Oyunda Taciz ve Tehdit İle Yargılanan Oyuncunun Cezası Kesinleşti!

Son Güncelleme Tarihi:

League of Legends geliştiricileri her ne kadar kötü davranışları ellerinden geldiği kadar engelleyerek genel kitle kalitesini arttırmaya çalışsalar da, sadece “ban”ın yeterli olmadığı durumlar da karşımıza çıkabiliyor.

Kanadalı 17 yaşındaki League of Legends oyuncusu, arkadaşlık isteklerini kabul etmeyen bayan oyuncuları taciz ve tehdit etmeye başladığı için şikayet edildi. Şikayet sonrasında tutuklanarak cezaevine yerleştirilen genç oyuncu, 8 ay süren yargılama süreci boyunca tutuklu kaldı. Sorgulamaları esnasında taciz ettiği oyuncuların kişisel bilgilerini ele geçirerek internette paylaştığını, telefonla arayarak rahatsız ettiğini ve hatta bazılarına “swatting” saldırısı yaptığını itiraf etti.

swatting

Bir kişinin, asılsız bir ihbar ile bir başka kişinin evine özel operasyon timi göndermesi olarak bilinen “swatting”, özellikle Amerika’da çok yaygın olan bir taciz yöntemi. Swatting’in devlet kaynaklarını boş yere harcamanın yanı sıra en büyük etkisi, bu tarz bir saldırıya maruz kalanlar üzerinde geri dönülemeyecek büyüklükte travmalara sebep olması.

Son duruşmasında hakim Kanadalı genci, 16 ay hapis cezası ile cezalandırdı. Tutukluluk süresi, toplam cezasından düşülen gencin, kalan 8 ayını hapiste geçirmesine ve tahliyesi sonrasında 8 ay daha sosyal hizmet vermesine karar verildi.

Bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş!