Mobilde Aradığımız Oyun Mu?: Pokemon Quest İncelemesi

Nintendo ülkemizden elini eteğini çekeli insanlar rahat rahat Pokemon markasıyla bulaşamadı hiç. Tabi bu sadece Pokemon ile de kalmadı. Switch isteyen oyuncular da ya uzaktan seyretti ya da yurt dışından bir şekilde almaya çalıştı. Hal böyle olunca Pokemon GO dahi resmi olarak ülkemize gelmedi derken fanların açlığı git gide arttı. Mobil platformlar için Pokemon Duel gibi bir kaç resmi oyun çıksa da bu isteği bastırmadı. Sonra ise bu yeni oyunumuz Pokemon Quest imdadımıza koştu ama bu açlığın ne kadarını karşılayabildi gelin onu konuşalım.

Pokemon mu? Başımızın Üstünde Yeri Var!

Pokemon Quest için anlatmaya base camp denen yerden başlayabiliriz sanırım. Burası sizin pokemonlarınızı biriktirip onlara baktığınız yer. Öncelikle size sunulan 5 pokemondan birini seçerek başlıyorsunuz. Bu pokemonlar ise Squirtle, Balbasaur, Charmander, Eevee ve Pikachu. Pokemonunuzu seçtikten sonra oyun sizi direkt olarak Expedition kısmına götürüyor. Expedition kısmı sizin pokemonlarınızı savaştırdığınız bölümlerden oluşuyor. Her bölüm için maksimum 3 pokemon seçebiliyorsunuz ve bölüm boyunca yendiğiniz pokemonlardan düşen malzemeleri ve power charm’ları topluyorsunuz. Sonra bunları ana kampınızda pokemonlarınızı geliştirmek ve yeni pokemonlar gelsin diye yemek yapmak için kullanıyorsunuz.

Oyundaki yemek yapma mevzusu ise şu: Topladığınız malzemelerden 5 tanesini seçip kazanda kaynatıyorsunuz ve koyduğunuz malzemelere göre bir çeşit yemek çıkıyor. Her yemek bir tür pokemonun ilgisini çekiyor ve kampınıza o türde bir pokemon geliyor. Mesela mavi malzemelerden yaptığınız bir yemek sonucu, kampınıza su tipi bir pokemon geliyor. Yemeklerin pişme süresi ise yok. Şöyle ki üstünde yazan sayı kadar savaşa katılmanız gerekiyor. Mesela bir yemek 3 expedition bölümü oynamanızı istiyorken bir diğeri 6 kez bunu yapmanızı istiyor. Yemek dışında ise her gün bir pokemon kampınıza geliyor ve onu da takımınıza ekleyebiliyorsunuz.

Quest sistemi ile başarılarınızın ödüllerini alabiliyorsunuz. Genelde markette harcayacağınız poke ticket’ları burdan topluyorsunuz. Market kısmında ise para biriminiz (questlerden de kazanabildiğiniz, günlük girişte de aldığınız) poke ticketlar. Alabileceğiniz şeyler ana kampın pokemon kapasitesini artırmak, çantayı genişletmek ve çeşitli dekorasyonlar. Bu dekorasyonlar ise size training yapınca gelen expi artırmak, yemek yapınca kampa gelecek pokemonu artırmak gibi bazı avatajlar sağlıyor.

Pokemon Demek Gelişim Ve Evrim Demek

Peki oyunda bu nasıl işliyor? Her pokemonun bir seviyesi var ve bu seviyeye bağlı olarak açılan power charm yuvaları var. Pokemonlarınızın canını ve ataklarını bu yuvalara koyduğunuz charmlar sayesinde çok üst düzeylere çıkarabiliyorsunuz. Şöyle örnek vermek gerekirse 1 level bir pokemonunuzun 100 hp ve 200 atak puanı var. Her level atladığınızda bunlar artıyor ve buna ek olarak bir power charm yuvası da dolmaya başlıyor. Yeterince dolduğunda ise kullanabileceğiniz bir yuva oluşuyor. Bu yuvalar ya can ya da atak için ayrılmış oluyor ve eklediğiniz charmın gücü direkt olarak pokemonunuza etki ediyor.Charmlar move ve stat charmları olarak ikiye ayrılıyor. Stat Charmları ise dörde ayrılıyor: Gold, silver, bronz ve common. Common olanlar sadece can ve ataktan ilgili olanı artırırken bronz 1, silver 2, gold ise 3 artı özellik sağlıyor. Can yenilemesini artırmak, kritik vuruş yapma oranını yükseltmek gibi özellikler bunlar.

Bir diğer özellik ve olmazsa olmaz şey ise pokemonunuzun yapabildiği hareketler. Her pokemon 1 ya da 2 harekete sahip olabiliyor ve move charmlarıyla güçlendirilebiliyor. Yanındaki boşluklara desteklediği renkteki charmlar takılabiliyor. Bu charmlar yeteneğin tekrar aktif olma süresini kısaltma ya da takıma etki etme gibi özellikler barındırıyor.

Pokemonunuzu güçlendirmenin bir diğer yolu ise evrim geçirmesi. Bir pokemon evrimleştiğinde özelliklerinde toplam 500-600 puan gibi bir artış görülüyor. Bunun dışında pokemonunuz hızlı bir şekilde level atlamasını istiyorsanız training seçeneğiyle diğer pokemonlarınızı kullanarak antrenman yaptırabiliyorsunuz fakat yardımcı olan pokemonları kaybediyorsunuz, onun için kullanmayacağınız pokemonları seçin.

Eee, Sonra?

Sonrası ise üzücü biçimde hep aynı dostlar. Takımı düzenliyorsunuz, expedition yapıyorsunuz, düşen eşyaları kullanıp pokemon güçlendiriyorsunuz, expedition yapıyorsunuz… Her bölüm için istediği güç puanını toplamak için pokemon güçlendirmeye devam ediyorsunuz. Tabi o bölüm için avantajı olan türü kullanmak artı güç puanı sağlıyor. Ama hep aynı şeyi yapmak çok sıkıyor. Amacınız sadece tüm pokemonları toplayıp pokedexi tamamlamak oluyor. Kısaca Pokemon Quest çerez gibi kaldı ve açlığımız hala devam ediyor. Umarız Nintendo gün gelir de biz Türk oyuncuları güzel bir ziyafetle doyurur.

Ghost Recon: Wildlands’e Ghost Mode Geliyor!

Bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş!
Yazar

Furkan Necati Ürkmez

Oyun evreninde kendini kaybetmiş ama halinden memnun bir 'Gamer'