Microsoft, Activision Blizzard’ı Satın Almak İçin Açtığı Davayı Kazandı

Microsoft, Activision Blizzard’ı satın almak için Amerika Birleşik Devletleri Federal Ticaret Komisyonu’na açtığı davayı kazandı. Ancak Birleşik Krallık, satın alma işlemine karşı çıkan son ülke olarak duruyor.

Microsoft, Amerika Birleşik Devletleri Federal Ticaret Komisyonu’na açtığı davayı kazanarak Activision Blizzard’ı satın alma planına devam edebileceğini duyurdu. 68.7 milyar dolarlık bu satın alma işlemi, Diablo 4, Call of Duty ve Candy Crush gibi oyunların arkasındaki geliştiriciyi bünyesine katmayı hedefliyor.

Dava, geçtiğimiz hafta Activision Blizzard ile ilgili haberlerle gündeme gelmişti. Ancak bu dava aslında bir anlaşmanın başlangıcı olarak görülmektedir. Mahkeme süreci, FTC’nin anlaşmayı engellemek için geçici bir süre daha soruşturma yürütmesine izin verilip verilmeyeceğine bağlıydı. Sonuç olarak, dava, anlaşmanın genel olarak başarılı olup olamayacağına ilişkin bir referandum niteliği taşımaktadır.

Buna karşın, Birleşik Krallık Rekabet ve Piyasalar Kurumu (CMA), Nisan ayında satın alma işlemini Birleşik Krallık’ta engellemişti. Şu anda Birleşik Krallık, Microsoft’un bulut oyunları alanındaki pazar lideri konumundan dolayı bu satın almaya karşı çıkan tek ülke konumundadır.

Microsoft ve Activision Blizzard arasındaki satın alma süreci, oyun endüstrisinde büyük bir etki yaratması beklenen bir anlaşmadır. İlerleyen süreçte, bu birleşmeyle birlikte nasıl değişikliklerin yaşanacağını göreceğiz.

Bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş!
Yazar

satlasco

Samet Atlas Demir (satlasco), Oyun, Teknoloji ve Blockchain yazarı. Sanat dalları, doğa bilimi ve sosyal bilim alanlarında çalışmalar ile hayallerinin ışığında yolculuk yapan, haz ve heyecan duygusunu arşa taşıyabilen uğraşlara ilgi duyan bir Sosyal Girişimci.