METUCON 2018 İçin Geri Sayım Başladı!

Son Güncelleme Tarihi:

GameXNow’un da medya sponsoru olduğu METUCON 2018, 21-22-23 Nisan tarihlerinde Orta Doğu Teknik Üniversitesi Yerleşkesi’nde sizler ile buluşuyor!

METUCON Nedir?

METUCON; bu sene yirmi ikincisi düzenlenecek olan, Türkiye’nin en büyük, en köklü ve en çok katılım alan bilim kurgu, fantazi ve rol yapma oyunları etkinliğidir. 1997 yılından beri ODTÜ Bilim Kurgu ve Fantazi Topluluğu tarafından organize edilmekte olan etkinlik, her sene Orta Doğu Teknik Üniversitesi Yerleşkesi’nde gerçekleştirilmektedir. Türkiye’deki ilk rol yapma oyunları etkinliği olma özelliğini taşıyan etkinliğin temel amacı Türkiye’de yaşayan bilim kurgu, fantazi ve rol yapma oyunlarını sevenleri bir araya getirmek ve bu konulara dair faaliyet  gösteren öğrenci toplulukları, kişiler ve kurumlar arasında bir iletişim zemini sağlamaktır.

Her sene farklı bir tema ile katılımcılarıyla buluşan METUCON, yirmi ikinci yılında New World temasıyla gerçekleştirilecektir. Panayır alanı temaya uygun bir şekilde düzenlenilecektir. Geçmiş yıllarda katılımcı sayısını sürekli arttıran etkinlik geçtiğimiz senelerde yurt içinden ve dışından gelen günlük binin üzerinde katılımcıya ulaşmıştır. Bu sene daha da çok sayıda katılımcıya ev sahipliği yapacak ve şu aktivitelere imkan sağlayacaktır;

Masaüstü Rol Yapma Oyunları

Oyunların listesi 15 Nisan 2018’de kesinleşecektir. Geçen sene günde otuz oyun olacak şekilde toplam 60 adet oyun açılmıştır ve bu sene de benzer sayılara ulaşılması düşünülmektedir. İki günün toplamında masaüstü rol yapma oyunlarına 400 üzerinde kişinin katılması beklenmektedir.

*Rol yapma oyunu İngilizce’si RPG ya da FRP (role playing game, fantasy role playing) olan ve hayali bir dünyada hayali karakterlerin canlandırılması fikri üzerine kurulmuş bir oyundur. Oyuncular genellikle bilim kurgu ya da fantezi temelli bir dünyada kendi yarattıkları karakterlerin neler yaptığını diğer oyunculara ve oyun yöneticisine  tasvir  ederek  rol  yaparlar. Oyun  yöneticisi (GM; game master, DM; dungeon master ya da ST; storyteller) ise oyunculara karakterlerin etrafında gelişen olayları, karakterleri ve dünyayı tasvir ederek oyunun hakemi, hikaye anlatıcısı, yazarı ve yönetmeni rolünü üstlenir. Rol yapma oyunları haklarındaki yanlış izlenimlerin aksine, kişiyi  grup  içinde hareket  etmeye, sorumluluk almaya, düş gücünü geliştirmeye ve yaratıcı olmaya yönlendiren oyunlardır.
Rol yapma oyunlarının birbirinden farklı pek çok çeşidi vardır. Rol yapma oyunlarının en yaygın iki çeşidi olan masaüstü rol yapma oyunu ve canlandırmalı rol yapma oyunlarına yer verilmektedir. Masaüstü rol yapma oyunu (fantasy role playing game) kağıt kalem kullanılarak oynanır; oyuncular ve oyun yöneticisi olayları hareketleri ve karakterleri birbirlerine anlatarak ifade ederler. Canlandırmalı rol yapma oyunlarında (Live Action Role Playing Game – LARP) ise oyuncular oynadıkları  karakterleri doğaçlama tiyatro temeline dayalı olarak canlandırırlar. Canlandırmalı rol yapma oyunlarında aynı tiyatro oyunlarında olduğu gibi kostüm, dekor ve aksesuar gibi öğelere yer verilir.

Canlandırmalı Rol   Yapma   Oyunları

Kayıtlar açıldıktan saniyeler sonra dolan canlandırmalı rol yapma oyunlarının listesi ve detayları 15 Nisan 2018’de belli olacaktır. Bu oyunların kontenjanları toplam 80 kişilik bir katılım ile sınırlı tutulmaktadır.

Kostümlü Parti

Etkinliğin ilk gününün akşamında geleneksel olarak gerçekleştirdiğimiz kostümlü partimiz bulunmaktadır. Geçtiğimiz yıllarda gerek etkinlik sonrası olması, gerekse kostümlü olması sebebiyle büyük ilgiyle karşılanan kostümlü partimize 2014’de 400 2015’te ise 750’nin üstünde katılım olmuştur. Partimizde geleneksel olarak kostüm yarışması da yapılır ve en iyi kostümlerin sahipleri ödüllendirilir.

Fantastik Sanatlar Atölyesi

Fantastik sanatlar atölyemiz, sene başında topluluğumuza yeni katılan arkadaşlarımıza, fantastik sanatlarda kendilerini geliştireleri için yapılan çalışmalar dizisidir. METUCON’da da bu eğitimlerin sonucunda ortaya çıkan eserler sergilenmektedir. Ayrıca sene içerisinde verilen bu eğitimler kısa bir şekilde gösterilmektedir. Atölyemiz resim sergileri, maske ve zincir zırh yapımı, orta çağ savaş sanatları eğitimi, figür boyama ve maket yapımı ile herkesin katılımına açıktır.

Panayır

Panayır alanında kitap sergisi ve satışı, fantastik kurgu ve bilim kurgu koleksiyon eşyaları ve ürünleri satan standlar, temaya uygun dekorlar, yirmiden fazla masada oynanan masa üstü oyunları, Magic the Gathering ve Warhammer turnuvaları ile METU E-Sports Society ile ortak  düzenlenen çeşitli bilgisayar oyunlarının turnuvaları yer almaktadır. Panayır alanı herkese hitap eden bir yer olup tüm katılımcılara ücretsiz bir şekilde açıktır.

Nerd Quiz ve Interactive Quest

Panayır alanında geçtiğimiz yıl düzenlenmeye başlayan, büyük bir ilgi gören ve devamında diğer etkinliklerde benzerlerine örnek olmuş yeni etkinlikleridir. Bilim kurgu ve fantastik kurgu alanlarında bilgisine güvenen veya bilgisini ölçmek isteyen katılımcılar için kaçırmamaları gereken bir rekabet ortamı hazırlayan Nerd Quiz günlük ortalama 100 kişilik katılım alarak panayır alanındaki ilgi odaklarından biri olmuştur. Kendine özgü bir puanlama sistemi olan bu bilgi yarışmasına katılım ücretsiz olup kazananları küçük sürprizler beklemektedir. Panayır alanında kısa ama eğlenceli bir şeyler yapmak isteyen katılımcılar için ise interaktif görevler bulunmaktadır. Görev vericiler panayır alanının çeşitli yerlerinde onları görünce fark edeceğiniz şekilde sizi beklemektedirler. Verilen sürede verilen görevi yaparsanız ödülünüz sizi bekliyor olacak.

Paneller

Geçtiğimiz senelerde çeşitli panellere ev sahipliği yapan etkinlik en son Blizzard Entertainment’ ın resmi çizerlerinden birisi olan Kerem Beyit’i konuk etmiştir. Panelimizin bu seneki katılımcıları 15 Nisan 2018 tarihinde belli olacaktır.

E-sports Turnuvaları

Online ve rekabetçi bilgisayar oyunlarının popülerliği gün geçtilçe artmakta ve bu alanlarda düzenenlenen turnuvalar giderek büyümektedir. Bilim kurgu ve fantastik kurguya hitap eden bu alanlarda geçtiğimiz senelerde olduğu gibi bu sene de ODTÜ E-sports Topluluğu ile birlikte organize ettiğimiz çeşitli turnuvalar Metucon alanında gerçekleştirilip Twitch aracılığı ile hem canlı yayın yapılıp hem de panayır alanında gösterilmektedir. Yıl içerisinde online olarak ODTÜ E-sports Topluluğu tarafından düzenlenen DOTA 2, CS-GO, League of Legends, Hearthstone, Mount & Blade: Warband turnuvalarının finalleri offline bir şekilde Metucon alanında oynanmaktadır ve bu oyunlar panayır alanındaki bir çok kişinin ilgi odağı olmaktadır. Geçtiğimiz sene ise Metucon’da bir ilk daha gerçekleşmiş olup Blizzard ile geçtiğimiz iletişimin sonucunda Türkiye’de ilk kez resmi Hearthstone Turnuvası (Fireside Gathering olarak değil, “Official eSports Event” olarak. Peki bunun farkı ne?” derseniz şöyle açıklayalım; turnuva sonunda katılımcılara ilgili oyunun dünya şampiyonası sıralamasını etkileyen puan verilmiştir.) gerçekleştirilmiştir. Herkesin katılımına açık gerçekleştirilen bu turnuvada yaklaşık 100 oyuncu kozlarını paylaşmıştır. Turnuvalarda ilk 3’e giren takımlara ve kişilere çeşitli ödüller verilmiştir. Önümüzdeki sene ise bu alanda katılımcıların daha fazla aktif olabileceği çeşitli yeni etkinlikler ve yeni sürprizler bizi beklemektedir.

Space Soldiers Dreamhack Masters Marsielle’e Katılmaya Hak Kazandı!

Bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş!
Yazar

GameXNow

GameX Dijital Eğlence ve Oyun Fuarı'nın resmi oyun haber sitesi!