Nostalgia – Bölüm 4: Grim Fandango

Son Güncelleme Tarihi:

Grim Fandango öyle bir oyundu ki çoğu oyuncu, oyun oynamayı bu oyunla sevdi (bir cümlede “oyun” kelimesi en fazla ne kadar kullanılır onu test ettim). Oyunumuz bundan tam 15 yıl önce, yani 1998’de piyasaya sürülmüştü. Son zamanlarda kapatılan LucasArts’ın üç boyutlu grafikler kullanan ilk macera oyunu olan Grim Fandango’nun tasarımcısı da Tim Schafer’dı. Zaten oyunu bilmiyorsanız bile karşınızda nasıl bir yapım olduğunu az çok tahmin etmişsinizdir.

Manuel Quote

Oyun o dönemde çıkan tipik macera oyunlarında olduğu gibi, bulmacaları çözerek ilerlediğiniz ve bunları yaparken de diğer karakterlerle sürekli etkileşim halinde olduğunuz bir oyundu. İlerleme kaydedebilmek için bulduğunuz objeleri doğru bir şekilde değerlendirmeniz gerekiyordu ki bu da hiç kolay değildi. O dönemde çıkan oyunlara baktığınızda gerçekten kafanızı kullanmanızı ve oturup düşünmenizi istiyordu oyun.

Grim-Fandango3

Tim Schafer’ın başyapıtı olan Grim Fandango, Azteklerin “öbür dünya” inanışı, Kazablanka, On the Waterfront filmleri, The Maltese Falcon romanı, Meksika folklörü ve yine Meksika’nın “Ölüler Günü” (İspanyolca: Dia De Los Muertos) bayramı gibi birçok farklı kültür ve eserlerden ilham alınarak yapılmıştı. Daha önce Lucas Arts ile Monkey Island serisi, Day of the Tentacle ve Full Throttle projelerinde de çalışmış olan Tim Schafer tarafından tasarlanan Grim Fandango; sayısız oyun dergisi ve otorite tarafından da 1998 yılının en iyi oyunu seçilmişti.

grim-fandango-1

Oyun GrimE adlı bir oyun motoru kullandığından (karakteri yön tuşları ile hareket ettirme temeline dayanan bir motor bu) Grim Fandango adını almış. Kontrol sistemi açısından bakıldığında da, klasik “point&click” macera oyunlarından da oldukça farklıydı Grim Fandango.

Kahramanımız Manuel Calavera (kısaca Manny) ise Ölüm Departmanı’ndaki bir seyahat acentesinde, ruhlara ebedi huzura doğru çıkacakları dört yıllık yolculuk için lüks seyahat paketleri satmakla görevli bir eleman. Manny sürekli patronunun kendisine verdiği 2. sınıf müşterilerden kurtularak 1. sınıf zengin müşterilerle ilgilenmek istemektedir, ancak Manny’nin bu isteği patronu Don Copal’in hiç hoşuna gitmez ve işini askıya alır. Tam bu sırada kahramanımız Manny , gizli bir yeraltı örgütü olan LSA örgütünün başı Salvador Limones ile tanışır. Bu tanışmadan sonra Manny , başına geldiği olayların basit bir rant kavgası olmadığını anlayacak ve Ölüler Diyarı’ndaki pis işleri yok etmek için 4 sene sürecek olan uzun bir görevle ilgilenecektir.

Mükemmel hikayesi, o döneme has, güzel grafikleri ve muhteşem müzikleri ile asla unutulmayacak bir klasik Grim Fandango. Bilmiyorsanız ve oynamadıysanız çok şey kaybediyorsunuz!

Bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş!
Yazar

GameXNow

GameX Dijital Eğlence ve Oyun Fuarı'nın resmi oyun haber sitesi!