Monaco: What’s Yours Is Mine İncelemesi

Hırsızlara ne kadar kızsak da aslında saygı duyulabilecek tarafları da yok değil. O kadar akıl dolu plan, sabır dolu bekleyiş her yiğidin harcı değil. Herhalde bu durum oyun sektörü için de geçerli. Hırsızlık temalı gördüğümüz, elle tutulabilecek oyun sayısı bir, hadi olsa olsa iki elin parmak sayısını geçmiyor. Üstünde uğraşıldığında ise gayet başarılı oyunlar yapıldığını biliyoruz. Dolayısıyla bu temayı biraz daha fazla görmek istiyoruz. Monaco: What’s Yours Is Mine ise bize bu temada sunulmuş nimetlerden birisi.

Monaco

Monaco

Oyunu üstten bakan Payday olarak tanımlamak en doğru tercih olacaktır. Çünkü gerçekten de öyle. Monaco: What’s Yours Is Mine karakterinizi üstten kontrol ettiğiniz ve size verilen bölüm görevini tamamlamaya çalıştığınız minnoş bir oyuncuk. Bölümleri ise istediğiniz şekilde tamamlayabilirsiniz. İster kıyameti kopartıp ortalığı cümbüş alanına dönüştürün, isterseniz de kimseye görünmeden ne var ne yok çalın ya da daha farklı yollar keşfedin. Oyun bu konuda sizi çok fazla sınırlamıyor. Zaten kullanabileceğiniz 8 farklı karakter sayesinde çok farklı oyun tecrübeleri yaşayabiliyorsunuz.

Monaco: What’s Yours Is Mine 3 farklı mod içeriyor. İlki oyunun Classic modu, bir diğeri Enhanced modu ki bu mod classic versiyonun daha güncel hali ve sonuncu mod ise Zombie. İlginç bir şekilde çok hoşuma gitti bu mod. Nasıl yedirebilirler acaba diye düşündüm en başta ama iyi kotarmışlar. Silahlı düşmanların aksine, zombilerle yakın dövüşe girileceği için sayıları ve hızları daha fazla olacak şekilde ayarlanmış.

Modlardan birini seçtikten sonra sizi aşağı doğru uzayan bir menü karşılıyor. Burada hikaye ve PvP kısmının yanında, bölüm tasarlayabildiğiniz bir kısım ve haliyle de diğer oyuncuların yapmış olduğu bölümleri bulabileceğiniz bir workshop kısmı sizleri karşılıyor. PvP kısmında birer karakter seçip rakibinizden daha yüksek bir skora ulaşmaya çalışıyorsunuz. Yine vakit geçirebileceğiniz bir yer olsa da asıl eğlenceli tarafı hikaye ve workshop kısımlarında.

Monaco

Monaco

Sessizce İlerleyip Her Şeyi Toplayalım!

Sessizce başladınız, tamam ama öyle devam ettirebilir misiniz bilemem. Oyunda amacınız bir yerden başlayıp sizden istenilen görevi bir şekilde tamamlamanız. Opsiyonel olarak bölümdeki tüm paraları toplamanız size bir başarım olarak dönüyor. 8 farklı karakter seçeneği var ve bunlar hikayede ilerledikçe takımınıza ekleniyor. Özelliklerine değineceğim fakat geçmeden önce bölümlerde kullanmak için koyulan yardımcı gereçlerden bahsetmek istiyorum. Sizin bir süreliğine gözden kaybolmanızı sağlayan sis bombası, tüm elektrikleri kesip alarmlardan korkmamanızı sağlayan EMP ya da ölüm saçabildiğiniz pompalı tüfekler gibi çeşitleri var. İlk aldığınızda size bir miktar veriliyor ve zor anlarınızda size gayet yardımcı oluyorlar. Ayrıca Enhanced modu için 10 ve zombie modu için 5 tane para topladığınızda bir tane daha envanterinize ekleniyor.

Ama Sessiz Demiştik Yaa!

Son olarak karakterleri de kısaca anlatmak istiyorum sizlere. Locksmith, adından da anlaşılacağı üzere kilitleri hızlıca açabiliyor. Lookout, göremediğiniz bölgelerdeki düşmanların yerlerini, temsili bir ikonla gösteriyor. Pickpocket ise alanındaki paraları toplayan bir maymuna sahip. The Cleaner, alarm durumunda olmayan düşmanları bir süreliğine bayıltıyor. Mole, çoğu duvar ve cismi yıkıp geçebiliyor. Gentleman (benim en çok oynadığım karakterdir kendisi), şüphe barı dolana kadar bir takım elbiseyle düşmaların arasında gezebiliyor. Hacker, bilgisayarları daha hızlı hekliyor ve prizlerden de hek işlemi gerçekleştirebiliyor. Sonuncu karakterimiz Redhead ise bir kişiyi etkileyip peşinde sürükleyebiliyor.

Monaco

Monaco

Benden Günah Gitti!

Monaco: What’s Yours Is Mine, sizlere ne kadar eğlence sunsa da oluşan kaos çileden çıkarıcı olabiliyor. Bir anda ne yapacağınızı şaşırıyorsunuz ve oluşan görüntü kafa karıştırıcı oluyor. Onun dışında gayet hoş vakit geçirebileceğiniz bir oyun Monaco: What’s Yours Is Mine. Hadi ne bekliyorsunuz? Bulun 3 arkadaş daha ve eğlencenin dibine vurun.

Oyunun Steam mağazasına buradan ulaşabilirsiniz.

Kafa Topu 2 Dünya Kupası’nda Neler Oldu?

Bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş!
Yazar

Furkan Necati Ürkmez

Oyun evreninde kendini kaybetmiş ama halinden memnun bir 'Gamer'