Orta Çağ Temalı Oyun Tavsiyesi!

Savaş teması, oyun sektöründe her zaman önemli bir yere sahip olmuştur. Dünyadaki en kanlı ve en vahşi savaşların gerçekleştiği Orta Çağ, oyunlarda çok farklı şekillerde işlenmiştir. Kimi zaman bir strateji oyununda, kimi zaman çevrim içi bir savaş oyununda veya hikaye örgüsüne sahip bir oyunda işlendi.

 

Bu sene çıkan Orta Çağ temalı oyun, For Honor…

 

Hazırladığım bu listede, başarı sıralaması göz önüne alınmamış ve tamamen rastgele dizilmiştir.

-Listeyle ilgili eklemek istediğim bir detay var. Elder Scrolls, Witcher veya Dragon Age tarzı fantastik ögelere sahip olan oyunlar listede yer almamaktadır.-

İşte Orta Çağ Temalı 10 Oyun!

-Mount & Blade: WARBAND

Ardı arkası kesilmeyen savaşlar tarafından parçalanmış bir diyarda, tecrübeli askerlerden oluşan ordunuzu toplayıp mücadeleye girme zamanı geldi. Yerli ve milli değerlerimizden birisi olup, dünya çapında yüz binlerce oyunculuk bir topluluğa sahip olan Mount & Blade serisinin son oyunu olan Mount & Blade: WARBAND listemizde kendisine bir yer ediniyor.

 

-Sid Meier’s Civilization V

Uçsuz bucaksız açık bir dünyada kendi medeniyetini kur ve başka medeniyetlerle mücadele et. Kendinize kaleler, şatolar ve şehirler kurup ordunuzu genişletmeye çalıştığınız bu oyun, sizleri kesinlikle ekran başına kitlemeyi başaracak. Gerçek zamanlı strateji oyunlarını seven oyuncular için Sid Meier’s Civilization 5 ideal.

 

-For Honor

Son zamanların en popüler Orta Çağ temalı oyunlarından birisi olan For Honor, oyunculara hem hızlı oynanabilen bir hikaye hem de başka oyuncularla mücadele edebileceği birbirinden farklı modlar sunuyor. Oyun yenilikçi oynanış mekaniklerine ve muhteşem oyun içi grafiklere sahip. Eğer oyunu birlikte oynayacak arkadaşlarınız yoksa hiç dert değil. Oyunun topluluğu hızlı mücadele bulmak için yeterince kalabalık.

 

-Chivalry: Medieval Warfare

Kalelere baskın yapıp, köyleri yağmalayabileceğiniz Chivalry: Medieval Warfare, FPS bakış açısındaki oynanışı ile sektördeki öncü isimler arasında yer alıyor. İster grafikleri ile isterse harika atmosferiyle oyun oyuncuları hemen kendisine çekebiliyor. Oyunda tek kişilik veya cooperative bir hikaye modu yok. Oyunda belli görevler var ve bu görevleri 32×32’lik çok oyunculu mücadelelerle yerine getirebilirsiniz.

 

-Age of Empires II

Birçok oyuncunun strateji oyunlarıyla tanışması Age of Empires II aracılığıyla olmuştur. Hızlı bir strateji oyunu oynamak isteyen oyuncular için birebir. Orta Çağ şehirleri kurup ordunuzla başka ordulara üstünlük kurmaya çalıştığınız bu oyunda bir de hikaye modu mevcut. Bunun yanı sıra yapay zekaya veya arkadaşlarınıza karşı da mücadele verebilirsiniz.

 

-Besiege

Indie oyunlar, iyiden iyiye piyasada kendisine bir yer edinmeye başladı. Besiege’de bu oyunlardan birisi. Oyunda size verilen limitli kaynakla bir Orta Çağ Kuşatma Silahı yapmaya ve bu silahla kaleleri yıkmaya çalışıyorsunuz. Oyunda her bölüm diğerinden daha karmaşık ve yaratıcı bir çözüm istemekte. Eğer ekran karşısında zamanınızı, deneme yanılma yöntemiyle bir şeyler inşa etmeye harcamak istiyorsanız, Besiege tam size göre.

 

-Stronghold Crusader 2

Stronghold Crusader 2 özgün kale simülasyonu olan Stronghold Crusader’ın devam oyunu. 12 yıldan sonra Stronghold yeni bir 3D motoru ve güçlü Havok Fiziğiyle savaşı çöle taşıyor. Firefly Stüdyoları ilk oyunun bağımlılık yapıcı hızlı oynanışını gerçekçi kale simülasyonuyla birleştirerek başından saatlerce kalkamayacağımız bir oyun üretmişler.

 

-Assassin’s Creed 2

Assassin’s Creed, tarih temalı oyun denildiği zaman aklımıza gelen oyunlar arasında ilk sıralarda gelir. Orta Çağ Rönesansı’nda geçen Assassin’s Creed 2, gerek atmosferiyle gerekse çarpıcı hikayesiyle biz oyuncuları kendisine bağlamayı başardı. Oyundaki tarihi kişilikler ve mekanlar oyuna çok farklı bir tat katıyor.

 

-Medieval II: Total War

Orta Çağ Avrupası’nda bir ülkeyi yönetip, hem onun dış ilişkilerini hem de iç meselelerini yönetebileceğiniz sayılı oyunlardan birisi. Oyunda başka devletlerle ittifaklar kurup onların yanında savaşlara girebilir, ordunuz gücüyle tüm dünyaya hükmedebilir veya ekonominizle tüm dünyayı kendinize bağlayabilirsiniz. Tamamen size kalmış durumda.

 

-Ikariam

Listemize tarayıcı üzerinden oynayabileceğimiz oyunla devam ediyoruz. Ikariam kaynak toplayıp, bina inşa etmeye dayalı bu oyun, her ne kadar basit gözükse de bir kere oyamaya başladığınız zaman asla bırakamayacağınız oyunlardan birisi.

 

 

Kesinlikle Oynanması Gereken 10 Bilim Kurgu Oyunu

 

Bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş!
Yazar

GameXNow

GameX Dijital Eğlence ve Oyun Fuarı'nın resmi oyun haber sitesi!