PlayStation 5 Çıkış Tarihiyle İlgili Yeni Bir Açıklama Geldi!

Sony, PlayStation 5’in bu yıl planlanan lansmanı ile ilgili koronavirüsüne rağmen her şeyin yolunda olduğunu iddia ediyor. COVID-19 pandemisinin şirketin operasyonları üzerindeki etkilerine ilişkin bir açıklamada Sony, mevcut mali yıl için oyun ve ağ hizmetleri segmentinde “önemli bir etki” beklemediğini söyledi. Buna ek olarak Sony sözcüsü Bloomberg’e, şirketin PlayStation 5’in piyasaya sürülmesinde koronavirüsün neden olduğu aksaklıklardan kayda değer bir etki görmediğini söyledi. Peki PlayStation 5 ne zaman çıkacak?

PlayStation 5 web sitesinde değişiklikler

Mark Cerny’nin açıklamalarından kısa bir süre sonra PlayStation 5’in web sitesinde birtakım değişiklikler oldu. “Sitede PlayStation 5’i böylesine yenilikçi ve güçlü bir platform yapan teknik ve donanım bileşenlerinin ardında daha fazla ayrıntı açıklamaya başladık. Ultra yüksek hızlı SSD, entegre özel G / Ç sistemi, ışın izlemeli özel AMD GPU ve son derece sürükleyici 3D ses. Bu yeteneklerle PS5, geliştiricilerin yaratıcılıklarını en üst düzeye çıkarmasına, tasarladıkları oyunlarda geniş dünyalar ve yeni oyun deneyimleri oluşturmasına olanak tanıyacak.” açıklamaları yapıldı.

PlayStation 5 çıkış tarihi hakkında

Sony, ofisleri ve dünyadaki üretim tesisleri için çeşitli duruşmalar bildirdi. Şirket ayrıca, işinin Japonya’dan mühendislerin yeni ürün lansmanlarına yardımcı olmak ve üretim süreçleri hakkında talimatlar vermek için başka ülkelere taşınmasını engelleyen seyahat kısıtlamalarından etkilendiğini söyledi. Hollanda’daki bir müzede konsolun oluşturulması konulu bir sergiye katılan Hollandalı LetsGoDigital’in bildirdiğine göre, PS5’in çıkış tarihi gelişen küresel durumun bir sonucu olarak değişmedi. LetsGoDigital şunları söyledi: “Sony Interactive Entertainment Benelux için Amsterdam PR ajansı BAAS, LetsGoDigital’e koronavirüsün PlayStation 5’in piyasaya sürülmesini henüz geciktirmedi.”

COVID-19 pandemisinin sonu henüz görünmüyor olmasına rağmen ulusal hükumetler tarafından zorunlu kılınan kapatma ve kısıtlamaların gerçekten de PlayStation 5’in lansmanını etkilemeyeceği görülüyor. Konsolun planlanan zamana kadar piyasaya sürüleceği doğru olsa da üretimin durdurulması ya da kısıtlanması lansman sırasında daha az sayıda üretim ile sonuçlanabilir.

PlayStation 5 lansmanı ile ilgili bir sorun olmamasına rağmen Sony özellikle ABD ve Avrupa’da geliştirilen oyunlarda olası gecikmelere de değindi. Ancak mayıs ayında çıkması beklenen Last of Us Part 2’de ve haziran ayında çıkması beklenen Ghost of Tsushima’da beklenen kesin bir gecikme söz konusu değil.

PlayStation 5, 2020’nin son çeyreğinde oyuncularla

Sony, PlayStation 5 için henüz belirli bir çıkış tarihi açıklamadı. Fakat konsolu 2020 sonunda çıkacağını doğruladı. PlayStation 5’in mimarlarından Mark Cerny; kısa bir süre önce konsolun mimarisi, işlem gücü ve GPU’su ile ilgili ayrıntıları içeren bir sunum yaptı. Cerny, ayrıca PlayStation 5’in geriye dönük uyumluluğundan da bahsetti. Bu özellik sayesinde PlayStation 5’te PlayStation 4 oyunları da oynanabilecek.

Bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş!
Yazar

GameXNow

GameX Dijital Eğlence ve Oyun Fuarı'nın resmi oyun haber sitesi!