İran’da League of Legends’a Erişim Engeli

İran ve Suriye’de League of Legends’a erişim engeli koyuldu!

Oyuna girmeye çalışan oyuncular, ülkelerinde oyuna erişimlerinin engellendiğini gördüler. Engellemenin sebebi ise “Amerika kanun ve düzenlemeleri”. Bildiğiniz üzere Riot Games, Amerika merkezli bir kuruluş. Tabi bu kısıtlama iki ülke arasındaki gerilimi daha da arttırdı.

Oyuna bağlanmaya çalışan İran ve Suriyeli oyuncular bir mesajla karşılaştı. İranlı bir oyuncu ise bu mesajı oyunun resmi forumunda paylaştı. Paylaşılan mesajda “Amerika kanun ve düzenlemeleri nedeniyle şu an ülkenizdeki oyuncuların League of Legends’a erişimi engellendi. Bu tür kısıtlamalar ilerleyen zamanlarda Amerika hükümeti tarafından tekrar değiştirilebilir. Eğer ki değişirse vadiye dönüşünüzü dört gözle bekliyor olacağız.” diyor.

 

League of Legends’a Erişim Engeli Mesajı

Şu an için Reddit ve forumlardan görüldüğü kadarıyla sadece İran ve Suriye bu kısıtlamadan etkilenmişe benziyor. Doğal olarak oyuncular VPN kullanarak oyuna bağlanmaya çalışıyor ama bu da normalden çok daha yüksek pingler ile karşılaşmalarına sebep oluyor.

Riot Games henüz bir açıklama yapmadı. Tabi ilk kez böyle bir şey yaşanmıyor. Origin de Amerika ambargosu ve yaptırımları ile erişilemez durumda. Ayrıca Epic Games’in internet sitesinde mağazalarının her yerden erişilebileceği söyleniyor ama Amerika kanunlarının yasakları gereği Kuzey Kore ve İran’ın bunun dışında olduğu belirtiliyor.

Bu Defa Kore’ye!

Bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş!
Yazar

Furkan Necati Ürkmez

Oyun evreninde kendini kaybetmiş ama halinden memnun bir 'Gamer'