Nintendo 3525 Yıl Boyunca Tazminat Alacak!

Son Güncelleme Tarihi:

RomUniverse isimli korsan hizmet veren siteye dava açan Nintendo, davayı kazansa da ilginç bir taksitlendirme ile bu tazminatı alacak.

Nintendo 3525 Yıl Boyunca Tazminat Alacak!

2 yıl önce korsan olarak kitap ve film gibi araçları internete sunan RomUniverse isimli sitenin sahibi Matthew Storman, Nintendo ile bir davada karşı karşıya gelmişti. Nintendo oyunlarının da bu sitede korsan olarak paylaşıldığı, hatta sitedeki bazı özellikler için de kullanıcıların para ödemeye zorlandığı iddialarını ortaya koyan Nintendo, siteye dava açmıştı. Dava büyük oranda Nintendo lehine ilerledi ve hasar kontrolü açısından site kapatıldı.

Buna rağmen davayı sonlandırmayan Nintendo, davayı geri çekmek bir yana ısrarla davasından caymadı. Sonuç olarak da davayı kazanan Nintendo, 2.1 milyon dolarlık bir tazminat almaya hak kazandı. Fakat bu deme çok ilginç bir taksitlendirme ile alınacaktı. Aylık 50 dolar taksitlere bölünen bu ödeme, 3525 yıl içerisinde tamamlanacaktı. Aylık 50 dolarlık ödemeyi yapmayı reddeden Storman, sitenin kapalı olduğunu öne sürerek Nintendo’ya herhangi bir zararın artık verilmeyeceğini söyledi.

Bunu kesinlikle reddeden Nintendo, Storman’ın yeniden korsan ürün paylaşımına geri döneceğinden çekiniyor ve mahkeme ise Storman’a karşı kalıcı bir ihtiyati tedbirin verilmesine gerek olmadığını söylüyor. Çünkü Nintendo, Storman’ın sitesinin kendisine verdiği zararı ispatlayabilecek bir somut tabloya sahip değil. Dava bu durumda tıkandı ve henüz bir ilerleme kaydedilmedi. Son kararı ise mahkeme verecek.

Bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş!
Yazar

Caner Özdemir

Bilgisayar mühendisi, yazar, oyuncu ve oyun geliştirici.