Nostalgia – Bölüm 1: Carmageddon

Yepyeni bir seri ile karşınızdayız! Bundan böyle her hafta eski ama hiç unutulmayacak oyunları yad edeceğiz! İlk bölümümüzde ise 1997 yılında çıkışını yapan ve içerdiği kan/şiddet yüzünden o dönemde basından ve diğer çevrelerden oldukça tepki gören Carmageddon’u anacağız! Aslında burada şiddet diyoruz ama, oyundaki tek şiddet zombileri ezmek.

Yıl 2000. Çok sevdiğim bir aile dostumun evinde ışıkları kapatmış, 15″ bir ekranın önünde oyunu nasıl iki kişi oynayabileceğimizi sökmeye çalışıyoruz. Oda fazlasıyla karanlık olduğundan, evde yaptığımız yarım saatlik bir araştırma sonucu bulduğumuz, ancak kendini aydınlatmayı bile beceremeyen bir fener ile klavyenin tuşlarını görmeye çalışıyoruz. Sonrası ise saatlerce süren eğlence! O geceyi hiç unutamıyorum ve bunun tek sebebi de Carmageddon’un aşırı derecede zevkli olması. Oyun, altı kişiye kadar çoklu oyuncu desteği sunuyordu ve tek yaptığınız ise arabaları birbirine çarptırmaktı. Bunun dışında en çok zombiyi ezenin ya da sağ kalanın birinci olduğu değişik oyun modları da bu eğlenceye farklı bir tat katıyordu.

Carmageddon, 2028 yılında dünyanın bir felaket ile yok olmasını ve kalan insanların zombiye dönüşmesini konu alıyordu. Hayatta kalan ve zombiye dönüşmemiş olan bizler de bir takım yarışlara katılarak zombi popülasyonunu azaltmaya çalışıyorduk. Konu olarak neredeyse hiçbir şey sunmayan oyunda, tek yapmanız gereken yarışı kazanmak ve olabildiğince çok zombi öldürmekti. Carmageddon bir araba yarışı olmaktan öte, etrafta gezinen zombileri ezebildiğimiz ve diğer yarışan araçları patlatabildiğimiz bir oyundu. Daha sonra buna benzer konseptleri deneyenler oldu ama hiçbirisi Carmageddon’ın başarısını yakalayamadı. Zombileri farklı şekillerde ezerek, araçlara çarparak ya da etraftaki varilleri patlatarak kredi toplayabiliyor ve bu kredilerle de aracımızı tamir edip, geliştirebiliyorduk.

Zamanın oyunlarına göre neredeyse muhteşem grafiklere sahip bir oyundu Carmageddon. Neredeyse her sistemde sorunsuz bir şekilde çalışıyordu. Komik olan ise, oyundaki haritalar ve araçlar üç boyutlu modellenmiş, ancak etraftaki zombiler ise iki boyutlu bırakılmıştı. O zamanlar bu bir sorun değil de daha çok farklı bir bakış açısı gibi geliyordu insana. Oyunun grafikleri gibi seslendirmeleri de çok başarılıydı. Her türlü ses efekti özenle hazırlanıp oyuna yedirilmişti. Hele o müzikler! Başlı başına bir albüm oluşturabilecek 8 parça vardı oyunda. Oyunun CD’sini herhangi bir CD çalara koyduğunuzda da müzikleri dinleyebiliyordunuz.

Carmageddon’un başarısı üzerine SCI, oyunun devamı niteliğinde Carmageddon 2000 ve TDR gibi versiyonlarını da çıkardı, ancak ilk oyundaki başarı gelmedi. Günümüzdeki pek çok teknoloji zengini grafiklere sahip oyunları bir kenara bırakıp sırf eğlenmek için bile oynayabileceğiniz bir klasiktir Carmageddon.

(Not: Bu oyun hala herkes tarafından oynanmalı.)

Bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş!
Yazar

GameXNow

GameX Dijital Eğlence ve Oyun Fuarı'nın resmi oyun haber sitesi!