League of Legends’a Yasak Mı Geliyor?

Son Güncelleme Tarihi:

Riot Games’in, dolayısıyla League of Legends’ın sahibi internet ve oyun devi Tencent, yeni bir uygulamaya geçiyor. Dünya’nın nüfus olarak en büyük ülkesi Çin’de 18 yaşın altındaki oyuncular artık League of Legends ve Tencent Games’in diğer online oyunlarını belirlenen sürelerde ve saatlerde oynayabilecek.

Dünyanın en büyük oyun şirketlerinden biri olan Tencent bu radikal kararı kendi başına aldı. Bunun temel sebebi ise genç oyuncuların oyun bağımlılıklarının kendilerine zarar verecek seviyeye gelmesi olarak gösterildi. Çin’de 17 yaşında bir genç, Tencent’in mobil oyunu Honour of Kings’i 40 saat aralıksız oynadığı için inme geçirdi. 13 yaşında bir diğer çocuk ise ebevenyleri oyun oynamasını yasaklayınca kendisini üçüncü kattan aşağı attı ve iki bacağını kırdı.

Tencent’ten yapılan açıklamaya göre 12 yaşın altındakiler Tencent oyunlarını sadece bir saat oynayabilecek. 12-18 yaş arasındaki oyuncular ise iki saat oyun hakkına sahip olacak. 12 yaş altındaki oyuncuların hesapları akşam saat 9’dan sonra kendiliğinden çıkış yapacak. Böylece gece geç saatlere kadar oyun oynamalarının da önüne geçilmiş olacak.

Bu uygulama şu an için sadece Honour of Kings’de uygulanacak ancak League of Legends ve Tencent’in kanatları altındaki yaklaşık 200 online oyun da bu uygulamanın kapsamında olacak.

Uygulama, Tencent’in borsadaki değerine ufak da olsa darbe vurdu. Şirket borsada %4 değer kaybı yaşadı. Bu düşüş, Tencent’in son iki sene içerisinde yaşadığı en büyük düşüş. Bakalım bu uyulamanın bir benzeri ülkemize de gelecek mi?

Türkiye ve Rusya Esporda Rekabet İçin Rift Rivals ile Vadiye İniyor

Bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş!
Yazar

GameXNow

GameX Dijital Eğlence ve Oyun Fuarı'nın resmi oyun haber sitesi!