Xbox Series X vs PlayStation 5 Karşılaştırması

PS5 mi Xbox Series X mi?

Neredeyse aynı zamanda çıkacak, oyun dünyasının iki öncü markası Sony ve Microsoft’un yeni konsolları PlayStation 5 ve Xbox Series X hakkında güncel haberler gelmeye devam ediyor. Her iki konsol hakkında da onaylanmış ya da söylenti olarak birçok şey bilmekteyiz. Peki PlayStation 5 ve Xbox Series x farkları nedir?

Sony, 18 Mart’ta PS5 sistem mimarı Mark Cerny tarafından düzenlenen ve konsolun SSD sürücüsü ve geriye dönük uyumluluğu hakkında söyleyecek çok şeyi olan PS5 özelliklerine (ne yazık ki konsolun tasarımı olmasa da) iyi bir bakış attı. Fakat Sony konsolu yeni nesil Xbox konsolunun gücüne sahip olmayacak gibi görünüyor. Bu, nisan ayında konsolun DualSense denetleyicisinin ortaya çıkmasıyla takip edildi. Bu da en azından bize konsolun nasıl görünebileceğine dair bazı bilgiler veriyor.

Microsoft, bir sonraki Xbox’ın tasarımını, adını ve yakında çıkacak bazı Series X oyunlarını açığa çıkaran Xbox Series X bilgileriyle son derece açık. Ayrıca, Xbox One’da satın aldığınız bir oyunun “mümkün olan en iyi sürümünü” tekrar satın almak zorunda kalmadan oynamanıza izin veren Smart Delivery gibi bir dizi özelliğe de erişim sağlanabilecek. Bünyelerinde bulundurdukları özellikleri farklı olmasına rağmen, aynı tarihlerde çıkacak bu iki konsolun da kendilerine özel hayran kitlelerine hitap etmesi ön görülebilir.

Yaklaşan konsol lansmanları, her iki üretici için de büyük riskler oluşturuyor ve Sony’nin mevcut konsoldaki yeni yüksek güçlü donanım piyasaya çıkmasıyla mücadele ediyor. Ancak Xbox Series X tacı alabilir mi ve yeni konsollar aslında eski Xbox One ve PS4’ten farklı olarak ne yapacak? Konsol oyunlarının geleceğini değiştirecek bu iki konsol hakkında bilinenler ve potansiyel farklılıklarını sizler için aşağıda sıraladık. PS5 mi Xbox Series X mi alınmalı?

Xbox Series X ve PS5: Temel Bilgiler

  • Xbox Series X ve PlayStation 5, Microsoft ve Sony’nin yeni nesil oyun konsollarıdır ve her zamankinden daha iddialı ve grafiksel olarak etkileyici oyun deneyimleri sunmaya hazırdır.
  • Piyasaya sürülme tarihi olarak Hem Sony hem de Microsoft “Tatil 2020” yayın tarihlerini onayladı. (2020 yılının Ekim – Aralık ayları arası)
  • Şimdiye kadar iki konsol için de çok oyun doğrulanmadı. Bununla birlikte, her iki konsol da geriye dönük uyumluluk öğelerine sahip olacak ve Cyberpunk 2077 gibi beklenen oyunların her iki makinede de görünmesini bekliyoruz.
  • Şu ana kadar resmi bir onay olmamasına rağmen iki konsol için de 500$ gibi fiyat etiketleri ile karşılaşabiliriz. İşlemci gücü yönüyle biraz daha öne çıkan Xbox Series X için fiyat birazcık daha fazla olabilir.

Xbox Series X vs PS5: Bilinen Sistem Özellikleri

PlayStation 5

İlk hamleyi yapmak Sony’nin olmasına rağmen, Nisan 2019’da PS5 hakkında ilk somut ayrıntıları veren Microsoft’un E3 2019 vitrini, her iki şirketin de yeni makineleri, dahili özellikleriyle neredeyse aynı gibi görünüyordu.

PlayStation 5, şirketin yeni Zen 2 mimarisi ve Navi grafikleriyle 8 çekirdekli üçüncü nesil AMD Ryzen çip setinin özel yapım bir sürümünü kullanacak. Konsolun CPU’su 3.5GHz’de çalışacak. GPU, 2,23 GHz hızında çalışan ve 10,28TFLOP sunan 36 işlem birimi sunacak. Bu parçalar, 448GB / s bant genişliğine sahip 16GB GDDR6 ile eşleştirilecek.

Sony ayrıca konsoldan, özellikle 3D çalarken sürükleyici, 3D ses için yeni bir “altın standart” belirlediğinden bahsetti. (Bazı sızan patentler de, tüm bu işlem gücünü işlemek için bazı yoğun havalandırma tasarımlarını gösteriyor.) Sony’nin bu sesi, daha gerçekçi bir ses ortamı için yüzlerce ses kaynağını işleyebilen Tempest Engine üzerinden ilettiğini öğrendik.

PS5, giderek daha popüler olan 4K’dan bağımsız olarak, çoğu insanın televizyonunun standart 1080p HD’sinden çok daha 8K’ya kadar ekran çözünürlüklerini de destekleyecek. Ayrıca 120Hz yenileme hızlarında da çalışarak oyunlarda süper yumuşak bir hareket sağlayacak. Bunlar inanılmaz derecede performans yoğun özellikler, bu nedenle bir oyunun bu standartlara düzenli olarak ulaşmasını beklemezdik (onları destekleyecek pahalı bir TV gerektirdiğinden bahsetmiyoruz bile), ancak Sony’nin neyi amaçladığını görmek güzel.

Sony yapısının belki de en ilginç unsuru SSD depolamayı kullanmaya olan bağlılığıdır. PlayStation 5’teki yarı iletken sürücü yine özel bir donanım parçası olacak ve ham 5,5 GB / sn çıkış (ve 9 GB / sn değerine kadar sıkıştırılmış veri) ile 825 GB depolama alanı sunacak.

Konsolun oyun kontrolörünü de geçtiğimiz haftalarda gördük. PlayStation, kontrolörü için her zaman kullandığı DualShock ismini DualSense ile geride bıraktı. Kontrolörün isminin değişmesi PS5’in daha önce gördüğümüz her şeyden oldukça farklı olacağının bir ipucu gibi gözüküyor.

PlayStation 5’in tasarımını henüz görmemiş olsak da, DualSense’in bize oldukça iyi bir fikir verebileceğini düşünüyoruz. Genel olarak, oyun kumandaları konsollarının bir yansımasıdır, bu nedenle PS5’in fütüristik ve şık olmasını bekliyoruz, belki de DualSense kontrolörü gibi iki tonlu siyah beyaz tasarımla bile çıkabilir karşımıza.

Xbox Series X

PlayStation 5’ten bir tık daha üstte olan Xbox Series X, PS5 ile aynı Zen 2 ve RDNA 2 mimarisini kullanan özel AMD dahililerini de kullanacak ve bu da neslinin en güçlü konsolu olan Xbox One X’ten 4 kat daha güçlü hale gelecek demek oluyor.

Xbox X Serisi grafik kartının 12 teraflop işlem gücü kapasitesine sahip olduğunu ve 52 işlem birimine ayrılan 3328 sharder ile çalıştığını biliyoruz. GPU kilitli 1.825MHz’de çalışacak ve çoğu GPU’dan farklı olarak, hızlar arasında dalgalanma olmayacak. Bu sayede oynadığını oyun ya da konsolun ısısına bağlı olmaksızın aynı güçte çalışmaya devam edecek.

Konsolun işlemcisi olarak sekiz çekirdekli ve 16 iş parçacıklı, özelleştirilmiş bir AMD Zen 2 CPU’lar kullanılacak. İlginç bir şekilde, geliştiriciler, 3.8GHz’lik bir tepe hızına ulaşmak için eşzamanlı çoklu kullanım (SMT) özelliğini devre dışı bırakmayı veya etkinleştirildiğinde 3.6Ghz’lik bir temel hıza ulaşmayı da seçebilirler.

Xbox Series X, içeriği (oyun değilse) 8K çözünürlükte çalıştırabilecek ve 4K’da 120Hz yenileme hızlarını da destekleyecek. Xbox X Serisi, DirectX ışın izleme özellikleri sunarak PS5 ile eşleşecek ve süper hızlı bir dahili NVMe SSD’ye (uygun bir NVMe kartı ile genişletilebilir) sahip olacak ve yükü kaldırmak için 40 katına kadar sanal RAM olarak kullanılabilecek. Standart RAM, GDDR6 çeşitliliğine sahip olacak ve Xbox One X’in 16GB dahil Xbox Series X’i, Xbox One X’in 12GB GDDR5’inden hoş bir yükseltme olacak. Bu özellikler, ham performans açısından Xbox Series X için PS5’e hafif bir yol gösteriyor, ancak bunun oyunlarda gerçek dünya performansına nasıl dönüştüğünü görmemiz gerekecek.

Bir sonraki Xbox, Xbox One’ın destekleyici donanım aksesuarlarıyla geriye dönük olarak uyumlu olacak, yani konsolu yeni aldığınızda, konsola eşlik etmek için acele etmeniz ve yeni pedler ve kulaklıklar satın almanız gerekmeyecek. Xbox Series X oyun kumandası, özel bir paylaşım düğmesi ve dokulu tamponlar ve tetikleyiciler gibi birkaç yeni özellik içerecek.

Genel olarak, Xbox X Serisi kağıt üzerinde daha güçlü bir konsola benziyor, ancak geliştirme kolaylığı da var. Fakat Vigiato ile yapılan bir röportajda, Crytek render mühendisi Ali Salehi, X Serisi’nin aslında çalışmak için daha karmaşık bir konsol olduğuna da dikkat çekti.

PS5 vs Xbox Series X: Fiyat

Bu noktada, Xbox Series X fiyatı veya PS5 fiyatı hakkında konuşmak sadece bir spekülasyondur. Söylemek için henüz çok erken ve nihai fiyatlarının özellikleri hakkında bilinçli bir karar verebilmemiz için çok fazla eksik faktör var. Çevrimiçi perakendecilerin konsollar için fiyatlarda çok fazla miktarda sızıntıları oldu ve birkaç PS5 sızıntısı, konsolu 1043$ / 837$ ve 396$ / 318$’a kadar düşürdü. Bu sızıntılara güvenilebileceğini düşünmüyoruz, çünkü Sony ve Microsoft henüz resmi RRP’leri henüz bir açıklama yapmadı.

Her iki konsol arasında benzerlikler olduğu kadar farklılıklar da var. Önümüzdeki günlerde, Microsoft ve Sony tarafından gelecek gelişmelere göre Xbox Series X vs PlayStation 5 içeriğimizi güncelleyeceğiz.

Bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş!
Yazar

GameXNow

GameX Dijital Eğlence ve Oyun Fuarı'nın resmi oyun haber sitesi!