Oyun Dünyasının Enleri: Kıyamet Sonrası

“Oyun Dünyasının Enleri” serisinin bu yazısında oldukça ilgi çekici bir tema olan Kıyamet Sonrası oyunlarına bir göz atacağız.

Mad Max

Çok başarılı bir oyun olmadığı hala tartışma konusu olsa da Mad Max, Kıyamet Sonrası temasının olmaz ise olmazlarından. Kendine has açık dünyası ile temiz bir sayfada oldukça iyi işler başardığını kabul etmek gerek. Hem araba hem hikaye hem de karakterinizi geliştirmeye dayalı oyun yapısı ile oyunculara ekranları başında uzun saatler harcatıyor.

Metro Serisi

Kendini tamamen mutant yaratıkların ele geçirdiği bir evrene adayan Metro serisi de oldukça başarılı. Açık dünya olmasa bile hikayesi ve oynanışı ile bu açığını çok rahat kapatan seri birçok isim tarafından başarılı bir oyun olarak kabul ediliyor. Yeni çıkacak Metro Exodus oyunu ile kendi alanında çıtayı oldukça yukarılara taşımayı planlayan seri Kıyamet Sonrası teması için nokta atışı bir örnek.

Horizon Zero Dawn

“Aloy” adlı devasa robotlar tarafından istila edilen bir dünyada geçen Horizon Zero Dawn, ne kadar kendi yarattığı dünya ile etkileşim içinde olsa da temasını es geçmek olmaz. Son dönemde çıkan en iyi açık dünya oyunlarından biri olarak kabul edilen oyun kendine has dünyası ile rakiplerinden bir tık öne çıkıyor.

The Last of Us

Zombi temasını en iyi işleyen oyunlardan bir tanesi The Last of Us. Kıyamet Sonrası temasının gerçekten de harika bir hikaye ile buluştuğu oyun 2013 tarihinde çıkmış olmasına rağmen hala ders olarak okutulacak kadar iyi. Özellikle zombi temasının daha çok vur, kır ve parçala olarak işlendiğini düşünürsek tek başına büyük bir boşluğu doldurduğunu söyleyebiliriz.

Fallout Serisi

Kıyamet Sonrası temasının en yoğun işlendiği ve ana serisi olarak kabul edilen Fallout oyunlarını unutmak tabii ki imkansız. Uçsuz bucaksız haritası, eşyaları, canavarları ve oynanışı ile temayı adeta sindiren Fallout serisi 14 Kasım 2018 tarihinde yeni oyunu Fallout 76 ile buluşacak.

Sony, El Konsolu Piyasasından Çekiliyor

Bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş!
Yazar

GameXNow

GameX Dijital Eğlence ve Oyun Fuarı'nın resmi oyun haber sitesi!