşitli deniz yaratıkları nedeniyle neredeyse durma noktasına geldiğini, ancak oyuncuların her türlü riski göze alıp gemileriyle yolculuk edebileceklerini ekledi.

[box_dark]Aksiyon dışı beceriler[/box_dark]

Planescape: Torment’ta olduğu gibi herhangi bir dövüşe karışmadan ilerleme kaydetmemizi sağlayan aksiyon dışı becerilerin, Project Eternity’de de karşımıza çıkacağını söyleyen Cain, oyun içerisinde doğru yerde, doğru zamanda, doğru şeyi söyleyerek belaya bulaşmadan ilerleme sağlayabileceğimizi belirtti.

 Aksiyon dışı beceriler hususunu detaya kavuşturan Cain, bu becerileri dört kategori altında topladı:
  • Yeni şeyler öğrenme: Şehirler, materyaller, gizli geçitler. İksir tarifleri ya da iblislerin gerçek isimleri gibi giz konuları aralama.
  • Dünyayı gezme: Daha iyi gizlenme, daha hızlı/güvenli dünya turu (dağ yollarını ve gemi rotalarının kullanılması) ve ışınlanma. Ayrıca kilitleri açma, tuzakları atlatma.
  • Yeni eşyalar edinme: Satın alma, çalma, eşya yaratma ve satıcılara eşya yapma hususunda yardımcı olma.
  • Yoldaşlarla etkileşim: Diğer maceraperestleri ekibe dahil etme, onları fayda sağlamaları yönünde geliştirme.
Senaryosunu bizzat Chris Avellone’un kaleme almakta olduğu daha önce açıklanan Project Eternity’nin, bu anlamda Planescape: Torment’tan herhangi bir eksiği olmayacağına inanıyoruz.

[box_dark]Unity oyun motoru[/box_dark]

Obisidian, tahmin ettiğimiz gibi Project Eternity’de Unity oyun motoru kullanılacağını, bu motorun yanı sıra stüdyonun kendi üretimi RPG teknolojilerinden de faydalanacağını açıkladı.

Daha önce Linux desteği “bir ihtimal” olarak belirtilmişken, Unity motorunun devreye girmesiyle oyunun Linux’a versiyonu da kesinleşmiş oldu. Zira Unity, tek bir tıkla her türlü projenin Windows, Linux, Mac, Android ve iOS için uygun formata getirilmesini sağlayan çok fonksiyonlu bir oyun motoru. Obsidian’ın motorun bu yapısından istifade etmemesini beklemek hata olurdu.

Yazar

GameXNow

GameX Dijital Eğlence ve Oyun Fuarı'nın resmi oyun haber sitesi!