Pars Espor Klübü’nün Takım Koçu Mustafa Bahadır “Lethenor” Uludağ, Merak Edilen Soruları Cevapladı!

League of Legends Battlegrounds‘un yıldız takımlarından birisi olan Pars Espor Klübü ile keyifli bir röportaj gerçekleştirdik. Takım koçu Mustafa Bahadır “Lethenor” Uludağ hepimizin merak ettiği soruları cevapladı.

Pars Espor Kulübünü biraz yakından tanıyalım:

Pars Espor Kulübü bu sektörde tecrübeli yöneticilerle 2018 Ocak ayında kurulmuştur. Birincil hedefleri 2018 Yaz MevsimiYükselme Ligine katılmak ve ardından Türkiye Şampiyonluk Ligi’nde yer almaktır. Amaçları ise Türk Espor sektöründe spor bilincine sahip, profesyonelliğin gerektirdiği ilkelere önem veren bir takım profili yaratarak bu profil ile aynı zamanda Türkiye’nin başarılı Espor kulüplerinden birisi olarak adından söz ettirmektir.

Pars Espor League of Legends Kadrosu:

Atakan “Crystal” Aydın
Uğur “Panky” Taş
Jae-ha “MadKid” Park
Jin Uk “Alive” Noh (Roh Jin-wook)
Batuhan “absolute” Okta
Mustafa Bahadır “Lethenor” Uludağ (Takım Koçu)

Merhaba, öncelikle bize biraz kendinden bahseder misin?

İsmim Mustafa Bahadır Uludağ, 23 yaşındayım, Kocaeli Üniversitesi mezunuyum. Gaming House’umuzun konumu itibariyle şu an için Ankara’da yaşamaktayım. League of Legends Türkiye ofisinin açılımından itibaren TT, ANT, ZONE, HWA gibi takımlarda o dönem ki Türkiye Büyük Finali ve Mevsim Finallerinde bulundum ve Lethenor nickiyle sahnede yer aldım. Espor hayatıma şu an da Pars Espor Kulübü‘nde koç olarak devam etmekteyim.

Pars Espor kim/kimler tarafından, hangi tarihte kurulmuştur?

Pars eSpor Kulübü 2018‘in Ocak ayında 3 yakın arkadaş olan başta iş adamı ve espor gönüllüsü Burak “IONE” İnce, eski profesyonel oyuncu Furkan “Lynx Çerezz” Arıkovan ve yine eski profesyonel oyuncu ve koç olan Mustafa Bahadır “Lethenor” Uludağ tarafından kendi aralarında aldıkları bir karar sonucu kurulmuştur.

Bize Pars Espor takımının kuruluş hikayesini anlatır mısınız?

Kuruluş hikayemiz en başta bunu bir girişim olarak gören girişimci, aynı zamanda yatırımcımız Burak İnce‘nin bu alanda gelecek görmesi ve konuyu bizimle paylaşması üzerine haftalarca oturup nasıl yaparız, nasıl yaparsak daha iyi olur soruları üzerine düşünmemizin ardından, bu alanda bir marka yaratmayı istememizin sonucunda böyle bir karar aldığımızı söyleyebilirim.

Hedefiniz nedir?

Hedefimiz şu an için Yükselme Ligi elemelerini rahat bir şekilde aşıp, Yükselme Ligi’ne kadar olan süreçte çok iyi çalışıp Şampiyonluk Ligi‘nde yer almaktır.

Bu sene ekip olarak Sihirdar Vadisi’nde doyasıya rekabet etmeye hazır mısınız?

Henüz kadromuzun tam olarak birbirine kaynadığını, stabil ve domimant bir oyun oynadıklarını söyleyemem. Ancak şu anki halimizi yükselme ligine katılmak için oldukça yeterli buluyor ve bu süreçte de çok çalışarak bütün parçaları yerine oturtacağımızı düşünüyorum.

Bildiğimiz kadarıyla şu anda sadece bir League of Legends takımına sahipsiniz, ilerleyen zamanlarda başka oyunlar için de takımlar kurmayı düşünüyor musunuz?

Espor federasyonunun kurulması bizi diğer oyunlar için de yatırım yapmaya teşvik ediyor, bununla ilgili planlarımız mevcut. Ancak bu planlar biraz daha uzun süreli, bu nedenle yakın zamanda farklı bir espor takımı kuracağız diyemesem de, ilerleyen süreçte bu çalışmalara başlayacağımızı söyleyebilirim.

Espor sektörüne ne büyüklükte bir yatırım yapmayı düşünüyorsunuz?

Doğru yatırım ile büyük yatırım arasında dağlar kadar fark olduğunu düşünüyorum. Bu nedenle biz şampiyonluk liginde kadro ve yönetime bakıldığında, “Bu takım başarılı olur” dedirtecek bir yatırım yapmayı düşünüyoruz. Yani size şu kadar büyük bir yatırım yapacağız diyemem, ancak size “Acaba ne kadar yatırım yaptılar da bu kadar başarılı oldular?” sorusunu sordurtacak bir yatırımımız olacak. Bir şampiyonluk ligi takımının ihtiyaç duyacağı yatırımı yapacak gücümüz mevcut, ancak bu süreçte edineceğimiz sponsorluklar, ortaklıklar vs. de kulübümüzün rotasını belirlemekte kilit rol oynayabilir.

Ülkemizin Elektronik Sporlara olan bakış açısı hakkında ne düşünüyorsunuz?

İnsanların her geçen gün daha fazla bilinçlendiğini düşünüyorum, Özellikle oyun fuarlarının bu bilinci yaymada çok büyük bir rol üstlendiğini söyleyebilirim.  Onun ardından daha çok League of Legends etkinliklerinin ve gençlerin bunu bir iş olarak yapıyor olmalarının da hem aileler açısından hem de genç nüfus açısından bu işe bakış açısını yumuşatmış, çok genç yaşlarda oyuncuların çok güzel birikimler yaptığına şahit olunması da yine Espora olan bakışı iyi yönde etkilemiştir. Espor federasyonunun kurulması ve bu alanın artık bir federasyona bağlı olması da yine insanların bakış açısında “Bu ciddi bir şey, sadece oyunlardan ibaret değil” izlenimini yarattığını düşünüyorum.

Esporcu olmak isteyen oyunculara tavsiyeleriniz nelerdir?

Öncelikle bu işin zorluğunun farkına vararak bu amaçta ilerlesinler. Çünkü eğlence için oynadıkları psikoloji ile oynamak zorunda oldukları psikoloji arasında çok büyük bir fark var. Çok severek oynadıkları oyunu profesyonel arenada oynarken sevemeyebilirler bu ihtimali de göz önünde bulundurarak bunun bir eğlence değil de, ciddi bir iş olduğunun farkında olarak bu uğurda emek versinler. Ne gibi emekler verebilecekleriyle ilgili olarak da ilk sırada çok çalışmak, bu çalışmanın sonrasında kendilerinde büyük ölçüde bir gelişim görürler ise çok çalışmaya devam ederek tekli derecelide ustalık veya şampiyonluk liginde yer almaları gerekir ki takımlar tarafından fark edilebilsinler. Bu esnada bunun bir spor olduğunu bilerekten, ahlaklı bir şekilde bu işi yapmalarını tavsiye ederim. Çünkü çok yetenekli de olsanız, sporcu ahlakına sahip değilseniz çoğu takım için yeteneğinizin bir önemi olmayacaktır.

Sizleri nerelerden takip edebiliriz?

Bizi sosyal medya hesaplarımızdan güncel olarak takip edebilirsiniz, her gelişmeyi anlık olarak sizlerle paylaşmaya çalışıyoruz.

instagram.com/parsespor
facebook.com/parsespor
twitter.com/parsespor

Son olarak neler söylemek istersiniz?

Öncelikle bizimle böyle bir röportaj gerçekleştirdiğiniz için GameXNow’a teşekkür ediyor ve değerli okurlarınıza, espor severlere Pars Espor Kulübü adına selamlarımızı yolluyoruz.

Pars Espor İddialı Kadrosunu Duyurdu!

Bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş!