John Romero da Kickstarter'a adım attı!

2000 yılında biz oyuncularla buluşan Daikatana’nın tanıtımlarında “fahişem olacaksınız” söylemini kullanarak dikkatleri üzerine çeken, ancak piyasaya sürüldüğünde beklentilerin çok altında kalarak dijital oyun tarihinin en büyük fiyaskolarından birine imza atmasıyla hafızalara kazınan, ünlü oyun geliştiricisi John Romero da Kickstarter’a adım attı!

Şu sıralar kendisi gibi dijital oyun geliştiricisi olan eşi Brenda Brathwaite ve Tom Hall’ın başını çektiği Loot Drop firmasıyla bağımsız oyunlar geliştirmeyi sürdüren John Romero, Kickstarter üzerinde başlattığı kampanyayla, old-school bir RPG geliştirmek üzere destek beklediğini açıkladı.

Aslen Brenda Brathwaite’in ön planda olduğu çalışma kapsamında bizlerden beklenen rakam ise 1 milyon dolar. Brian Fargo ve Chris Avellone’nin ardından bir old-school rpg ile daha oyuncuların karşısına çıkmaya hazırlanan ekibin vaatleri ise bir hayli geniş çaplı…

Birbirinden farklı uzmanlıklara ve ırklara sahip olacak 4 karakterden oluşan bir grubu yöneteceğimiz yapımda, her rpg’nin vazgeçilmezi haline gelen yetenek ağaçları elbette ki bulunacak.

Tabii bu yeteneklerimizi geliştirmek adına deneyim kazanacağımız işlere imza atacak ve karakterlere seviye de atlatacağız.

Para karşılığında bu dörtlüye yoldaşlık edecek karakterler de bulunacak.

Zengin bir dünyaya sahip olacağı iddia edilen yapımda araştırma hissini yaşayabilmemiz için gerekli materyaller bulunacak.

Dost veya düşman olarak karşımıza çıkabilecek türlü yaratıklarla karşılaşabileceğiz.

RPG’lerin vazgeçilmez özelliklerinden bir diğeri diyebileceğimiz zindanlar, kaleler ve mağaralar da oyundaki yerini almış olacak.

En az 5 farklı yerli ırk bulunacak oyunda, bu ırklarla müttefik olarak türlü senaryoların kapısını aralayabileceğiz ve yüzlerce görevin bizleri bekleyeceği projede birden fazla sona ulaşabileceğiz.

Standart hedef olan 1 milyon dolara ulaşılması halinde bu hali alacak oyunda, 1.3 milyon barajına ulaşıldığında yeni bir NPC ırkı ve yeni bölgeler görülebilecek.

Eğer proje 1.5 milyon dolarlık desteği görecek olursa, ekstradan eşyalar elde edebileceğimiz yeni boss’ların da bulunacağı, sıfır kayıt hakkıyla oyunu bitirmeye çalışacağımız Super Hardcore Mode eklenecek.

Yardımların ulaşacağı rakam 1.7 milyon doları görürse yeni düşman ırkı, yeni görevler ve ekibimize katabileceğimiz oynanabilir karakterler tasarlanacak.

Eğer kampanyada biriken miktar 1.9 milyon dolara ulaşacak olursa, yapımcı firma Loot Drop birbirinden farklı iki rpg ile karşımıza çıkma sözünü de veriyorlar! Sloganları ise “iki RPG tek Kickstarter!” Oyunlardan birini Brenda Brathwaite, diğerini ise Tom Hall tasarlayacak ve bir oyunu bitirip diğerine kaydımızı aktardığımızda tamamen farklı bir başlangıç ile karşılaşabileceğiz! Üstelik bu durum her iki oyunda da geçerli olacak.

Oyunculardan gelecek destek 2 milyon doları aşarsa yapımcıların vaat ettiği şey ise yine old-school, ciddi bir karakter geliştirme sistemi! Her karaktere ait yaş, rütbe, farklı huylar ve kişilik uyumlarından oluşacak sistem sayesinde ekibimize dilediğimiz herkesi almamız mümkün olmayacak!

2.1 milyon barajında mobil platformlara da hazırlanacak olan projenin gözünü diktiği son rakam ise 2.3 milyon dolar! Fakat bu rakama ulaşıldığında ne gibi bir yenilikle karşılaşacağımız henüz açıklanmış değil.

Tüm bu vaatlere ek olarak Loot Drop, 60$’lık destekte bulunacak oyuncular için üretilecek oyunun kağıt, kalem ile oynanabilecek eski usul rpg versiyonunu da hediye edecek!

Ancak içerdiği vaatler sayesinde RPG tutkunlarının radarına gireceğini düşündüğümüz proje henüz bir isme kavuşmuş değil. Proje hakkında daha detaylı bilgi ve destekte bulunmak için buraya tıklayarak Kickstarter sayfasına ulaşabilirsiniz.

Bakalım Romero ve arkadaşları bu defa sözlerinin arkasında durabilecekler mi?..

 

Yazar

GameXNow

GameX Dijital Eğlence ve Oyun Fuarı'nın resmi oyun haber sitesi!