PES 2022 Ücretsiz Mi Olacak?

Son Güncelleme Tarihi:

Bir podcastte ortaya adılan iddiaya göre PES 2022 ücretsiz olarak oynanabilecek ve önceki yıllara nazaran daha değişik bir yapı ile çıkış yapacak.

PES 2022 Ücretsiz Mi Olacak?

Unreal Engine oyun motoruyla geliştirilen ve seride devrim yapması beklenen PES 2022, geçtiğimiz günlerde sessiz sedasız beta sürecine girmişti. Bu sürecin ardından da oyun sektörünün gündemine bomba gibi düşen PES 2022, en çok konuşulan oyunlardan biri olmaya devam ediyor.

VGC’de yayınlanan bir podcastta oyunla alakalı bilgi veren Andy Robinson (VGC Editörü), oyunun tamamen ücretsiz olarak erişime açılacağını söyledi. Robinson’a göre oyunun son dönemlerde oldukça popüler olan free-to-play bir oynanış modelini izleyeceğini söyledi. Herhangi bir futbol oyununun henüz bu oynanış modeliyle sunulmadığını düşünürsek, KONAMI’nin önemli bir risk alarak büyük bir değişiklik denediğini söyleyebiliriz. Bu oynanış modeli ile birlikte online içeriklerde monetizasyona yönelmeyi planlaması muhtemel olan KONAMI’nin, ulaşılabilirliği arttırarak geçtiğimiz senelerde yaşanan büyük hayal kırıklıklarının üstünü örtmek istediğini belirtebiliriz.

Ancak bu modele geçilmesi ile birlikte Ana Lig ve Efsane Ol gibi modların geleceğinin ne olacağı da merakla bekleniyor. Free-to-play modele geçilmesi durumunda, bu modların gün yüzünü görmemesi bile ihtimal dahilinde olabilir. DLC olarak bu modların satılması da mümkün olabilir. Böyle bir durumda da PES hayranları oldukça büyük bir hayal kırıklığı yaşayacak gibi duruyor.

Bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş!
Yazar

Caner Özdemir

Bilgisayar mühendisi, yazar, oyuncu ve oyun geliştirici.