Metin2’deki Yolsuzluk Skandalı – Yasadışı İtem Satışı

Son Güncelleme Tarihi:

Geçtiğimiz günlerde, bazı oyun içi yöneticilerin yasa dışı item satışı ile Metin2’deki yolsuzluk skandalı gündeme geldi. Birçok oyuncu mağdur olurken, birçok oyun görevlisi ekipten atıldı. Türkiye GameForge yetkilisi ve Topluluk yöneticisi (CoMa) DeRiNDaRBe’nin açıklamalarıyla [SGA]Ural’ın uzaklaştırılması Metin2’de büyük yankı uyandırdı. Açıklamalarıyla kendisini de zan altında bırakan DeRiNDaRBe, şu ana kadarki yasa dışı item ticaretinde üretilen eşyaların kendisine mail olarak geldiğini söyledi, ardından “Fark edilmesi zor bir yöntemle eşyaları üretmişler, bizler farkedemedik.” beyanında bulundu. DeRiNDaRBe ya işini düzgün yapmıyordu ya da bu olaylar patlak verene kadar göz yumdu.

metin2 derindarbe açıklaması - Metin2'deki Yolsuzluk

Metin2’deki Yolsuzluk Olayının Perde Arkası

Metin2’ye simya sistemi geldiğinden beri, böylesi bir açığın kullanılıp yolsuzluk yapılacağı tahmin bile edilememiştir. Olayın aslı bazı oyun yetkilileri, oyun içi eşya üretip el altından gerçek para karşılığı satıyorlardı. Daha çok değerli simya eşyalarının üretilip yaygınlaştırılmasından dolayı böyle bir problemin doğduğu ortaya çıkarıldı. Metin2 pazarında değerinin altında simya satılmasını fark eden oyuncuların yoğun tepkisi, skandalı da gözler önüne serdi.

Zodyak itemlarının çıktığından beri, aynı yetkiye sahip SGA ve GA rütbeli yetkililerin eşyaları çalıp, kopyalayıp veya baştan oluşturup sattığı da iddia ediliyor. Araştırmalara göre bu olaylarla birlikte, 5 ila 10 milyon Türk Lirası arası bir satışın gerçekleştirildiği ve Metin2 Türkiye yönetimine ise 100 milyon Türk Lirasından fazla zarara yol açtığı düşünülüyor. Yasa dışı eşyaları depolayan hesaplar ise olayların patlak vermesi ardından engellendi.

metin2 ucuz simya - Metin2'deki Yolsuzluk

Mitsi Ejderha Yeşimi adlı simya eşyasının bir alt seviye olanının bile 200 Won olması gerekirken, görselde ki gibi 110-120 Won’dan satılmakta.

Bu tür olayların bir daha yaşanmaması için alınan önlemler ve getirilen son güncelleme ile birlikte böylesi bir hatanın sebebi oyun yönetiminin olduğu düşünüldüğü için, yasa dışı eşyaları depolayan hesaplardaki eşyalar temizlenerek tekrardan kullanıma açılacağı söylendi. Bu hesaplara hiçbir şekilde ceza işlenmeyecek ve sisteme girilmeyecek. Sadece yasa dışı depolamak için oluşturulan hesaplar ise hiçbir şekilde açılmayacaktır.

Oyun Yönetimi Kaybettikleri Güveni Tekrardan Kazanmaya Çalışıyor

Bu olaydan ötürü çok pişman olduklarını belirten Topluluk Yönetimi Başkanı René Fischer, olayların tekrarlanmaması için önlemlerimizi almış bulunmaktayız dedi. Oyunculardan gelen “Bu işte terslik var” temalı destek biletlerinin de daha dikkatli inceleceğini belirtti.

Google Stadia Bekleyenlerini Üzecek Önemli Gelişme!

Bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş!
Yazar

Emir Can Genç

Bilgilerimi, tecrübelerimi ve düşüncelerimi internet okuruyla buluşturmaktan hoşlanıyorum. Her ne kadar yeteneğimin olmadığını düşünsem de hobi amaçlı, ilgilendiğim konular hakkında bir şeyler yazmaya çalışıyorum.