Profesyonel StarCraft Arenasının En İyilerinden Biri Emekli Oldu

Son Güncelleme Tarihi:

Profesyonel StarCraft sahnesinin en önemli oyuncularından biri olan ve yaklaşık 3 senedir Evil Geniuses formasını terleten Lee “Jaedong” Jae Dong aktif oyunculuğu bıraktığını açıkladı.

https://twitter.com/EGJaedong/status/793578456244031489

Brood War döneminde, dünyanın en iyi Zerg oyuncularından biri olarak gösterilen Jaedong, kariyeri boyunca 3 defa OGN Staleague, 2 defa MBCG StarCraft League ve 2 defa World Cyber Games olmak üzere, toplam 7 defa prömiyer şampiyonluk kazandı. Bu şampiyonluklarının yanı sıra, 2007’den beri katıldığı 35 büyük tunuvanın her birinde ilk 4 içinde yer almayı başaran 26 yaşındaki oyuncu, oldukça agresif olan oyun stili sebebi ile “The Tyrant” (Tiran) ve “The God of Destruction” (Yıkım Tanrısı) isimleri ile de tanınmaya başlandı. Kore Elektronik Spor Ödülleri’nde 2007 yılında yılın en iyi yeni oyuncusu ödülünü alan Jaedong, 2 defa da (2008 ve 2009) “yılın oyuncusu” ödülüne layık görüldü. 

Jaedong, kazandığı turnuva ödülleri ile $500.000 dolar sınırını aşan ve hem StarCraft’ta hem de StarCraft II’de prömiyer turnuva kazanan ilk oyuncu olarak da tarihe geçti. Ayrıca 2008 – 2011 yılları arasında, 48 hafta boyunca KeSPA sıralamasında ilk sırada yer alan Zerg oyuncusu olarak bir rekora daha imza atmıştı.

Elbette ki kulübü Evil Geniuses da oyuncusuna, şanına yakışır bir şekilde veda etmeyi ihmal etmedi. Evil Geniuses’ın oyuncunun kariyeri hakkında gerçekleştirdiği röportajın tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

Diğer bir Starcraft oyuncusu olan Thomas “Khaldor” Kilian’ın Jeadong için hazırladığı APM videosu oyuncu hakkında çok şey anlatıyor. Kore’deki profesyonel Starcraft oyuncuları için ortalama 300 APM standart olarak kabul edilirken, yoğun savaş anlarında bu rakam 400’e kadar çıkabiliyor. Jaedong ise, agresif oyun stili ile ortalamasını 400 APM civarında tutan ender oyunculardan biri:

 

Bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş!