Microsoft'un yeni nesil konsolu Xbox One karşınızda!

Son Güncelleme Tarihi:

Geçtiğimiz günlerde Microsoft tarafından yapılan açıklamalardan sonra yeni nesil Xbox gündeme bomba gibi düştü! Herkesin gözü bu akşam yapılan Xbox etkinliğinin üzerindeydi, ancak kimse yeni nesil konsolun kendini göstermesini beklemiyordu. Söylenene göre de bu tanıtım iki aşamadan oluşacaktı ve bu akşam yapılan ilk aşamada cihazın sadece donanımsal özellikleri tanıtılacaktı. İkinci aşama ise E3 fuarında gerçekleşecek ve cihaz kendini gösterecekti. Microsoft aniden kararını mı değiştirdi, yoksa bunların hepsi önceden planlanmış mıydı bilinmez, ancak yeni nesil Xbox sonunda kendini gösterdi! İşte karşınızda Xbox One!

Xbox One 5

 

Xbox One’ın en dikkat çeken özelliği ses tanıma sisteminin neredeyse mükemmele yakın çalışması. Sunum sırasında defalarca bunun üzerinde duruldu ve yeni Xbox her seferinde inanılmaz bir hız ile söylenileni yaptı. Örneğin; “Xbox, on” dendiğinde açılan sistem, “Xbox, watch TV” dendiğinde de direk TV moduna geçiyor. TV izlerken canınız bir anda müzik dinlemek mi istedi? “Xbox, play music” demeniz yeterli. Her söyleneni kusursuz bir biçimde algılayan sistem geçişler sırasında da en ufak bir takılma veya zorlanma yaşamıyor. Xbox One’ın en büyük özelliği belki de bu kadar hızlı ve kesin hareket etmesi. Televizyonunuz yeni nesil Xbox sayesinde interaktif bir ortama dönüşecek.

 

Xbox One 3

 

 

Xbox One’a donanımsal olarak baktığımızda, 8 GB RAM, Blu-ray okuyucu, USB 3.0 desteği, WiFi direct, 500 GB HDD ve 8 çekirdekli bir işlemci görüyoruz. Tanıtım sırasında çok fazla sistem özelliklerine değinilmese de Xbox One’ın neler yapabileceği E3 fuarında gösterilecektir. Önemli olan soru ise bu sistemin PS4’e göre daha mı iyi yoksa daha mı kötü olduğu. İki konsol çıkana kadar (hatta çıktıktan sonra da) bu tartışma devam edecektir.

 

Xbox One 4

 

Xbox One’ın kontrol cihazı da artık değişiyor. Daha yumuşak hatlara sahip olan kontrol cihazı, ele daha iyi oturacakmış izlenimi veriyor. Bunu tabii ki cihaz piyasaya sürüldüğünde anlayabileceğiz.

 

Xbox One Kinect

 

Xbox One ile gelen bir diğer cihaz da tabii ki yeni Kinect. İlkine göre oldukça farklı bir tasarıma sahip olan Kinect bakalım beklentileri karşılayabilecek mi? Cihaz, çok daha geniş bir açıya hakim olan kamera ile birlikte gelişmiş bir sensörü de içerisinde barındırıyor. Söylenene göre vücudumuzdaki eklemleri daha iyi gören yeni Kinect, kalp atışımızı bile ölçebiliyor.

 

Xbox One 1

 

Microsoft tarafından bizi şaşırtan bir diğer şey ise, online platformun tam 300.000 server ile desteklenecek olması! Bu o kadar müthiş bir rakam ki, insanın inanası gelmiyor! Cloud sistemi kullanacak olan Xbox One’daki başarımlarınız artık çok daha dinamik ve değişken olacak.

Daha önce de SmartGlass platformundan bahseden Microsoft, bu tanıtımda da Xbox One’ın hem televizyon, hem tablet, hem de telefon ile mükemmel bir uyum içerisinde çalışacağının sözünü veriyor.

 

Xbox One 2

 

Sunumda ayrıca EA Sports kendi oyunlarını tanıttı. Fifa 14, Madden, NBA Live ve UFC bunlardan başlıcaları. Bunların dışında Forza 5, Quantum Break ve Call of Duty: Ghost tanıtımları yapıldı (videoları yakında paylaşacağız).

Yeni nesil Xbox hakkında gün geçtikçe daha çok bilgi ortaya çıkacaktır. Bizi takip etmeye devam edin!

Bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş!
Yazar

GameXNow

GameX Dijital Eğlence ve Oyun Fuarı'nın resmi oyun haber sitesi!