NVIDIA DLSS 2.0: Yapay Zekada Büyük Sıçrayış!

NVIDIA, Gamescom 2018’de RTX 2000 ekran kartlarıyla birlikte açıkladığı, ekran kartının kendi yapay zekasını kullanarak oyunu analiz edip oyunda en verimli şekilde kenar düzeltme imkanı sağlayan DLSS teknolojisini güncelledi. Bu teknoloji, oyun sektörünün daha kaliteli bir hale getirmek için donanımların yapay zeka yardımı ile geliştirilmesi açısından bir öncü olarak da kabul ediliyor.

DLSS Teknolojisi

DLSS’nin açılımı Deep Learning Super-Sampling. Türkçe’de Derin Öğrenme Süper Örneklemesi olarak geçen bu teknoloji, GeForce RTX ekran kartlarının Tensor çekirdeklerini kullanarak oyun görüntüsünün kalitesini ve netliğini geliştirmesiyle birlikte FPS’i, yani çerçeve hızını da arttırıyor. Ama bu teknoloji sadece RTX GeForce ekran kartı kullanıcıları için geçerli.

DLSS 2.0’ın geliştirilmesinin altında yapay zekada yapılan iyileştirmeler ve sihirli bir değnekle bütün oyunlara etki edemeyeceği için bu teknolojinin oyunlara optimizasyonu gibi birkaç kilit nokta bulunmakta. Ama yine de NVIDIA’nın DLSS 2.0 konusunda doğru yolda bir adım attığını söyleyebiliriz.

Bu iyileştirmeden yararlanan ilk oyun DLLS 2.0’ın getirilerinden fazlaca yararlanabilecek olan MechWarrior 5: Mercenaries. Aşağıda gördüğünüz gibi, aynı ekran kartını kullanan iki ayrı modda ve çözünürlükte; 1080p kaliteli modda, DLSS 2.0 ile oynanan oyunun grafikleri netleştirme teknoloji sayesinde hem daha gerçekçi, hem de yüksek FPS’li. Aşağıda da görebileceğiniz gibi kapının arkası daha keskinleştirilmiş ve kar taneleri çok daha gerçekçi. MechWarrior 5: Mercenaries’de DLSS 2.0 teknolojisini kullanabilmeniz için yeni bir NVIDIA güncellemesi çıktı bile.

DLSS; NVIDIA’nın oyun sektörüne getirdiği en büyük yeniliklerden biriydi ama yine de tamamen yapay zeka üzerine kurulu bir teknoloji olduğundan, duman ve kıvılcım gibi belirleyici olmayan efektlerde sorun yaşıyordu. Çünkü yapay zeka bu görüntüleri ve kenarları nasıl düzelteceğini bilemiyordu. DLSS 2.0 ile bu sorun da ortadan kalkmış oldu. Yeni güncelleme ile birlikte yapay zeka artık oyunlardaki ışık hüzmelerini bile daha iyi bir hale getirebilecek.

DLSS bir yapay zeka ürünü olduğundan dolayı gün geçtikçe yeni şeyler öğreniyor ve kendini geliştiriyor. Bu sayede yeni güncellemeyi önümüzdeki günlerde birçok oyunda göreceğiz. Şimdilik MechWarrior 5: Mercenaries’te ortaya koyduğu farklılıkları aşağıdan izleyebilirsiniz.

Bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş!
Yazar

GameXNow

GameX Dijital Eğlence ve Oyun Fuarı'nın resmi oyun haber sitesi!