OW Rehber | Bastion Hakkında Bilmedikleriniz

Rolü: Savunma

Gerçek Adı: SST Laboratories Siege Automaton E54

Yaş: 30

Harekat Üssü: Bilinmiyor

Birliği: Yok

Hikayesi

Eskiden yıkıcı Omnic Krizi’nde ön saflardaki bir savaşçıyken, bu meraklı Bastion birimi artık doğaya hayran kalarak ama ürkek insanoğluna da temkinli bir şekilde yaklaşarak dünyayı keşfediyor.

Aslında barışın devamını sağlamak amacıyla üretilen Bastion robot birimleri, hızlı bir şekilde kendilerine has saldırgan top-atar moduna geçebilme yeteneğine sahipti. Ancak Omnic Krizi esnasında kendilerini üreten insanlara ihanet ederek omnic isyan ordusunun iskeletini oluşturdular. Krizin çözülmesiyle beraber neredeyse tüm Bastion robot birimleri yok edildi ya da parçalara ayrıldı. Bugün Bastion birimleri hala bu krizin korku dolu anlarını simgeler.

Savaşın son çarpışmasında ciddi oranda hasar alan eşsiz bir Bastion birimi on yıllar boyunca unutulup kaldı. Doğa, kendisine ait olanı geri alırken hareketsiz şekilde kalan bu birim birçok element ve küflenmeyle karşı karşıya kaldı. Çevresindeki sarmaşık ve küçük hayvan yuvalarına ve hareketsiz gövdesine bakıldığında bu robotun geçen zamandan da haberi yokmuş gibi görünüyordu. Ta ki o önemli güne gelinip beklenmedik şekilde yeniden aktif olana kadar… Hala yok olmamış savaş programının aksine, robot çevresindeki doğaya ve içinde yaşayanlara karşı yoğun bir merak beslemekteydi. Her şeyi araştıran bu Bastion birimi çevresini keşfetmeye ve savaştan yıpranmış bu gezegendeki amacını anlamaya koyuldu.

“Bastion”, kibar –hatta bazen zararsız- bir robot olsa da bir tehlike sezdiği anda temel savaş programı devreye giriyor ve algıladığı tehdidi yok edene kadar elindeki tüm cephaneyi kullanıyor. Bunun örnekleri birkaç insanla karşılaştığında yaşandı. O yüzden Bastion kalabalık bölgelerden ziyade vahşi doğayı ve dünyanın henüz keşfedilmemiş alanlarına gitmeyi tercih ediyor.

YETENEKLER

Configuration: Recon(LSHIFT): Keşif moduna giren Bastion, hareket kabiliyeti kazanır ve orta mesafede etkili bir hafif makineli tüfek ile rakiplerine ateş eder.

Configuration: Sentry(LSHIFT): Muhafız moduna giren Bastion, sabit bir konuma geçerek önüne kalkan alır. Ayrıca yan taraftan çıkan mitralyöz ile rakiplerini mermi yağmuruna tutar. Silahın nişanı orta mesafedeki rakipler arasında dolaştırılabilir.

Self-Repair(RMB): Bastion sağ tık ile kendisini iyileştirebilir ama bu süre içinde ateş edemez.

Configuration: Tank(Q): Tank moduna giren Bastion paletli tekerleklerini ve uzun mesafeli top-atarını çıkartır. Toplar patlayınca şarapneller geniş bir alandaki rakiplere hasar verir ancak Bastion bu modda sınırlı bir süre için kalabilir.

OYNANIŞ İPUÇLARI

 • Sentry modunda bir yerde çok kalmayın. Rakip sizi farkettiği anda size odaklanacakdır. Uzun menzilli bir hasar aldığınız anda, Widow, Soldier 76, McCree vb., bulunduğunuz pozisyonu terkedin ve yeni bir yer bulun. Bu sırada kendinizi iyileştirmeyi de unutmayın.
 • Genji, Tracer gibi rakipler takımınızın arkasına çok rahat geçebilecekleri için dikkatli olmayı unutmayın. Olabilidiğince sırtınızı duvara verin.
 • Sentry modunu kullanmak için yüksek bir konum bulmaya çalışın. Bu şekilde rakibinize karşı yükseklik avantajı kazanırsınız. Bir diğer avantajlı konum ise kapı kenarlarıdır. Bir odaya girdiğinizde mümkün olduğunca kapıya yakın duvara kurulun. Çoğu oyuncu kontrol etmeyi unutacaktır. Böylece rakibe karşı koyma fırsatı vermeden etkisiz hale getirebilirsiniz.
 • Recon modunda hareketli olmanıza rağmen hasarınız nispeten düşüktür. Bu durumda çatışmaya girmekten mümkün olduğunca kaçının.
 • Bastion modları arasında geçiş yaptıkça şarjörü resetlenir. Bu yüzden mermilerinizi harcadığınızda yeniden dolum için beklemektense mod değiştirip yeni bir yere kurulmanızı öneririz.
 • Haritaları en iyi şekilde öğrenin. Rakibin size kolay ulaşamayacağı yerleri seçin. Böylece daha efektif oynayabilirsiniz.
 • Symmetra’nın küreleri ve Renhardt’ın Fire Strike yeteneği sizi en çok rahatsız edebilecek yeteneklerdir. İkiside dost Reinhardt’ın kalkanını geçebildiğinden bunları gördüğünüzde konumunuzu değiştirmeyi unutmayın.
 • Tank modunuzu olabildiğince koruyun ve bir arada duran rakipleri öldürmek için kullanın. Unutmayın, Tank moduna geçtiğinizde canınız yenilenir.

Güçlü Olduğu Şampiyonlar

 • Reinhardt
 • Winston
 • Mercy

Zayıf Olduğu Şampiyonlar

 • Genji
 • Tracer
 • Widowmaker

Bastion genel olarak hareketli kahramanlara karşı güçsüz kalır. Reinhardt, Winston gibi kalkanlarının arkasına saklanmayı seven kahramanlar için ise tam bir ölüm makinesi haline dönüşür.

Yetenek

Can Cephane Ateş Hızı Bekleme Süresi Can Doldurma Hasar
Configuration Recon 300 25 8 RPS 2 sn

6 – 20

Configuration Sentry 300 200 ~30 RPS 2 sn

4 – 15

Self-Repair

1 sn 75 HPS

Configuration Tank 450 1.5 sn

205

 

OW Rehber | Ana Hakkında Bilmedikleriniz

Bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş!
Yazar

GameXNow

GameX Dijital Eğlence ve Oyun Fuarı'nın resmi oyun haber sitesi!