Oyunlar artık üniversitede!

Dijital eğlence, gündelik hayatımızın her alanına girmiş durumda. Akıllı telefonlar ve tablet bilgisayarlar sayesinde artık istediğimiz her an her yerde oyun oynayabiliyoruz. Bu pazarın önemi gün geçtikçe daha da artıyor ve bunu bilen üniversiteler ise kolları sıvadı.

Avrupa ve ABD başta olmak üzere ileri düzey hemen her üniversitede oyun laboratuvarları açılmış vaziyette. Aynı zamanda birçok sayısal ve bilim dallarının eğitiminin verildiği bölümlerde, bu dersler artık oyunlarla gerçekleştiriliyor. Oyun oynayarak öğrenmenin eğitimi olumlu yönde etkilediğini söylemek çok yerinde olacaktır. Çünkü, oyunlarla verilen eğitim bir yandan eğlenceyi de beraberinde getirdiğinden dolayı daha akılda kalıcı oluyor.

Türkiye’de bu çalışmanın en iyi örneğinin Bahçeşehir Üniversitesi – BUG olduğunu zaten her defasında dile getiriyoruz. Ancak bizim de ilerleyen zamanlarda tıpkı ABD ve Avrupa gibi bu zihniyet ile genişlememiz lazım. Üniversitelerin, en verimli birey yetiştirme yöntemi artık oyunlar olmalı.

Bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş!
Yazar

GameXNow

GameX Dijital Eğlence ve Oyun Fuarı'nın resmi oyun haber sitesi!