PlayStation olmasaydı Sony fakirdi…

Dünya’nın en iyi oyun konsollarından biri olan PlayStation olmasaydı ne olurdu acaba?

1994 yılında ilk PlayStation’ın çıkması ile oyun dünyasını kökünden değiştiren Sony, PlayStation olmasaydı belki de en büyük firmalardan biri olamazdı.

Sony PS 1

Geçmişten bugüne ortaya çıkardığı ürünler ile sürekli adından söz ettiren ve hiçbir zaman kaliteden ödün vermeyen Sony’nin Playstation kısmı firmanın belki de en büyük geçim kaynağı olmaya devam ediyor.

Firma tarafından açıklanan rakamlarda da açık bir şekilde görülüyor ki “PlayStation” adı Sony için inanılmaz önemli. Üçüncü çeyrekte %64’lük bir artış yakalayarak 4.2 milyar dolarlık satış yapan PlayStation, geçen seneye oranla %300’lük bir artış sağladı ve 172 milyon dolarlık bir gelir getirdi.

Sony PS 2

Sony, üçüncü çeyrek dönemi boyunca PS3 ve PS4’ten toplamda 7.8 milyon adet sattı. PSP ve PSVita’da ise toplamda 2 milyon adetlik bir satış rakamına ulaştı. Oyun konusunda ise 126 milyondan fazla satış yapan Sony, bu rakamın içerisinde hem kutulu, hem de dijital oyunların yer aldığını belirtti.

Sony PS 3

Sony’nin ana şirketi Sony Corp. ise çeyreklik satış rakamını 22.9 milyar dolar ve net karını 257 milyon dolar olarak açıkladı.

257 milyon dolar… 257 milyon… 257… Sen milyon, sen milyar…

Sony PS 4

Bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş!
Yazar

GameXNow

GameX Dijital Eğlence ve Oyun Fuarı'nın resmi oyun haber sitesi!