Olimpiyat Komitesi: Espor “Gerçek Bir Spor” Olarak Değerlendirilebilir

Son Güncelleme Tarihi:

Uluslararası Olimpiyat Komitesi, elektronik sporların gelecekteki Olimpiyat oyunlarına dahil olma ihtimalini tartışmaya devam ediyor.

Dünyadaki genç nüfus arasında güçlü bir büyüme kateden espor, olimpiyatlar için büyük bir etkileşim yaratmanın yolu olarak öne çıkıyor. 5-21 Ağustos tarihleri arasında Rio de Janeiro’da gerçekleşen 2016 Yaz Olimpiyat Oyunları büyük bir hüsran ile sonuçlanmış ve son zamanlardaki en kötü izlenme sayısını almıştı. Gelecek Olimpiyat Oyunları’nda da aynı sonucu almak istemeyen komite, bir süredir rafa kaldırdıkları elektronik sporların konumu üzerine tekrar konuşmaya başladı. İsviçre, Lozan’da yapılan bir toplantı sonucunda olimpiyat komitesi, elektronik sporları tanıma yolunda büyük bir adım attı ve bir spor olarak değerlendirebileceklerini söyledi. Ayrıca komite, elektronik spor oyuncularının diğer spor branşlarındaki sporcular kadar yoğun antreman programlarının olduğunu ve bundan dolayı rekabetin hiç bir zaman azalmayacağı sonucuna vardı.

Elektronik sporların bir üst seviyede tanınması, olimpiyat oyunlarına dahil olması için komite, olimpik değerleri ihlal edecek kısımları törpülenmesi gerektiğini düşünüyor. Bu düşünce kısa bir zaman önce IOC başkanı Thomas Bach tarafından dile getirilen benzer bir açıklama ile aynı yönde. “Ayrımcılığa maruz kalmayan, şiddet içermeyen ve insanlar arasında barış yaratan bir ortam oluşturmak istiyoruz. Bu da şiddet, patlama ve cinayet barındıran video oyunlarıyla eşleşmiyor ve net bir çizgi çizmek zorundayız.”

Komite, resmi web site üzerinden ilerleyen günlerde esporun olimpiyat sporlarına girip girmemesi hakkında net bir tavır sergileyeceklerini söyledi. Sizce olimpiyatlarda elektronik sporu görebilecek miyiz?

TÜRKİYE’NİN “RÜYA TAKIMI” BELLİ OLDU

 

Bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş!
Yazar

GameXNow

GameX Dijital Eğlence ve Oyun Fuarı'nın resmi oyun haber sitesi!