Plague Inc. Oyununa Yeni Bir Mod Geliyor!

Son Güncelleme Tarihi:

Ndemic Creations’dan koronavirüs yardım fonu

Koronavirüs ile mücadele, gezegenimizin her bir köşesinde devam ediyor. Ülkeler, çeşitli önlemler alarak salgının önüne geçmeye ve insan kayıplarını engellemeye çalışıyor. Sadece ülkeler bu salgına karşı mücadele etmiyor, farklı kuruluşlar da bağışlar yaparak hastalığa karşı mücadele veren kişi ve kuruluşlara destek veriyor. Oyun sektöründen de bu zorlu süreçte destekler eksik olmadı. Plague Inc. oyununun geliştirici stüdyosu olan Ndemic Creations, 250 bin dolarlık yardımda bulunma kararı verdi.

Plague Inc. oyununun geliştirici ekibi, bu 250 bin dolarlık yardımı bölüştürerek hem Salgına Hazırlık İnovasyonları Koalisyonu’na (CEPI) hem de Dünya Sağlık Örgütü’ne (WHO) yardım etmiş olacak. Ndemic Creations’ın kurucusu olan James Vaughan, 8 yıl önce Plague Inc. oyununun böylesine popüler olacağını ve insanların gerçek hayattaki salgın senaryolarına hazırlıkta bu oyunu kullanmalarını hiç düşünmediklerini söyledi.

James, aynı zamanda Dünya Sağlık Örgütü’ne ve Salgına Hazırlık İnovasyonları Koalisyonu‘na bu zorlu süreçte yardımcı olmaktan memnuniyet duyduklarını söyledi. CEPI koalisyonunun sahibi olan Richard Hatchett ise bu yardımdan dolayı Ndemic Creations ekibine teşekkür etti.

Plague Inc. koronavirüs modu

Aynı zamanda Plague Inc. oyunu için yeni bir güncelleme duyuruldu. Ndemic Creations ekibine bir süredir, Plague Inc. oyununda salgın yaymak yerine salgını durdurmaya çalışılan bir mod gelmesi adına yoğun istekler geliyordu. Sonunda bu isteklere olumlu cevap verildi ve bu modun oyuna gelmesi için çalışmalara başlandı.

Bu modda, oyuncular tıpkı gerçek hayattaki gibi önlemler alarak salgını durdurmaya çalışacak. Salgın yayıldıkça çeşitli önlemler alınacak. Sağlık sistemlerinin geliştirilmesi, sosyal mesafenin benimsetilmesi, karantinaların kontrol altında tutulması gibi farklı durumlardan sorumlu olacaksınız. Oyunun bu modu, Dünya Sağlık Örgütü’nün yardımıyla geliştirilme aşamasında ve farklı kaynaklardan da bilgi alınarak gerçekçi bir mod olması adına çalışmalar sürdürülüyor. Bu güncelleme salgın boyunca ücretsiz olacak. İlerleyen günlerde de gelişmelerle ilgili oyuncular bilgilendirilecek. Güncelleme için henüz tam bir tarih verilmemiş durumda.

Plague Inc. oyunu, salgınla birlikte oldukça büyük bir popülerlik kazanmıştı. Oyunun satışları iyice artmış ve Plague Inc. oyununa çok yoğun bir ilgi ortaya çıkmıştı. Ndemic Creations ekibi, oyunun gerçek hayattaki bilimsel modellerle kıyaslanamayacağı konusunda da oyuncuları uyarmıştı.

Orijinal duyuruya bu linkten ulaşabilirsiniz.

Bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş!
Yazar

Caner Özdemir

Bilgisayar mühendisi, yazar, oyuncu ve oyun geliştirici.