“Kara” oyun mu oluyor?

Son Güncelleme Tarihi:

2012 senesinde Quantic Dream “PS3 Tech Demo” adı altında “Kara” isimli çalışmasını yayınlamıştı. Yaklaşık 6 dakikalık bu videoda, gerçek zamanlı 3D modelleme ve animasyonlar, yapımların altında yatan teknolojinin nerelere geldiğini bizlere vurguluyordu.

Çok etkileyici bir konusu olan “Kara”nın hikayesi aslında şöyle:

İleri seviye yapay zeka protokolüne sahip robot üreten bir şirket, üçüncü nesil ürününü tamamlamış, test programını başlatmıştır. Arka tarafta konuşan (sanırsak baş mühendis) kişi, teker teker robotları test etmektedir. 300 yabancı dili konuşabilen, gerçek tavırlar ve tepkiler veren bu robotlar, ev işlerinizde yardımcı olmak, çocuklarınıza bakmak, yemek pişirmek, bulaşık yıkamak ve hatta cinsel hayatınızda size partnerlik yapmak için üretilmişlerdir. Ancak adının “Kara” olmasını isteyen robot, çok farklı tavırlar sergilemeye başlar. Test aşamasında onunla konuşan kişi bellek protokolünün yanlışlıkla aşırı yüklenmeye maruz kaldığını ve hemen bu ürünün yok edilmesi gerektiğini düşünür. Bu esnada “Kara” adeta canlı bir insanmış gibi yalvarır ve hayatının bağışlanmasını ister.

Bir test demo’sunun ötesinde olan “Kara” adlı proje, Quantic Dream tarafından oyun haline getiriliyor olabilir. Kullanıcılardan aldıkları yoğun istek üzerine ve kulağımıza gelen duyumlardan anladığımız kadarıyla, firma bu projeyi hayata geçirme aşamasına başladı bile.

Quantic Dream, Omikron, Fahrenheit, Heavy Rain ve Beyond Two Souls gibi yapımlarıyla ün yapmış bir şirket. Projelerini bir oyundan öte, interaktif film olarak adlandıran firma, yakaladığı konsept sayesinde yoğun bir kitleye hitap ediyor.

İşte Kara’nın o duygu dolu 6 dakikalık videosu. 2012 senesinde yayınlanan bu çalışma, adeta bir sanat eseri.

Uyarı: Ağlayabilme olasılığına karşı yanınızda mendil bulundurunuz.

 

Bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş!
Yazar

GameXNow

GameX Dijital Eğlence ve Oyun Fuarı'nın resmi oyun haber sitesi!