Primordia incelemesi

[quote]Başlangıçta her şey sessizdi. Sonra insan, her şeyi yaratan, konuştu. Konuşmasından kodlar doğdu ve böylelikle dünya dönmeye başladı.[/quote]

Bu sözler oyundan bir karaktere ait değil. Bu sözler aslında bize ait. Oyunun daha en başında bulduğumuz bir kitabın ilk cümleleri bunlar. İnsanlar tarafından yazılmış olan kutsal kitabın.

Oyuna başladığınız anda ilk aklınıza gelecek şey “bu oyun daha yeni çıkmamış mıydı?” olacak. Bunun en büyük nedeni oyunun yıllar öncesinden kalma grafikleri. Tamamen piksellerden oluşan bir oyun Primordia. İlk başta buna değinmemin sebebi grafiklerin kötü olduğunu düşünmem değil, tam tersine, bu 90’lardan kalma grafiklerin oyuna tam oturmuş olması. Piksellerin altındaki yalnızlığı, yıkılmışlığı ve umutsuzluğu çok iyi betimliyor oyun. Bu oyun yepyeni grafiklerle de yapılmış olabilirdi ve bence, eğer öyle olsaydı, Primordia bu kadar zevk vermezdi. Eğer biraz olsun oyun geçmişiniz varsa ve eski oyunları özlüyorsanız, ne demeye çalıştığımı anlayacaksınızdır. Ancak eski oyunlar sizin için bir anlam ifade etmiyorsa, oyun sizin için kafadan bir puan eksik başlayacak demektir, ama emin olun, bu türdeki oyunları seviyorsanız ve oyuna biraz zaman ayırırsanız, sırf konuyu öğrenmek için bile bitirebilirsiniz.

Gelelim oyunun muhteşem konusuna. Horatio adlı bir robotu kontrol ediyoruz ve yanımızda da Horatio tarafından yapılmış Crispin adındaki ufak bir yardımcı robot var. Gelin bu ikisini biraz daha yakından tanıyalım.

 

Horatio Nullbuilt version 5: Horatio, soyadından da anlaşıldığı gibi kim tarafından yaratıldığı belli olmayan bir robot. Unniic adında, hurda sayılan bir gemisi var (oyuna başladığımız yer burası). Horatio’nun çok sağlam bir karakteri var, aynı zamanda zeki de. Tek dostu Crispin.

 

 

 

Crispin Horatiobuilt version 1: Crispin, Horatio’nun kendisine yardımcı olması için hurdalıktan topladığı parçalarla yaptığı robot, ama ne robot! Crispin o kadar keyifli ve komik ki, yaptığı her iki yorumdan birine gülüyorsunuz. Oyun boyunca yanımızda ve nadir de olsa takıldığımız yerlerde bize yardımcı oluyor. Crispin’i genelde ulaşamadığımız yerlere göndererek kullanıyoruz.

 

Bu ikisi, hatta oyundaki tüm robotlar (evet oyunda hiç insan yok), robot olmalarına rağmen kişiliklere sahipler ve duyguları var. Kimisi intikam, kimisi adalet, kimisi de özgürlüklerinin peşinde. Horatio da gemisinden çalınan enerji kaynağının peşinde. Oyundaki asıl amacımız aslında bu enerji kaynağını geri almak üzerine kurulu. Ancak bu kristali kimin ne için çaldığını öğrendikçe ve bu enerji kaynağının peşinde gittikçe, işin o kadar da basit olmadığını öğreniyoruz. Konu üstten bakıldığında basit görünse de derinlere indikçe çok değişiyor.

Bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş!
Next page
Yazar

GameXNow

GameX Dijital Eğlence ve Oyun Fuarı'nın resmi oyun haber sitesi!