OpenAI Botları En İyi Dota 2 Oyuncularını Yendi!

Arkasında Elon Musk’ın bulunduğu OpenAI Five yapay zeka botları, iki haftalık Dota 2 tecrübesinin ardından dünyanın en iyi oyuncularından oluşan bir takımı yenmeyi başardı.

Hem filmlerde hem de oyunlarda gördüğümüz yapay zeka konusu artık başka bir boyut kazanmış durumda. Birçok oyunda bulunan yapay zeka botları tam anlamıyla vasat durumda yani açıp antrenman yapmaya bile değmez.  Elon Musk, Sam Altman, Peter Thiel gibi isimlerin hem maddi hem de manevi olarak destekledikleri yapay zeka araştırma şirketi OpenAI’nin geliştirdiği bu botlar eski profesyonel Dota 2 oyuncularını alt etmeyi başardı. Dota 2 için geliştirilen yapay zeka ilk zamanlarında bire bir maçlarda öne çıkarken takım oyunlarında geri kalıyorlardı. Zamanla bu teknoloji gelişti ve üçer kişilik takımları alt edebilecek hale geldi. Yeni versiyonda ise beş kişilik eski profesyonel Dota 2 oyuncularını kolayca yendiler.

Yapay zeka botları OpenAI Five’ın daha kolay ayak uydurması için kahraman sayısı 18’e düşürülürdü. Eski profesyonel oyunculara avantaj için ise yapay zeka botları OpenAI Five’ın tepki süreleri 80 ms’den 200 ms’ye yükseltildi. İlk oyunda bir kule bile almayı başaramayan eski profesyonel oyuncular oynanan iki maçı da kaybetti. Yapay zeka botları sadece yenmeye odaklanmış değiller; ikinci maçın sonuna doğru yaklaşırken içlerinden bir tanesi “Yenme ihtimalimizin %99’un üzerinde olduğunu düşünüyoruz” yazarak yüzleri az da olsa güldürdü.

LoL Türkiye Büyük Finali’nin Biletleri Satışa Çıkıyor!

Bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş!
Yazar

GameXNow

GameX Dijital Eğlence ve Oyun Fuarı'nın resmi oyun haber sitesi!