Minecraft’a Ray Tracing Güncellemesi Geliyor

Microsoft ve Nvidia RTX destekli Ray Tracing, yani ışın izleme, bu hafta Minecraft’un Windows sürümüne beta şeklinde geliyor. Bu güncelleme ile birlikte Minecraft’ın piksel sanatı büyük bir görsel revizyon alacak.

RTX nedir?

Öncelikle biraz RTX teknolojisinden bahsedelim. Oyun grafiklerinin vazgeçilmez özelliklerinden olan Ray Tracing, yani ışın izleme, ışığın fiziksel davranışını simüle ederek gerçek zamanlı sinema kalitesinde görüntü işlemeyi görsel yoğunluk seviyesi en yüksek oyunlara dahi taşıyan bir teknoloji. Ray Tracing’in Minecraft üzerindeki etkisini aşağıdaki görselde görebilirsiniz. Bizlere günümüzün çığır açan teknolojisini benzersiz biçimde yaşamamızı sağlayan Ray Tracing, çok yakında Minecraft’ta.

Ne zaman geliyor?

Beta, 16 Nisan Perşembe günü 13:00’de başlayacak ve Nvidia GeForce RTX grafik kartı kullanan herkese aydınlatma, yansımalar, gölgeler ve diğer önemli grafik öğelerinde büyük yükseltmeler getirecek. Minecraft’ın Ray Tracing güncellemesi ilk olarak geçen Ekim ayında açıklandı, ancak o zaman sadece 2020 yılında çıkacağını biliyorduk.

Daha gerçekçi ışık

Yeterli FPS ve 4K çözünürlüğün yanı sıra, gerçek zamanlı Ray Tracing, 2018 sonbaharında ilk kez piyasaya sürülen Nvidia’nın Turing tabanlı RTX kartlarını diğer kartlardan ayıran en önemli özellik olarak nitelendiriliyor. Bilgisayar animasyonlarının işlenmesi için oluşturulmuş render tekniği, sanal bir ortamın aydınlanma şeklini ve ışığın ortamdaki hareketini en gerçekçi şekilde oluşturuyor.

RTX kartlarının piyasaya sürülmesinden bu yana, Nvidia RTX teknolojisi taşınabilir makinelere getirdi ve şirket aynı zamanda hem masaüstü hem de bu ayın başlarından itibaren dizüstü bilgisayarlar için bir süper değişken yarattı.

Minecraft ışın izleme beta lansman tarihine ek olarak, Nvidia ayrıca oyun için RTX desteğinin Derin Öğrenme Süper Örnekleme’nin kısaltması olan DLSS 2.0’ı da içereceğini duyurdu. Nvidia’nın, nesne tanıma, makine çevirisi ve diğer son teknoloji AI özelliklerine güç veren aynı yapay zeka türünü kullanarak daha yüksek kare hızlarında daha net görüntüler üreten nispeten yeni bir makine öğrenimi destekli çözünürlük geliştirme tekniği olan DLSS de aynı zamanda kendini geliştirmeye devam ediyor. DLSS 2.0 güncellemesi ile ilgili yazımıza da buradan ulaşabilirsiniz.

Nvidia, her bir yeni Ray Tracing efektlerini örneklemek için tasarlanmış özel bir harita oluşturmak için altı üst Minecraft yaratıcısını da bir araya getirdi ve oluşturdukları yeni harita açık alanlardan doğal ışığın dökülmesine izin verecek şekilde tasarlandı. Nvidia’nın Minecraft RTX için oluşturduğu resmi duyuru videosunu aşağıdan izleyebilirsiniz.

Bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş!
Yazar

GameXNow

GameX Dijital Eğlence ve Oyun Fuarı'nın resmi oyun haber sitesi!