Nvidia’nın Yeni RTX 3050 Sürümü Ortaya Çıktı

Teknoloji devi Nvidia, RTX 3000 serisini güncellemeye devam ediyor. Son olarak Çin’in perakende platformlarında yeni bir RTX 3050 sürümü ortaya çıktı. Bu güncellenmiş GPU, bütçe odaklı bir sürümle dikkat çekiyor ve mobil kullanıma yönelik özelliklere sahip. 

Nvidia’nın Ampere mimarisinin giriş modeli olan RTX 3050, daha önce hem masaüstü hem de mobil için farklı özelliklerle piyasaya sürülmüştü. Masaüstü versiyonu GA106-150 GPU, 8 GB GDDR6 bellek ve 2.560 CUDA çekirdeğine sahipti, mobil sürümü ise GA107 GPU, 4 GB bellek ve 2.048 CUDA çekirdeği ile gelmişti. Ancak şimdi Nvidia, bütçe odaklı bir sürüm üzerinde çalışıyor gibi görünüyor.

Çin merkezli perakende satış platformlarında görülen yeni RTX 3050 sürümü, mobil sürüme benzer özelliklere sahip. Bu güncellenmiş GPU, 2048 CUDA çekirdeği, 8 GB bellek kapasitesi, 128-bit bellek veri yoluna ve 65W TDP’ye sahip olarak sınırlandırılmış. Ayrıca 1.500MHz saat hızı ve harici bir güç konektörü gerektirmeyen tasarımıyla dikkat çekiyor.

Nvidia'nın Yeni RTX 3050 Sürümü Ortaya Çıktı

Bu tür özel sürümlerin Çin pazarında görülmesi şaşırtıcı değil. Son zamanlarda AMD ve diğer üreticiler de Çin’e özgü kırpılmış ürünler sunuyor. Yeni RTX 3050 sürümü Çin’de 1999 RMB (278 dolar) fiyat etiketiyle listelenmeye başladı. Ancak henüz bu sürümün küresel pazara yayılıp yayılmayacağı net değil.

Nvidia’nın bu bütçe odaklı güncelleme, oyun severlere daha uygun fiyatlı ve performansı yüksek bir seçenek sunabilir. Özellikle mobil kullanıcılara yönelik tasarımı, taşınabilir cihazlarla oyun oynamayı tercih edenler için çekici olabilir. Nvidia’dan resmi bir açıklama yapılmadığı için, küresel pazara gelip gelmeyeceği ve diğer ülkelerdeki kullanıcıların da bu sürümü elde edip edemeyeceği konusu merakla bekleniyor.

Bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş!
Yazar

satlasco

Samet Atlas Demir (satlasco), Oyun, Teknoloji ve Blockchain yazarı. Sanat dalları, doğa bilimi ve sosyal bilim alanlarında çalışmalar ile hayallerinin ışığında yolculuk yapan, haz ve heyecan duygusunu arşa taşıyabilen uğraşlara ilgi duyan bir Sosyal Girişimci.