League of Legends KST: Üçüncü yarı finalist Plan-B!

Son Güncelleme Tarihi:

Ülkemizin ilk üniversite destekli oyun takımı METU ile genç kadrosuyla iyi işler ortaya koyan Plan-B takımları, Dark Passage ve Team Turquality’nin ardından üçüncü yarı finalisti belirlemek için karşı karşıya geldiler. Heyecanın tavan yaptığı karşılaşmada gülen taraf Plan-B olurken, maç bitiminde seyir zevki açısında çok güzel anlara tanıklık ettiğimizi dile getirdik. İşte Plan-B ile METU takımları arasındaki karşılaşmanın analizi!

Plan-B vs. METU: İlk Karşılaşma

  • Plan-B

Yasaklamalar: Jarvan IV, Lee Sin, Shen
Seçimler: Ezreal, Leona, Maokai, Olaf, Ahri

  • METU

Yasaklamalar: Amumu, Blitzcrank, Elise
Seçimler: Caitlyn, Master Yi, Sona, Dr. Mundo, Anivia

Oyun başında lane-swap adını verdiğimiz koridor değişiklikleri oldu. METU’nün solo oyuncusu Mundo, alt koridora giderek Ezreal ve Leona karşısına geçerken, Plan-B’nin solo oyuncusu Olaf üst koridorda Caitlyn ve Sona karşısındaki yerini aldı.

Sakin başlayan oyunda ilk kan Ezreal tarafından döküldü.  Maokai ve Leona’nın desteğiyle METU’nün solo oyuncusu Mundo’yu kesen Ezreal, yine arkadaşlarının desteğiyle alt koridordaki kuleyi kırmayı başardı. Ardından Ezreal ve Leona üst koridora çıkıp, o koridordaki kuleyi de almaya çalıştılar. Bunu sezen METU AD Carry’si ve Support’u, üst koridora yönelerek koridoru korumaya çalıştı. Bu sayede iki takım da solo bota sahip oldular. Oyun ise kırılan bir kule dışında sakinliğini koruyordu.

Oyunun 10. dakikasına geldiğimizde METU oyuncusu Master Yi, tek başına Ejderha’yı alarak takımına önemli bir avantaj kazandırdı. Bir süre sonra orta koridora yönelen Plan-B, Master Yi’yi katletti. Bunun üzerine tekrar alt koridora dönen Sona ve Caitln ikilisi üzerine 3 kişi ile saldıran Plan-B, Ezreal’in de ultisinin yardımıyla killeri bu ikiliyi katletmeyi başladı.

Plan-B oyuncuları Dr. Mundo’yu kovalarken orta koridor kulesine doğru minyonları ittiren METU oyuncuları, ilk orta koridor kulesini yıktı. Kısa bir süre sonra Ejderha önünde takımlar birbirlerini korkutmak amaçlı hasar verdiler ve geri çekildi. Hemen sonrasında Ejderha yeniden çıktığı gibi Master Yi önderliğinde tekrar Ejderha’ya giriş yapmaya çalışan METU, Plan-B oyuncuları tarafından yakalanınca kaçmak durumunda kaldı. Fakat Plan-B, aradan Sona’yı kesip; Ejderha’yı almayı başardı.

Plan-B ormanı içerisine giren Dr.Mundo, ultisini açmasına rağmen inanılmaz bir hasar yiyerek oldu. Tam bu sırada  METU’nun ormanı yakınlarında basit bir takım savaşı çıktı. Plan-B, takım savaşını 2 kill alarak önde kapatmayı başardı.

Dakikalar 20’yi gösterdiğinde Plan-B takımı 3 kişiyle Baron’a girdi. Fakat bunu farkeden METU, Baron’a yönelerek Plan-B’nin geri çekilmesini sağladılar. Dengeli oyun yine devam etti. Plan-B, oyunun METU’ye dönmemesi için elinden geleni yapıyordu. Takımlar henüz risk almak istemiyorlardı. Çünkü en ufak bir hata bile oyunu bitirebilirdi. Bundan 5 dakika sonra orta koridorda METU’nun inhibitor kulesine kadar giren Plan-B, bu kule altında bir takım savaşı çıkarıp, 3 Plan-B oyuncusunu katletti. Fakat canları çok azdı. Bunu umursamayan Plan-B, inhibitor kulesini almak için elinden gelen çabayı gösterdi ve Ahri’nin inanılmaz bir beceri kullanımıyla bir kill daha aldı. Hemen ardından da inhibitor kulesi yok edildi.

METU çaresizlik içindeyken, Baron’daki totemler temizlendi ve Plan-B, Baron’a yönelip; hiç bir zorluk çekmeden Baron’u aldılar. Bu arada Master Yi, backdoor adını verdiğimiz yöntem ile tek başına Plan-B’nin alt koridorundan inhibitor kulesini aldı. Aradan saniyeler geçtikten sonra Plan-B oyuncuları rakip Nexus’u kırarak oyunu kazandılar. Durum  1-0’a geldi!

Plan-B vs. METU: İkinci Karşılaşma

  • Plan-B

Yasaklamalar: Blitzcrank, Amumu, Katarina
Seçimler: Shen, Kha’Zix, Lulu, Graves, Orianna

  • METU

Yasaklamalar: Jarvan IV, Lee Sin, Ahri
Seçimler: Ezreal, Leona, Udyr, Kayle, Syndra

Seçimler ve yasaklamalar yapıldığında, nedeni bildirilmeyen bir aksilikten dolayısıyla oyun ekranı dağıldı. Ardından tekrar oyun kuruldu. Yasaklamalar ve seçimler, rakip oyuncuların almadığı şampiyonlar olarak banlandı ve aynı seçimler yapıldı. Yukarıda verilen yasaklama bilgileri, oyun bozulmadan önce yapılan banlamalardır.

İkinci oyun, ilk oyunda olduğu gibi yine sakin başladı. İki takım oyuncuları da kendi ormanlarını koruyarak, bufflarını rakip takıma vermemeye çalıştılar.

İlk 4.30 dakika boyunca agresif bir hareket göremedik. Ta ki, Kha’Zix’in üst koridora ganke gelmesiyle… Kayle’ın Shen ile birlikte zor durumda bırakan Kha’Zix, Orianna’nın da oraya gelmesiyle killi Orianna’nın almasını sağladı. Geriye düşen METU’nün kurtarıcısı yine orman oyuncusu oldu diyebiliriz. Çünkü; Udyr, bu aksiyonlar olurken Ejderha’ya girerek altın konusunda geride kalan takımının, altın farkını dengelemesini sağladı.

Bu hareketler sonucunda alt koridorda agresif bir oyuna tanık olduk. Lulu’nun agresif bir destek şampiyonu olduğunu biliyoruz ki bu sefer işe yaradı. Ezreal’in az canı kalınca da Sıçra atan Graves, kule altında Ezreal’i kesmeyi başardı. Fakat kulenin yüksek hasarına dayanamayıp, ölmekten kurtulamadı.

Dakikalar henüz 10’u göstermeden karşı ormana giren Kha’Zix, Orianna’nın yardımıyla Syndra’yı katletmeyi başardı ve bu sayede oyuncular riske girmeyi bıraktılar. Özetle, oyun biraz sakinleşti. Bundan 2 dakika sonra Ejderha’nın çıkmasıyla Udyr tekrar Ejderha’ya yöneldi. Totemleri vasıtasıyla bunu öğrenen Plan-B, hemen Ejderha’ya yöneldi. Bunu gören Udyr, hemen geri kaçınca takım arkadaşlarını çaresiz bıraktı ve Graves, Shen’in ultisi ve Lulu’nun ultisinin yardımıyla 2’de 2 yaptı. Saniyeler sonra agresif oyuna devam eden Plan-B oyuncuları, kule altında Ezreal’ı da Graves’e yem yaptılar ve Ejderha’yı alıp para farkını iyice 4.000’e kadar çıkardılar.

Aradan biraz zaman geçtikten sonra Kha’Zix, alt koridorda tek başına kule altına girerek Ezreali aldı ve takım arkadaşları Graves ve Lulu’nun yardımıyla kaçmayı başardı. Gerçekten güzel bir hareket izlemiş olduk. Bu hareketin ardından orta koridora yönelen Kha’Zix, bir de orta koridordan kule alınca fark iyice açıldı. Tam bu olaylar olurken, üst koridor kulesini de kaybeden METU’nun umutları git gide azalmış oldu.

Leona agresif bir destek oyuncusu olmasına rağmen, AD Carry’sini korumak amacıyla karşıdaki Graves ve Lulu’nun kendisini öldürmesiyle Graves’in iyice kasmasına istemeden de olsa sebep oldu. Leona doğduğu gibi tekrar alt koridora Graves’i kesmek için geldi. Fakat az canı kalan Graves, arkadaşlarının yardımıyla Leona’yı tekrar kesmeyi başardı.

Dakika 20 oldu, Plan-B Ejderha’ya yöneldi. METU takımı oyuncuların haberi olmadan bir Ejderha daha katledildi ve altın farkı 9.000’e kadar çıkarıldı. Aradan kısa bir süre geçtikten sonra, Plan-B orta koridorda Graves’in inanılmaz hasarıyla 3 METU oyuncusunu daha katletti ve inhibitor kulesine kadar ilerlediler. Bu işlem sonrasında üst koridora ilerleyen Plan-B oyuncuları, Lulu ve Graves’i kaybettikten sonra katliam yaptılar. Ardından fazla riske girmeyip bir kule daha alan Plan-B oyuncuları, hemen geri çekilme kararı aldılar.

Orianna, az canı kalan alt koridor kulesini tanklayarak; yaklaşık 6 vuruş ile kuleyi aldı. Bu sırada da Lulu, Baron’daki totemleri temizledi. Baron yolları, Plan-B için açılmıştı! Fakat Plan-B, Baron buffını almayarak orta koridordan Nexus kulelerine kadar ilerdi ve riske girmeyerek tekrar geri döndüler. Dediğim anda geri dönen Plan-B oyuncuları, harika bir takım savaşıyla METU oyuncuları birer birer düşürdü ve Nexus’u kırarak oyunu bitirdiler.

3. yarı finalist Plan-B oldu!

 

Bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş!
Yazar

GameXNow

GameX Dijital Eğlence ve Oyun Fuarı'nın resmi oyun haber sitesi!