Kesinleşen PlayStation 5 Oyunları Tam Liste

PlayStation 5 oyunları, oyuncularla buluşmak üzere. Tabii henüz oynanmasalar da PlayStation 5’i 2020 sonunda çıkacağı kesinleştikten sonra, PS5 oyunlarının doğrulanması ve duyurulması sürpriz değil. Şimdiye kadar PS5 çıkacak oyunlar arasında açıklananlardan Watch Dogs: Legion ve Ubisoft’un Tanrıları ve Canavarları yer alıyor. Tsushima Hayaleti ve Cyberpunk 2077’nin beğenilerini bir sonraki PlayStation’da da kazanmalarını bekliyoruz. Oyun odaklı bir açıklama etkinliği elde edene kadar tam olarak hangi oyunların PS5 lansman başlıkları olacağını söyleyemeyiz, ancak en azından bu noktada hangi oyunların çıkacağı konusunda iyi bir fikrimiz var. Bu amaçla, şu ana kadar onaylanmış tüm PS5 oyunları ve görmeyi umduğumuz bazı bu kullanışlı kılavuzu sizler için bir araya getirdik. Peki PlayStation 5 (PS5) için hangi oyunlar çıkacak?

Warframe

Warframe geliştiricisi Digital Extremes’in ana şirketi Leyou Technology, ücretsiz çevrimiçi bilimkurgu oyunu Warframe’in PS5 ve Xbox Series X’e geleceğini açıkladı. Leyou Technology tarafından yapılan bir kazanç raporunda şirket, “Warframe’i yeni nesil konsollar ve diğer cihazlar gibi daha fazla platforma genişletmeye hazırlandığını” belirtti. Ancak, Warframe’in ne zaman PS5 veya Xbox Series X’e geleceğine dair bir gösterge yok.

Gothic

Oynanabilir bir teaser ile ilgi duyduktan sonra, geliştirici THQ Nordic, 2001 kült klasiğini bir remake ile PS5’e getireceğini doğruladı. Nordic, “orijinal deneyime olabildiğince sadık kalmayı” ve oyun mekaniğini modernleştirmeyi planlıyor, ancak hayranlara oynanabilir teaser’ın oyuncu geri bildirimlerine yakından dikkat edeceğine söz verdi; geliştirici zaten oyunculardan duyduğu “daha cesur ve daha az renkli bir dünya” çağrısı dile getirdi. Oyunun gelişimi hala erken aşamalarda, bu sebeple 2020 yılında çıkacağını söyleyemeyiz.

Rainbow Six Siege

Ubisoft, Windows Central’a çevrimiçi shooter oyunu Rainbow Six Siege’ın PS5’te lansman gününden itibaren sunulmasını planladığını doğruladı. Yeni nesil konsol sahiplerinin Siege arkadaşlarını geride bırakmak zorunda kalmasını önlemek için Ubisoft, oyunun kuşaklar arası çok oyunculu desteği destekleyeceğini söyledi, böylece PS5 sahipleri PS4 arkadaşlarıyla oynayabilecek.

Outriders

People Can Fly, yaklaşmakta olan coop shooter oyunu Outrider’ın 2020 yılının Ekim ve Aralık arasında hem PS5 hem de Xbox Series X için çıkacağını doğruladı. Henüz Outriders hakkında çok fazla bir şey bilmiyoruz, ancak geliştirici oyunu “orijinal, karanlık ve umutsuz bir bilimkurgu evreninde yeni nesil için kooperatif RPG shooter” olarak tanımladı.

Lord of the Rings: Gollum

Mart 2019’da duyurulan Daedalic’in Gollum oyunu şimdi PS5 ve Xbox Series X için onaylandı.

Geliştirici, Edge’e, Yüzüklerin Efendisi: Gollum’un “çarpıcı yeni nesil macera” olacağını bildirdi. Daha önce Daedlic, Gollum’un 2021’de PC ve “o sırada ilgili tüm konsol platformları” için piyasaya çıkacağını doğruladı. Oyunun PS4 ve Xbox One’da da yayınlanacağı henüz doğrulanmadı. Peki oyun ne hakkında olacak? Daedalic’e göre, oyun, efsanevi Lord of the Rings kitaplarına sadık kalacak ama daha önce hiç anlatılmamış şekilde, olayları Gollum’un perspektifinden göreceğimiz bir oyun olacak.

Godfall

2019 Oyun Ödülleri’nde duyurulan Godfall, Gearbox’tan kılıç ve parlak donanımlarla Destiny gibi görünen bir aksiyon RPG. Oyunun nasıl görüneceğini tam olarak bilmiyoruz, ancak Gearbox’ın “looter shooter” ı Borderlands serisiyle popülerleştirdiği söylenebilir, bu yüzden oyun döngüsünün de tatmin edici olacağını hayal ediyoruz. Belirli bir çıkış tarihimiz yok, ancak Godfall’un PlayStation 5 ve Epic Games Store “Holiday 2020” yani 2020 yılının Ekim ve Aralık ayları arasında geleceğini biliyoruz.

Watch Dogs: Legion

İlk kez E3 2019’da duyurulan Watch Dogs Legion başlangıçta bir Mart 2020 sürümü için onaylandı. Ancak, o zamandan beri Ubisoft, oyunun şimdi Nisan 2020’den Mart Nisan 2021’e kadar olan bir sonraki mali yıla erteleneceğini doğruladı, yani Watch Dogs Legion bir ay veya bir yıla kadar bir gecikme görebilir.

Gods and Monsters

Watch Dogs: Legion gibi, Godiso and Monsters, Ubisoft’un PS3 için E3 2019’da duyurduğu ve 2020’nin başlarındaki bir sonraki mali yıla ertelendiği bir başka oyun. Gods and Monsters’ın Nisan 2020 ve Mart 2021 arasında herhangi bir zamanda yayınlanacağı öngörülebiliyordu ama şimdi PS5’e geleceğine dair resmi bir onay geldi.

Rainbow Six Quarantine

Rainbow Six Quarantine ilk olarak Ubisoft’un E3 2019 basın toplantısında onaylandı. Hiçbir zaman kesin bir yayınlanma tarihi verilmedi, ancak o zamandan beri 2020-2021 mali yılına ertelendi.
Henüz kesin bir çıkış tarihi bilmesek de bu gecikme oyunu PS5 lansmanına yaklaştırdı. Ubisoft CEO’su Yves Guillemot’a göre, Rainbow Six Quarantine, yeni nesil konsol için resmi olarak onaylanan bir dizi oyunlardan biri.

WRC 9

FIA Dünya Ralli Şampiyonası’nın en son sürümünün resmi olarak Xbox Series X ve PS5 için çıkacağı onaylandı. Yarış oyunu, PC, Switch, Xbox One ve PS4 için Eylül 2020’de piyasaya sürülecek, ancak yeni nesil konsollarda da piyasaya sürülecek.

Dying Light 2

Wccftech ile E3 2019’da bir röportaj sırasında, geliştirici Techland, yeni nesil konsollar için Dying Light 2’nin belirlendiğini doğruladı. Techland’in baş teknoloji sorumlusu Paweş Rohleder “Daha spesifik olmak gerekirse – evet, amaç üretimin başlangıcından bu yana, Dying Light 2’yi çapraz nesil bir oyun haline getirmekti.” açıklamasını yaptı. Bu da oyunun sadece yeni nesil konsollara daha PS4 ve Xbox One serilerine de çıkacağını gösteriyor.

PlayStation 5 için çıkacağı iddia edilen oyunları da aşağıda sizin için listeledik:

 • Cyberpunk 2077
 • Death Stranding
 • Ghost of Tsushima
 • Last of Us: Part II
 • Starfield
 • Elder Scrolls 6
 • Grand Theft Auto 6
 • Final Fantasy 7 Remake
 • Horizon Zero Dawn 2
 • God of War 2
 • Battlefield 6
 • Gran Turismo

PlayStation 5 için çıkacak oyunları listeledik. Siz bu PS5 oyunları arasından hangilerini görmek istersiniz?

Bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş!
Yazar

Yağmur Yüksel

4 yaşından beri oyun oynuyor, durdurulamıyor. Stanley Kubrick, Star Wars, Harry Potter ve Crash Bandicoot vazgeçilmezlerinden sadece birkaçı.