Obsidian da yeni oyunu için Kickstarter furyasına dahil olabilir!

Son Güncelleme Tarihi:

Birçok alandan marka ve simanın projelerine maddi destek sağlayabilmek amacıyla katıldığı Kickstarter’a, Obsidian Entertainment da yeni oyunu için dahil olacak gibi görünüyor. Bu anlamda aldığımız ilk sinyaller, “acaba Planescape: Torment’ın devamı mı gelecek” sorusunu da beraberinde getiriyor.

Henüz firmadan ve Chris Avellone’dan resmi bir açıklama gelmemiş olsa da, alınan sinyaller güçlü.

Geçtiğimiz ay Kickstarter’a Obsidian Entertainment ismiyle kaydolan firma, o günden beri herhangi bir hareketlilik göstermemiş durumda. Ancak Kickstarter’da projelerin halka açılabilmesi için öncelikle kayıtlı bir isme sahip olmak gerektiği bilinen bir gerçek. Obsidian’ın kayıtlı bir firma olarak karşımıza çıkması, yakında Avellone ve ekibinin yeni oyunlarını Kickstarter üzerinden halka açacakları düşüncesini kuvvetlendiren ilk delil.

Ancak asıl kuvvetli delil, Obsidian’ın kayıtlı Kickstarter sayfasında yer alan biyografisinde göze çarpıyor.

Bizzat Obsidian çalışanları tarafından hazırlanan biyografide, “Firma sahiplerinin her biri Black Isle Studios için Baldur’s Gate, Icewind Dale, Planescape: Torment serileri için çalıştılar ve şimdi sizden onları geri getirmeleri için yardım istiyorlar!” kısmı, Obsidian’ın bu kült yapımları için Kickstarter platformunu kullanacağına işaret ediyor.

Firmanın kurucularından ve ortaklarından Chris Avellone, daha önce de Kickstarter furyasına dahil olmak istediğini belirtmiş ve geçtiğimiz aylarda EuroGamer podcast’inde Planescape: Torment için bir devam oyunu hazırlama fikrinin kendisini çok heyecanlandırdığını dile getirmişti.

Ancak Obsidian’ın Kickstarter’a kaydolması, bu kült yapımları yeniden görebileceğimiz anlamını ne yazık ki taşımıyor.

Zira şu anda Planescape D&D’nin lisansı Wizards of the Coast/Hasbro’ya ait. Baldur’s Gate/Forgotten Realms’in ve Icewind Dale’in oyun haklarıysa Atari’de bulunuyor. Zaten şu sıralarda Baldur’s Gate’in remake’i Beamdog ve Overhaul Games ortaklığında PC, Mac, Android tabletler ve iPad için geliştirilmekte.

Avellone daha önce bu konuya açıklık getirmeye çalışmış ve eğer ileride bir Planescape oyunu yapacak olurlarsa, lisanstan doğacak problemleri giderebilmek için bütün Dungeons and Dragons oyun kurallarından feragat edebileceklerini ilan etmişti.

Eğer Avellone ve ekibi bu yolu benimser ve bu yolda ilerlerse, Planescape için herhangi bir lisans ödemesine gerek duymayacaklar. Bu noktada Obsidian’ın gelecek Kickstarter projesinin de çok büyük bir ihtimalle Planescape ile alakalı olabileceğini söyleyebiliriz.

Son olarak Obsidian da geçtiğimiz gün geri sayım furyasına katılarak resmi web sayfası üzerinden bir geri sayıma geçti.

Bugün firma sitesinin giriş sayfasında beliren “2” ibaresi altında, “I recognise your pain. Your kind must learn it comes from straining against the turning of the world. It spins thus. You cannot stop it. One day, you will wake up. The pain will be gone. Until then, all your waking hours are suffering” paragrafı yer alıyor.

Sayfanın kaynak kodlarındaysa, “In time, waves washing against the fingers of Geiran’s Grasp will call them back into the sea. The difference between you and the sea is that the sea does not stop” ile birlikte bir adet “” bulunuyor.

Bu içi boş iki tırnak işaretiyle alakalı iki gündür çeşitli teoriler ortaya atılmakta. Bunlardan bir tanesi bu içi boş iki tırnak işaretinin eternity kelimesine gönderme yaptığı yönünde.

Bu iddia doğrultusunda, Obsidian’ın yeni oyunu için Planescape: Torment’ın ruhani devam oyunu olacağı söylenebilir. Zira “sonsuzluk” anlamına gelen eternity, Planescape: Torment’ı doğrudan tanımlayan anahtar kelimelerden biri.

Bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş!
Yazar

GameXNow

GameX Dijital Eğlence ve Oyun Fuarı'nın resmi oyun haber sitesi!