NVIDIA Ekran Kartı Almak İsteyenlere Müjde!

Kripto madencileri yüzünden birçok ekran kartının stokları tükenmiş durumda.

Kripto madencileri son zamanlarda ekran kartı stoklarını adeta tüketti. Nvidia ise bu durumu göz önünde bulundurarak ekran kartı almayı planlayan oyuncuları sevindirecek bir açıklamada bulundu.

Öncelikle kripto nedir ?

Para birimlerinin üretilmesini düzenleyen ve merkez bankasından bağımsız olarak çalışan para transferlerini doğrulamak için şifreleme tekniklerinin kullanıldığı dijital bir para birimi. Kısaca Bitcoin, Ethereum ve Litecoin gibi sanal para birimlerinin genel adı denilebilir.

Kripto sanal para türlerinin madenciliği genelde ekran kartları üzerinden yapılıyor. Bu yüzden sanal para madenciliğine yönelen kişiler piyasada bulunan oyuncu ekran kartlarına göz dikmiş durumdalar. Doğru orantılı olarak, şuan ekran kartlarının fiyatları normalden oldukça yüksek seviyede. Örneğin; indirimlerde 180€ gibi bir fiyata düşen “Gigabyte GeForce GTX 1060 Windforce OC 3G” ekran kartı şuanda 380€ gibi bir fiyat ile Amazon raflarında yer alıyor. 

Top-10-Cryptocurrencies-2018-1

Nvidia CEO’su Jensen Huang “Oyuncular için olan ekran kartlarını piyasaya sürmek için çok çalışıyoruz. Elimizden gelen her şeyi yapıyoruz, ancak en önemli şey arz, arzı yakalamak zorundayız. ” açıklamasını yaptı. Ekran kartlarının dağıtıldığı teknoloji marketlerine ekran kartlarının oyunculara satılması konusunda bilgi veriliyor fakat yasal olarak kripto madencilerine ekran kartı satışı yapılmasını engellemenin mümkün olmadığını da belirtildi.

Bu haftanın başlarında analistler, kripto sanal para birimlerinin çoğunun sıfıra düşeceğini ve Nvidia’nın önümüzdeki birkaç ay içinde grafik kartlarına olan talebin artmayacağı yönünde piyasanın değer kaybedeceğini söyledi.

Bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş!